تظاهرات در میدان تحریر برای اعتراض به واگذاری دو جزیره به عربستان

حق نشر عکس Reuters
Image caption اعتراض مخالفان الحاق دو جزیره به عربستان که دیروز در قاهره انجام شد

گروه‌ها و احزاب سیاسی مختلف مردم را به تظاهرات در میدان تحریر قاهره دعوت کرده‌اند تا به واگذاری دو جزیره مصری تیران و صنافیر به عربستان سعودی اعتراض کنند.

امروز (جمعه ۱۶ ژوئن) تدابیر امنیتی شدید در اطراف میدان تحریر، نماد بهار عربی، برقرار و ایستگاه متروی نزدیک این میدان تعطیل شده است.

کمیسیون دفاع و امنیت ملی مجلس مصر سه روز پیش توافق تعیین مرز دریایی بین مصر و عربستان سعودی را با اکثریت آرا تصویب کرد. این توافق سال پیش حاصل و قرار شده بود دو جزیره مصر به عربستان سعودی واگذار شود.

کمیسیون مجلس مصر به اتفاق آرا با ۳۵ رای مثبت در مقابل ۸ رای منفی، این واگذاری را تصویب کرد؛ اما شماری از نمایندگان در اعتراض در جلسه مجلس حاضر نشدند و جلسه با شعارهای نمایندگان معترض چند بار قطع شد.

با اینکه پیش‌تر عالی‌ترین مرجع قضایی مصر این واگذاری را مردود دانسته بود اما دادگاه دیگری به قانونی بودن آن رای داد و مجلس مصر هم معتقد بود که این موضوع در حوزه اختیارات مجلس است نه دستگاه قضایی.

عبدالفتاح سیسی و موافقان واگذاری استدلال می‌کنند که این دو جزیره در اصل متعلق به عربستان بوده که در دهه پنجاه میلادی در اختیار مصر گذاشته شد اما مخالفان می‌گویند مالکیت مصر بر این جزایر به سال ۱۹۰۶ برمی‌گردد که کشوری به نام عربستان وجود نداشت.

حق نشر عکس Google Map

بر اساس گزارش‌ها در آستانه تظاهرات امروز (جمعه ۱۶ ژوئن) پلیس شماری از فعالان و معترضان سیاسی را دستگیر کرده است. مخالفان، عبدالفتاح سیسی را متهم می‌کنند که می‌خواهد خاک کشور را در قبال پول به عربستان بفروشد.

دو جزیره تقریبا غیر مسکونی تیران و صنافیر به ترتیب ۸۰ و ۳۳ کیلومتر مربع مساحت دارند و بین عربستان و مصر، در دهانه خلیج عقبه، واقع هستند؛ به عبارت دیگر این دو جزیره بین شبه جزیره عربستان و شبه جزیره سینا قرار دارند. در این دو جزیره، به‌جز تعداد اندکی نظامی نیروی دریایی مصر، کسی سکونت ندارد.

جزیره تیران در واقع جزیره ای است مسلط بر تنگه تیران، تنگه‌ای باریک و کم عمق است که خلیج عقبه را به دریای سرخ متصل می‌کند. تنگه تیران تنها راه دسترسی دریایی به بندر ایلات اسرائیل و بندر عقبه اردن است که هر دو بندر ارزش تجاری و استراتژیک دارند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption استقبال ملک سلمان از عبدالفتاح سیسی در ریاض ۲۰۱۵

عربستان سعودی در شش دهه گذشته مایل بوده که کنترل و تسلط بر تنگه تیران را به مصر بسپارد و اکنون با الحاق این دو جزیره به خاک خود به نظر می‌رسد سیاست نظامی این کشور تغییر کرده و مایل است خود کنترل این آبراهه را در اختیار داشته باشد.

علاوه بر این، کارشناسان معتقدند عربستان سعودی با این اقدام قصد دارد به برتری نیروی دریایی مصر در منطقه دریای سرخ پایان دهد، منطقه‌ای که اکنون عربستان سعودی برای امنیت خود حیاتی می‌داند.

عربستان سعودی همچنین در حال بررسی احداث یک پل ۴۵ کیلومتری از روی تنگه تیران است که راس نصرانی در نزدیکی شرم الشیخ را به راس حمید در شمال غربی عربستان متصل می‌کند.

موضوعات مرتبط