انتخابات پارلمانی فرانسه؛ مرحله دوم آغاز شد

امانوئل مکرون حق نشر عکس Reuters
Image caption امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه برای پیش بردن اصلاحات به اکثریت پارلمانی نیاز دارد

حوزه های انتخاباتی در دومین و آخرین مرحله از انتخابات پارلمانی فرانسه به روی رای‌دهندگان باز شده است.

براساس گزارشها و با توجه به دور اول این انتخابات که هفته پیش برگزار شد، انتظار می‌رود که حزب امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه به پیروزی برسد. آقای مکرون حزب خود به نام "جمهوری به پیش" را حدود یکسال پیش بنا نهاد.

انتظار می‌رورد که این حزب حدود دو سوم کرسیهای پارلمانی را بدست آورد.

براساس گزارشها تقریبا نیمی از نامزدهای این حزب تاکنون هیچگاه مقام رسمی دولتی نداشته‌اند. بسیاری از نامزدهای این حزب، چهره‌های تازه‌وارد یا کم تجربه در عرصه سیاست فرانسه هستند و از طبقات مختلف جامعه، دانشجویان، بازنشستگان و حتی یک گاوباز تشکیل شده است.

درصورت نهایی شدن این پیش‌بینی‌ها، نتیجه انتخابات پارلمانی سال جاری فرانسه ضربه بزرگی بر پیکره احزاب سنتی این کشور در دهه‌های گذشته است که همواره بازیگران اصلی در صحنه سیاست فرانسه بوده‌اند.

انتظار می‌رود که مشارکت در دور دوم انتخابات کم باشد. میزان مشارکت در دور اول این انتخابات که یکشنبه گذشته (۱۱ ژوئن) برگزار شد، نیز خیلی کمتر از دوره قبل پارلمانی بود یعنی ۴۸.۷ درصد در مقایسه با ۵۷.۲ درصد در دور اول سال ۲۰۱۲ که شاید به این علت باشد که مخالفان آقای مکرون از مبارزه ناامید شده و در انتخابات شرکت فعال نداشته‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption مشارکت در دور اول انتخابات پارلمانی پایین گزارش شد

انتخابات پارلمانی فرانسه دو مرحله‌ای است و کسانی که در دور اول کمتر از ۱۲.۵ درصد کل واجدان شرایط رای آورده بودند حذف شده و بقیه به دور دوم آمده‌اند. در دور دوم هر کسی که بیشترین رای را داشته باشد نماینده پارلمان خواهد شد.

آقای مکرون، تقریبا یک ماه پیش با شکست قاطع مارین لوپن، نامزد حزب راست‌گرای افراطی جبهه ملی، در ۳۹ سالگی، جوان‌ترین رییس جمهور تاریخ فرانسه شد. این اولین بار در تاریخ فرانسه بود که هیچ یک از دو نامزد در مرحله دوم رای‌گیری به احزاب عمده چپ و راست تعلق نداشتند.

به گفته خبرنگاران اگر پیش‌بینی‌های دور اول محقق شود، در آن صورت تغییرات در مجمع ملی فرانسه به بزرگی سال ۱۹۵۸ خواهد بود زمانی که شارل دوگل جمهوری پنجم را همراه آورد. صدها نماینده تازه وارد پارلمان خواهند شد، کسانی که قبلا هرگز در صحنی از این نوع یا حتی خیلی کوچکتر پا نگذاشته‌اند.