مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا آغاز شد

میشل بارنیه مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا (راست) و دیوید دیویس وزیر خروج برتانیا از اتحادیه اروپا حق نشر عکس Getty Images
Image caption میشل بارنیه مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا (راست) و دیوید دیویس وزیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا

مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رسما در بروکسل مقر این اتحادیه آغاز شد. میشل بارنیه مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا گفت هدف او در درجه اول این است که به بی‌ثباتی ناشی از خروج بریتانیا پایان دهد.

دیوید دیویس وزیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) هم گفته است که با ذهنیتی "مثبت و سازنده" این مذاکرات را شروع می‌کند با این هدف که "شراکتی خاص و مستحکم" با اتحادیه اروپا شکل گیرد.

در میان مهمترین موضوعات این مذاکرات، مرز بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند است. جمهوری ایرلند جزء بریتانیا نیست بلکه عضو اتحادیه اروپا است اما ایرلند شمالی بخشی از بریتانیا است که اکنون باید از اتحادیه اروپا خارج شود.

دیگر موضوع این مذاکرات مسئله پرداخت‌هایی است که بریتانیا خود را متعهد به پرداخت به اتحادیه اروپا کرده بود و به آن لقب "مهریه طلاق" داده‌اند. در باره رقم این تعهد اختلاف نظر فراوان وجود دارد اما اتحادیه اروپا مایل است پیش از شروع مذاکره برای تصمیم گیری در باره روابط تجاری آینده، تکلیف این موضوع را روشن کند.

دیوید دیویس وزیر برگزیت بریتانیا امروز پیش از شروع مذاکرات اعلام کرد که "بریتانیا شریک و متحدی متعهد برای دوستانش در قاره اروپا خواهد ماند."

بیشتر بخوانید:

بریتانیا در ماه مارس بند پنجاه پیمان لیسبون را فعال کرد که بر اساس آن دو سال برای مذاکرات خروج مهلت قائل شده است، اما بسیاری از کارشناسان این زمان را برای تکمیل مذاکراتی چنین پیچیده کافی نمی‌دانند.

به گفته کاتیا آدلر سردبیر امور اروپای بی‌بی‌سی نشست افتتاحیه بیشتر در باره روال مذاکرات خواهد بود؛ دیدارها هر چند وقت یک بار انجام شود، چه ترتیباتی لحاظ شود و چه پروتکلی دنبال شود اما از آن مهمتر ایجاد اعتماد بین دو تیم مذاکره‌کننده است.

ترزا می نخست وزیر بریتانیا ماه پیش اعلام انتخابات پیش از موعد کرد تا با کسب اکثریت کرسی‌های مجلس دست قوی‌تری در مذاکرات برگزیت داشته باشد اما نتیجه انتخابات غیرمنتظره بود و حزب محافظه‌کار اکثریتی را هم که داشت از دست داد.

به این ترتیب سیاست خانم می که در شعار "عدم توافق بهتر از توافق بد است" خلاصه شده بود و به آن لقب "برگزیت شدید" داده‌اند با رای مردم حمایت نشد و اکنون مذاکرات در حالی شروع می‌شود که برنامه و سیاست دولت در این مذاکرات مشخص نیست. اما به نظر می‌رسد دولت بریتانیا رویه نرم‌تری در پیش بگیرد و "برگزیت ملایم" را در دستور کار قرار دهد. برگزیت ملایم به این معنا است که بریتانیا عضو بازار مشترک اتحادیه اروپا باقی بماند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که خروج بریتانیا از بازاری بدون تعرفه که پذیرای نزدیک به نیمی از صادرات بریتانیا (%۴۴) است و بیش از نیمی از واردات بریتانیا (۵۳%) است برای اقتصاد بریتانیا بسیار زیانبار خواهد بود. از این رو پنج نهاد تجاری برتانیا امروز در نامه‌ای مشترک از دولت خواسته‌اند که در بازار مشترک باقی بماند.

منابع مختلف اروپایی در باره تزلزل دولت فعلی بریتانیا اظهار نگرانی کرده و خاطر نشان کرده‌اند که آنها ترجیح می‌دهند با دولتی باثبات که درگیر بحران‌های داخلی نیست گفتگو کنند، این در حالی است که برخی صاحب نظران معتقدند دولت خانم می تا پایان مذاکرات بر سر کار نخواهد بود.