قربانیان آتش‌سوزی لندن 'ممکن است هیچوقت شناسایی نشوند'

حق نشر عکس Getty Images

پلیس لندن هشدار داده است که ممکن است هیچوقت نتوانند قربانیان آتش‌سوزی برج گرنفل را شناسایی کنند. آمار رسمی تلفات تاکنون حداقل ۳۰ نفر اعلام شده اما تاکنون تنها هویت ۶ نفر از کشته شدگان تایید شده است.

این در حالی است که تعداد مفقود شدگان تاکنون دست‌کم ۷۶ نفر اعلام شده است. انتظار می‌رود آمار تلفات بسیار بیشتر از این باشد.

سه روز پس از حادثه، جستجوی ماموران امداد و نجات برای پیدا کردن قربانیان در طبقات سوخته این برج ادامه دارد.

ملکه بریتانیا امروز از مرکز کمک به بازماندگان آتش‌سوزی دیدار کرد. او در این دیدار با تعدادی از نیروهای پلیس، داوطلبان کمک و ساکنان این برج گفتگو کرد.

استوارت کاندی، فرمانده پلیس متروپولیتن لندن می‌گوید "متاسفانه ممکن است هزگز نتوانیم هویت اجساد را شناسایی و تایید کنیم."

او در پاسخ به سوالی مربوط به تعداد کشته شدگان گفت که امیدوار است آمار تلفات "سه رقمی" نشود.

وی افزود هیچ شواهدی مبنی بر آنکه آتش‌سوزی عمدا آغاز شده است وجود ندارد.

حق نشر عکس PA
Image caption ملکه الیزابت دوم با ساکنان برج گرنفل دیدار و گفتگو کرد
پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تشکیل کمیته تحقیق درباره آتش‌سوزی لندن

آتش سوزی در برج گرنفل در غرب لندن در ساعات اولیه چهارشنبه صبح شروع شد و ماموران آتش نشانی با بیش از چهل دستگاه خودرو از پایگاه‌های مختلف شهر برای خاموش کردن آتش به این محل اعزام شدند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آتش‌سوزی در لندن؛ آیا ساختمان‌های قدیمی ایمن هستند؟

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا که برای عدم ملاقات رو در رو با بازماندگان مورد انتقاد شدید قرار گرفته دستور تشکیل یک کمیته تحقیق درباره این آتش‌سوزی را داده است.

خانم می روز گذشته، پنجشنبه برای دیداری "خصوصی" به محل آتش‌سوزی رفت اما با ساکنان برج و قربانیانی که در بیمارستان بستری هستند دیدار نکرد. او در جمع خبرنگاران گفت که خانواده‌ها "استحقاق جوابگویی دارند."

گفته شده که حدود ۶۰۰ نفر در ۱۲۰ آپارتمان این ساختمان ۲۴ طبقه سکونت داشتند.

حق نشر عکس EPA
Image caption مردم با گذاشتن گل و شمع و نوشتن پیام‌های تسلیت در محل آتش‌سوزی ابراز احساسات می‌کنند

او اضافه کرد: "ما به عنوان پلیس موظف به تحقیق در مورد تخلفات مجرمانه هستیم اما من نمی‌گویم که اینجا جرمی رخ داده، به همین دلیل تحقیق می‌کنیم تا این موضوع را ثابت کنیم."

رئیس شورای محله کنزینگتون و چلسی که مالکیت برج گرنفل را به عهده دارد شب گذشته در برنامه نیوزنایت بی‌بی‌سی گفت که از این پس از مواد به کار رفته در نمای گرنفل در ساختمان‎های دیگر محله استفاده نخواهد شد."

گفته می‌شود نمای ساختمان گرنفل حاوی نوعی پلی اتیلین بوده که ماده اصلی آن پلاستیک است. در حالی که باید از موادی استفاده شود که جلوی آتش مقاومت داشته باشد.

موضوعات مرتبط