ترامپ محدودیت‌هایی را علیه ارتباط تجاری و مسافرتی با کوبا اعلام خواهد کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ معتقد است که از سرگیری روابط نباید باعث برخورداری "نهادهای سرکوب" از امکانات جدید شود

رئیس جمهوری آمریکا ارتباط تجاری و مسافرتی با کوبا را محدودتر خواهد کرد.

مقامات دولت آمریکا گفته‌اند که روز جمعه، ۲۶ خرداد (۱۶ ژوئن)، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در بازدید از میامی، فلوریدا، محدودیت‌هایی را علیه ارتباط تجاری و مسافرتی آمریکا و کوبا اعلام خواهد کرد. روابط سیاسی دو کشور که در سال ۱۹۶۱ قطع شده بود، از ژوئیه سال ۲۰۱۵ از سر گرفته شد و از آن زمان، بین دو طرف ارتباط تجاری و مسافرتی برقرار شده است هرچند این ارتباط همچنان محدود است.

انتظار می‌رود رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی در تماشاخانه‌ای در میامی که به افتخار یکی از مخالفان حکومت کوبا نامگذاری شده، ارتباط مالی با شرکت جهانگردی "گائسا" را ممنوع کند. این شرکت که گفته می‌شود به ارتش کوبا وابسته است، از زمان لغو ممنوعیت سفرهای توریستی آمریکائیان به کوبا، عواید سرشاری را به دست آورده است.

+ آمریکا دیگر به مهاجران غیرقانونی از کوبا اقامت نمی‌دهد

+ نطق اوباما در کوبا: اذعان به کاستی‌های آمریکا و امید به آینده ای روشن برای کوبا

یک مقام کاخ سفید گفته است که انگیزه رئیس جمهوری از افزایش محدودیت معامله با این شرکت جلوگیری از ثروتمند شدن نهادی است که نقش عمده‌ای در سرکوب آزادی مردم کوبا ایفا می‌کند. وی در عین حال تاکید کرده است که هدف آقای ترامپ، از میان بردن دستاورد دولت باراک اوباما در برقراری روابط سیاسی با کوبا و "پایان دادن به شرایط جنگ سرد" نیست.

مقامات دولت دونالد ترامپ گفته‌اند که انتظار دارند سیاست سختگیرانه‌تر ایالات متحده مقامات حکومتی کوبا را قانع کند که باید از فرصت به دست آمده در پی از سرگیری روابط سیاسی با آمریکا برای انجام اصلاحات لازم در گسترش دموکراسی و رعایت حقوق بشر استفاده کنند و آن را به منزله برخورداری از امکانات مادی و سیاسی جدید برای ادامه روش قدیمی ندانند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اوباما و رائول کاسترو - مقامات دولت ترامپ تاکید دارند که اقدامات جدید به منزله نادیده گرفتن اقدامات دولت اوباما در برقراری روابط با کوبا نیست

شرکت توریستی گائسا تحت مدیریت یکی از نزدیکان رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا قرار دارد و در مشارکت با شماری از شرکت‌های جهانگردی و هتل های خارجی توانسته است از رونق صنعت جهانگری سال‌های اخیر در کوبا سود سرشاری به دست آورد.

قرار است دونالد ترامپ اعلام کند که برای سفر آمریکائیان به کوبا هم شرایط سختگیرانه‌تری وضع خواهد شد. در حالیکه آمریکائیان همچنان خواهند توانست با شرکت‌های هواپیمایی به کوبا سفر کنند، اما اجازه سفر به آن کشور تنها برای افراد خاصی صادر خواهد شد که از جمله شامل روزنامه نگاران و کارشناسان امور آموزش و پرورش خواهد بود. البته کوبائی‌تباران آمریکایی همچنان اجازه سفر به کوبا را خواهند داشت.

شمار قابل توجهی از مهاجران کوبایی ساکن فلوریدا به شدت با حکومت آن کشور مخالف هستند و از افزایش فشار بر آن حمایت می‌کنند هر چند برخی دیگر بهبود روابط را عاملی موثرتر در به جریان انداختن روند تحولات مثبت در کشورشان می‌دانند.

دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی ضمن انتقاد از سیاست دولت باراک اوباما نسبت به کوبا، وعده داده بود که در صورت انتخاب به ریاست جمهوری، این سیاست را مورد بازنگری قرار دهد.

حق نشر عکس AFP
Image caption پرچم آمریکا و کوبا در هاوانا - روابط دو کشور پس از بیش از نیم قرن بار دیگر برقرار شده است