درگیری‌های سنگین در مرحله تازه عملیات موصل

موصل

گزارش ها از وقوع درگیری‌های سنگین در نخستین روز عملیات نیروهای عراقی برای تصرف بخش قدیمی موصل خبر می‌دهد.

این آخرین منطقه شهر موصل است که هنوز در دست پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) قرار دارد.

پیشروی های اولیه نیروهای عراقی به سمت محلات قدیمی شهر با پرتاپ خمپاره و انفجار خودروهای بمبگذاری شده از سوی داعش روبرو شده است.

ارتش عراق گفته که برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان روند پیشروی به کندی صورت می گیرد.

پیشتر داعش گفت که پس از چند ساعت از شروع این عملیات نیروهای عراقی را مجبور به فرار کرده است.

ارتش عراق امروز اعلام کرد که نیروهای ویژه از غرب بخش قدیمی شهر و نیروهای پلیس از جنوب آن مرحله جدید عملیات آزادسازی موصل را آغاز کرده‌اند.

سازمان ملل هم هشدار داده بود که داعش حدود صد هزار نفر را در مناطقی از موصل به عنوان "سپر انسانی" نگه داشته است. همچنین گزارش شده نیروهای داعش خیابان‌های شهر قدیمی موصل را با خودروهای بمب‌گذاری‌شده بسته‌اند.

سازمان ملل متحد همچنین گزارش کرده که حدود ۲۳۰ غیرنظامی در طول دو هفته گذشته در غرب موصل کشته شد‌ه‌اند. براساس این گزارش عده‌ای از این افراد بر اثر بمبارانهای هوایی، تعدادی دیگر با اصابت موشک و عده‌ای نیز توسط تک‌ تیراندازان داعش کشته شده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images

برونو گدو، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در عراق، در اظهاراتی گفت که شرایط در این مناطق از موصل وخیم و وخیم‌تر می‌شود و ساکنان آن به آب، غذا، برق و سوخت دسترسی اندکی دارند. آقای گدو عمیقا از شرایط غیرنظامیانی که در درگیری میان نیروهای عراقی و داعش گرفتار شده‌اند ابراز نگرانی کرد.

برآورد می‌شود که در جریان نبرد موصل بیش از ۸۰۰ هزار نفر آواره شده‌اند که تاکنون حدود یک چهارم آنها به خانه‌هایشان در محله‌های خارجی شده از تصرف داعش بازگشته‌اند. آوارگان موصل در ۱۳ اردوگاه سازمان ملل و همچنین در خانه‌های دیگران زندگی می‌کنند.

۸ ماه پیش بود که نیروهای عراقی حمله به موصل را آغاز کردند و حالا گفته می‌شود شبه نظامیان در چند بخش شهر و در محلات قدیمی همچنان مقاومت می‌کنند.

داعش در سال ۲۰۱۴ میلادی موصل را به تصرف خود درآورد. نیروهای طرفدار دولت عراق در اکتبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۶) عملیاتی را با پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا برای پس گرفتن موصل آغاز کردند.

حق نشر عکس AFP

موضوعات مرتبط