پیروزی حزب رئیس جمهوری فرانسه در انتخابات پارلمانی

آقای مکرون، تقریبا یک ماه پیش با شکست قاطع مارین لوپن، نامزد حزب راست‌گرای افراطی جبهه ملی، در ۳۹ سالگی، جوان‌ترین رییس جمهور تاریخ فرانسه شد حق نشر عکس EPA

حزب امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و متحدانش با پیروزی در انتخابات پارلمانی این کشور، به اکثر کرسی‌ها دست پیدا کرده‌اند.

در حالی که روند شمارش آرا تقریبا به پایان رسیده، حزب تازه تاسیس "جمهوری به پیش" آقای مکرون و حزب متحدش "مو دم" از مجموع ۵۷۷ کرسی پارلمانی، بیش از ۳۰۰ کرسی را از آن خود کرده‌اند.

پیشتر انتظار می‌رفت ائتلاف مذکور تا حدود ۴۷۰ کرسی کسب کند، با این حال، نتیجه نهایی هم باعث تحکیم موقعیت رئیس جمهوری جوان فرانسه خواهد شد تا با اطمینان خاطر طرح‌هایش را از تصویب پارلمان بگذراند.

مشارکت مردم در این دور از انتخابات پارلمانی بسیار پایین بوده (۴۲ درصد) که از زمان آغاز جمهوری پنجم فرانسه و ریاست جمهوری شارل دو گل در سال ۱۹۵۸ بی‌سابقه بوده است.

انتظار می رود که محافظه کاران در مقام جناح مخالف دولت بین ۱۲۵-۱۳۱ کرسی کسب کنند. این در حالیست که جناح مخالف دولت در پارلمان قبلی، حدود ۲۰۰ کرسی در اختیار داشت.

همچنین انتظار می رود حزب سوسیالیست - که در پنج سال گذشته قدرت را در دست داشت - بین ۴۱-۴۹ کرسی کسب کند.

این بزرگ‌ترین تغییر در ترکیب نمایندگان پارلمان فرانسه از سال ۱۹۵۸ توصیف می شود.

از طرف دیگر، دو نفر از معاونان ارشد مارین لوپن، رهبر جبهه ملی، از جمله فلوریان فیلیپو شکست خوردند اما خانم لوپن موفق شد که برای نخستین بار به پارلمان راه پیدا کند.

لوپن رقیب نهایی آقای مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه بود. حزب راست افراطی خانم لوپن حدود هشت کرسی کسب کرده است.

در دور اول انتحابات پارلمانی فرانسه که یکشنبه گذشته (۱۱ ژوئن) انجام شد حزب آقای مکرون و حزب متحد آن بیش از ۳۲ درصد آرا را به دست آورد که فاصله زیادی با دیگر احزاب داشت.

حزب آقای مکرون تقریبا یک سال پیش تاسیس شد و بسیاری از نامزدهای این حزب، چهره‌های تازه‌وارد یا کم تجربه در عرصه سیاست فرانسه هستند و از طبقات مختلف جامعه، دانشجویان، بازنشستگان و حتی یک گاوباز تشکیل شده است.

نتایج این انتخابات حاکی از ضربه بزرگی بر پیکره احزاب سنتی راست و چپ این کشور است که همواره بازیگران اصلی در صحنه سیاست فرانسه بوده‌اند.

مشارکت در دور اول این انتخابات (۴۸.۷ درصد) از دوره گذشته کمتر بود (۵۷.۲ درصد) که شاید به این علت باشد که مخالفان آقای مکرون از مبارزه ناامید شده و در انتخابات شرکت فعال نداشته‌اند.

انتخابات پارلمانی فرانسه دو مرحله‌ای است و کسانی که در دور اول کمتر از ۱۲.۵ درصد کل واجدان شرایط رای آورده بودند حذف شدند و بقیه به دور دوم آمدند. در دور دوم هر کسی که بیشترین رای را داشته باشد نماینده پارلمان می‌شوند.

آقای مکرون، تقریبا یک ماه پیش با شکست قاطع مارین لوپن، نامزد حزب راست‌گرای افراطی جبهه ملی، در ۳۹ سالگی، جوان‌ترین رییس جمهور تاریخ فرانسه شد.