سازمان ملل: داعش ۱۰۰ هزار نفر را در موصل سپر انسانی گرفته

نبرد موصل حق نشر عکس Reuters
Image caption دو غیرنظامی با همراهی یک سرباز عراقی سعی می‌کنند از تیررس تک‌تیراندازهای داعش بگریزند

سازمان مللمی‌گوید گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) احتمالا حدود صد هزار نفر را در مناطقی از موصل به عنوان "سپر انسانی" نگه داشته است.

برونو گدو، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در عراق، گفته است شرایط در این مناطق از موصل وخیم و وخیم‌تر می‌شود و ساکنان آن به آب، غذا، برق و سوخت دسترسی اندکی دارند.

آقای گدو عمیقا از شرایط غیرنظامیانی که در درگیری میان نیروهای عراقی و داعش گرفتار شده‌اند ابراز نگرانی کرد.

نیروهای عراقی از حدود هشت ماه پیش عملیاتی را برای بیرون راندن داعش از موصل آغاز کرده‌اند. هم‌اکنون بیشتر بخش‌های موصل در اختیار نیروهای عراقی است و نیروهای داعش در بخش کوچکی از محلات قدیمی شهر حضور دارند.

نماینده کمیساریای عالی پناهندگان در عراق امروز، جمعه، گفت: "مطلعیم که نیروهای داعش حین عقب‌نشینی از منطقه زنجیلی موصل غیرنظامیان را همراه خود به جاهایی برده‌اند که درگیری در آنها جریان دارد. این یعنی اینکه غیرنظامی‌ها را به عنوان سپر انسانی در شهر قدیم موصل نگه داشته‌اند."

آقای گدو گفته که غیرنظامیان موصل در شرایط "تنگنا و وحشت" هستند.

بنا به گزارش‌ها تک‌تیراندازهای داعش غیرنظامیانی را که سعی می‌کنند از مناطق تحت کنترل آنها فرار کنند هدف می‌گیرند.

برآورد می‌شود که در جریان نبرد موصل بیش از ۸۰۰ هزار نفر آواره شده‌اند که تاکنون حدود یک چهارم آنها به خانه‌هایشان در محله‌های خارجی شده از تصرف داعش بازگشته‌اند. آوارگان موصل در ۱۳ اردوگاه سازمان ملل و همچنین در خانه‌های دیگران زندگی می‌کنند.

موضوعات مرتبط