ارتش سوریه به مدت ۴۸ ساعت در درعا آتش‌بس اعلام کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ارتش سوریه و شبه نظامیان تحت حمایت ایران در هفته‌های اخیر حملات خود علیه بخشی از درعا که در دست شورشیان است، را شدت بخشیده‌ بوده‌اند.

ارتش سوریه می‌گوید عملیات خود را علیه شورشیانی که کنترل شهر درعا را در دست دارند، به مدت ۴۸ ساعت به حال تعلیق در می‌آورد.

مقام‌های نظامی سوریه می‌گویند هدف از این آتش‌بس حمایت از تلاش‌های صلح است.

بر اساس بیانیه فرماندهی ارتش سوریه که خبرگزاری رسمی سوریه، سانا آن را منتشر کرده، آتش‌بس در درعا روز شنبه از ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی آغاز می‌شود.

ارتش سوریه و شبه نظامیان تحت حمایت ایران در هفته‌های اخیر حملات خود علیه بخشی از درعا را که در دست شورشیان است، شدت بخشیده‌ بوده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، می‌گوید اکنون درگیری‌ها در آن منطقه متوقف شده است.

هرچند این نهاد و همچنین شورشیان سوری هر دو گفته‌اند که در چند ساعت اول پس از موعد آتش‌بس، بمباران هایی صورت گرفته است.

برقراری این آتش‌بس در حالی است که سازمان ملل متحد اعلام کرده که در نظر دارد در ۱۰ ژوئیه، یعنی نزدیک به ۳ هفته دیگر، دور تازه‌ای از مذاکرات صلح سوریه را در ژنو برگزار کند.

همزمان روسیه هم ابراز امیدواری کرده است که در روزهای چهارم و پنجم ژوئیه طرفهای درگیر در سوریه را در آستانه، پایتخت قزاقستان، به پای میز مذاکره بیاورد.

از سال گذشته که مذاکرات صلح سوریه از سرگرفته شد، نمایندگان حکومت سوریه و شورشیان مخالفش چندین بار در ژنو در مذاکرات صلح کردند، اما این مذاکرات نتیجه ملموسی نداشته است.

در همین حال از ماه ژانویه سلسله مذاکرات صلح دیگری هم به طور موازی، به ابتکار روسیه، ایران و ترکیه، در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شده است.

در ماه مه در چارچوب مذاکرات آستانه، توافق شد که چهار منطقه امن در سوریه ایجاد شود.

موضوعات مرتبط