دادگاه دختری که دوست پسرش را تشویق به خودکشی کرد گناهکار شناخت

میشل کارتر (راست) که اکنون ۲۰ ساله شده به هنگام قرائت حکم گریان بود حق نشر عکس Pool
Image caption میشل کارتر (راست) که اکنون ۲۰ ساله شده به هنگام قرائت حکم گریان بود

یک قاضی در ماساچوست دختری که با ارسال پیامک‌های متعدد دوست پسرش را تشویق به خودکشی کرده بود، گناهکار شناخته است.

کنراد روی، در ۱۳ ژوئیه سال ۲۰۱۴ با حبس کردن خود در خودرو و تولید دی اکسید کربن در داخل اتاق خودرو، خودکشی کرد.

آن طور که در جریان رسیدگی به این پرونده آشکار شده، میشل کارتر، که هم اکنون ۲۰ ساله شده، در آن ایام به دوست پسرش کنراد پیامک زده بود که "تو خودت را بکش تا همه به من به عنوان دوست دختر داغدار تو توجه کنن".

این دختر جوان که امروز (جمعه ۱۶ ژوئن - ۲۶ خرداد) در دادگاه گریه می‌کرد، اکنون ممکن است برای ۲۰ سال به زندان برود؛ او به "قتل غیرعمد" محکوم شده است.

در همین حال، حکم امروز قاضی لورنس مونیز می‌تواند بنیان‌گذار یک رویه قضایی جدید در آمریکا شود چرا که تاکنون نص قانونی در ماساچوست وجود نداشته که کسی را به علت تشویق کسی دیگری به خودکشی مجرم بشناسد.

قاضی مونیز در هنگام صدور حکم خود اعمال میشل کارتر را در ارسال پیامک‌های مکرر و حتی "امر کردن" به کنراد برای برگشتن به داخل خودرو پر از منواکسید کربن و ادامه اقدام به خودکشی، "شرارت‌بار و بی‌پروا" توصیف کرد.

حق نشر عکس Facebook
Image caption میشل کارتر (چپ) بارها در قالب پیامک کنراد روی (راست) را تشویق به خودکشی کرده بود

آن طور که میشل کارتر بعد از مرگ این پسر جوان به یکی ازدوستانش گفته، کنراد پس از آن که خودرو را پر از منواکسید کربن کرده بود از خودرو بیرون می‌آید و پشت تلفن به میشل می‌گوید که در حال خفه شدن است اما میشل به او می‌گوید: "برگرد و برو تو ماشین".

در هنگام این واقعه، میشل که در حدود ۴۰ کیلومتری کنراد بود و از طریق تلفن با او در ارتباط بود هیچ‌گاه به ماموران امداد خبر نمی‌دهد و هرگز به کنراد نمی‌گوید که از خودرو خارج شود.

پرونده خودکشی کنراد احتمالا از نخستین پرونده‌های قضایی است که در آن یک نفر به علت ارسال پیامک مشوق خودکشی از طریق موبایل به عملی مجرمانه محکوم می‌شود.

در همین حال، پدر کنراد روی پس از اعلام حکم دادگاه از قاضی تشکر کرده است.

"خانواده ما دوران سختی را پشت سر گذاشته و امروز حکم دادگاه تسلی بخش بود و ما از آن راضی هستیم."

میشل کارتر پس از آن که امروز در دادگاه گناهکار شناخته شد با قید وثیقه و تا زمان اعلام حکم و میزان محکومیت (دو ماه دیگر) به زندان نخواهد رفت اما از ارسال پیامک و هرگونه فعالیت در شبکه‌های‌ اجتماعی منع شده است.

این پرونده هنگامی در سراسر آمریکا مورد توجه قرار گرفت که کارآگاهان محتوای پیامک‌های ارسالی میان کنراد و میشل را کشف کردند.

در یکی از این پیامک‌ها میشل به کنراد نوشته بود: "خودت رو دار بزن، از بلندی پرت کن، با چاقو خودت رو بزن، من نمی‌دونم هزار تا راه هست."

این پیامک و بسیاری دیگر در ظرف دو هفته پیش از خودکشی کنراد بین این دو رد و بدل شده بود.

میشل لحظاتی پیش از این که کنراد واقعا دست به خودکشی بزند هم به او تکست زده بود که: "تو باید این کار رو بکنی کنراد... تنها کاری که باید بکنی اینه که ژنراتور رو روشن کنی و بعد خوشحال و رها خواهی شد."

او در پیامک دیگری به کنراد نوشته بود: "بالاخره از درد و محنت رها می‌شوی. کاملا طبیعیه که بترسی و وحشت کنی چون در حال مرگی."

دادستان‌های این پرونده معتقدند میشل کارتر در حقیقت کنراد روی را که سابقه افسردگی و اقدام به خودکشی داشته، با وعده "بی‌درد" بودن این تجربه، به خودکشی ترغیب کرده است.

معاون دادستان منطقه پس از صدور حکم امروز درباره روند قضایی این پرونده گفت: "در گذشته برای داشتن یک رابطه شما باید فرد مقابل را از نزدیک می‌دیدید یا دست کم تلفنی با او در ارتباط بودید اما این روزها دیگر اوضاع عوض شده. مردم از طریق اینترنت و پیامک عاشق می‌شوند. همدیگر رو از طریق تکست و اینترنت اذیت و آزرده و حتی وادار به خودکشی می‌کنند."

به گفته معاون دادستان، کیتی ریبورن، مفاهیم قضایی در این رابطه نیاز به روزآمد شدن دارد.

حکم نهایی و میزان محکومیت میشل کارتر قرار است سوم ماه اوت امسال صادر شود.

حق نشر عکس WCVB
Image caption کنراد روی که در ۱۳ ژوئیه سال ۲۰۱۴ جان خودش را گرفت، آماده می‌شد که در پاییز همان سال به دانشگاه برود

موضوعات مرتبط