آلمان از تصویب طرح تحریم روسیه در سنای آمریکا انتقاد کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption وزیر خارجه آلمان در مورد اقدامات واکنشی نسبت به قانون تحریم روسیه هشدار داده است

آلمان تصویب طرح تشدید تحریم روسیه در سنای آمریکا را مورد انتقاد شدید قرار داده است.

برگیته تسیپریس، وزیر اقتصاد آلمان در سخنانی در روز جمعه، ٢٦ خرداد (١٦ ژوئن)، ایالات متحده را متهم کرد که "رویکرد مشترک" با اتحادیه اروپا در زمینه تحریم روسیه را کنار گذاشته و هشدار داد که اگر نتیجه طرح جدید سنا "مجازات" شرکت های آلمانی باشد، آنگاه آلمان به این مصوبه واکنش نشان خواهد داد.

روز چهارشنبه، مجلس سنای آمریکا طرحی را تصویب کرد که در آن روسیه به خاطر مداخله در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نقش آن کشور در بحران اوکراین و روسیه هدف تحریم های جدید قرار گرفته است.

+ سنای آمریکا به تحریم ایران و روسیه رای داد

+ مجلس ایران در نظر دارد علیه آمریکا

تحریم روسیه به عنوان بخش الحاقی به طرح تحریم ایران مورد مذاکره و تصویب قرار گرفت و از جمله شماری از طرح های مرتبط با بخش انرژی روسیه را هدف قرار داده است. این طرح بدون هماهنگی با اتحادیه اروپا به تصویب رسید در حالیکه پس از اشغال و انضمام شبه جزیره کریمه توسط روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا موافقت کردند که در وارد کردن فشار بر روسیه، شیوه مشترکی را دنبال کنند.

وزیر خارجه آلمان از اینکه "رویکرد مشترک اروپا و آمریکا نسبت به روسیه و تحریم آن کشور به این شیوه تضعیف و نادیده گرفته شده" ابراز تاسف کرد. خانم تسیپریس، که عضو دولت ائتلافی از حزب چپگرای سوسیال دموکرات است، گفت که قبل از هرگونه اقدامی باید منتظر بود و دید که آیا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، مصوبه کنگره را امضا می کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تحریم روسیه می‌تواند طرح احداث خط لوله انتقال گاز روسیه به آلمان را به مخاطره اندازد

براساس این مصوبه، شرکت هایی که در طرح های بخش انرژی روسیه سرمایه گذاری کنند مجازات خواهند شد. از جمله طرح هایی که در این زمینه در دست اجراست، طرح "نورد استریم ٢" برای احداث خط لوله انتقال گاز از روسیه به شمال آلمان است. از جمله شرکت هایی که در این طرح مشارکت دارند شرکت های واسبته به گروه آلمانی باسف و شرکت ئی-اُن است که در بخش انرژی فعالیت دارد.

وزیر اقتصاد آلمان گفته است که اگر رئیس جمهوری آمریکا مصوبه کنگره برای تشدید تحریم روسیه را امضا کند، آلمان واکنش تلافی جویانه نسبت به آ ن را "مورد بررسی قرار خواهد داد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption شرکت‌های وابسته به شرکت آلمانی باسف در آمریکا نگران نتایج اجرای احتمالی طرح تحریم روسیه هستند

شامگاه گذشته نیز وزیران خارجه آلمان و اتریش در بیانیه مشترکی، مصوبه سنای آمریکا را مورد انتقاد قرار دادند و گفتند که موضوع تامین نیاز اروپا به انرژی موضوعی برای کشورهای اروپایی است و آمریکا نمی تواند در این زمینه تصمیم بگیرد. براساس مصوبه اخیر سنای آمریکا، شرکت های کشورهای ثالث در صورت سرمایه گذاری و کمک به بخش انرژی روسیه از امکاناتی در بازار آمریکا محروم خواهند شد.

در جریان تحریم هسته ای جمهوری اسلامی توسط آمریکا یز خطر از دست دادن بازار و تسهیلات مالی در آمریکا باعث شد تا شرکت های دیگر کشورها هم عملا از قوانین تحریم آمریکا علیه ایران تبعیت کنند. به این ترتیب، با اینکه بین ایران و ایالات متحده ارتباط تجاری و مالی چندانی وجود نداشت، خودداری سایر کشورها از دادوستد با ایران فشار شدیدی را به اقتصاد ایران وارد کرد.

انتظار می رود مصوبه مجلس سنای آمریکا در مجلس نمایندگان کنگره هم تصویب شود. این مصوبه برای تبدیل به قانون باید به امضای رئیس جمهوری برسد.