عربستان سعودی: فهرست شکایت‌ها را به قطر ارائه می‌دهیم

حق نشر عکس EPA
Image caption وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفته است که "قصد و نیتی برای آسیب زدن به مردم قطر وجود ندارد"

وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفته است که چهار کشور عربی در حال تهیه فهرستی از شکایات خود از قطر هستند.

عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی که به لندن سفر کرده، به خبرنگاران گفته است چهار کشور عربستان، امارات متحده عربی، بحرین و مصر به زودی این فهرست را به قطر ارائه خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر امور خارجه عربستان سعودی به قطر هشدار داده که نمی‌تواند هم روابط خوبی با همسایگان خود داشته باشد و همزمان از افراطگرایی "حمایت" کند.

قطر ادعاهای مطرح شده علیه این کشور از جمله حمایت و پشتیبانی از گروه‌های افراطی را رد می‌کند.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفته است که آنها "قصد و نیتی برای آسیب زدن به مردم قطر ندارند."

آقای جبیر گفته است فهرستی که در حال تهیه است، درخواست‌های این ۴ کشور عربی نیست بلکه شکایاتی است که قطر باید پاسخ دهد و حل کند.

وزیر امور خارجه عربستان مشخص نکرده این "شکایات" چه خواهند بود اما سفیر امارات متحده عربی در واشنگتن پیشتر خاطرنشان کرده بود که قطر باید در حوزه‌های "حمایت از تروریسم"، "دخالت در امور داخلی سایر کشورها" و "حملات از طریق تلویزیون الجزیره" پاسخگو باشد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
چرا عربستان حالا تصمیم گرفتند رابطه با قطر را قطع کنند؟

تلاش‌هایی برای میانجیگری برای حل بحران صورت گرفته اما این تلاش‌ها تا کنون به نتیجه‌ای نرسیده است. رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که سفر از قبل طراحی شده خود به مکزیک را لغو می‌کند تا روی کاهش تنش‌ها در منطقه کار کند.

مولود چاوش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه هم به عربستان سعودی سفر کرده و در مکه با ملک سلمان، پادشاه این کشور در باره بحران قطر دیدار کرده است.

منابع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که این نشست "مثبت" بوده اما جزئیاتی در این باره داده نشده است. وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه در قطر با امیر این کشور دیدار کرده بود.

شماری از کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی روابط خود را با قطر قطع کرده و خواهان تغییر در سیاست‌های این کشور هستند. این کشورها همچنین محدودیت‌هایی را علیه قطر و شهروندان آن اعمال کرده‌اند.

در تنش منطقه‌ای، ترکیه از قطر حمایت کرده و رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری این کشور قطع روابط و تحریم‌های وضع شده علیه قطر را محکوم کرده اما در عین حال این کشور خواهان حفظ روابط خود با عربستان سعودی است.

پیش از این برخی رسانه‌ها فهرستی از "درخواست‌های" عربستان و امارات را منتشر کرده بودند که شامل تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره، قطع روابط با ایران و عدم حمایت از گروه‌هایی چون حماس و اخوان‌المسلمین بود.