نخست وزیر بریتانیا: حمله لندن حمله به مسلمانان بود

فینزبری پارک حق نشر عکس EPA

ترزا می نخست وزیر بریتانیا حمله با خودرو به گروهی از مسلمانان در نزدیکی مسجدی در شمال لندن را "منزجرکننده" خواند.

پس از حمله‌ای که در ساعت‌های اولیه بامداد روز دوشنبه ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) صورت گرفت، کمیته کبرا (کمیته اضطراری امنیت ملی) تشکیل جلسه داد و خانم می پس از پایان جلسه به خبرنگاران گفت که پلیس این واقعه را "تروریستی" قلمداد کرده و این حمله‌ای به "مسلمانان در نزدیکی عبادتگاهشان" بوده است.

نخست وزیر بریتانیا همچنین گفت: "سال‌های مدیدی است که افراط گرایی بیش از تحمل شده است. این حادثه یادآور این است که تروریسم و افراط گرایی اشکال بسیار زیادی می تواند به خود بگیرد و عزم ما برای مبارزه با آن باید جزم باشد صرف نظر از اینکه چه کسی مسئول است."

خانم می گفت عامل فقط یک نفر بوده و با شبکه‌ای در ارتباط نیست و "نفرت و شر این چنینی موفق نخواهد شد."

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترزا می امروز در محل حادثه حضور پیدا کرد

پس از آتش‌سوزی برج مسکونی گرنفل لندن خانم می به دلیل اینکه با بستگان قربانیان دیدار نکرده بود به شدت هدف انتقاد قرار گرفت اما او امروز به محل حادثه رفت و از آنجا دیدن کرد.

فرد مهاجم درن آزبورن نام دارد. او ۴۷ ساله، پدر چهار فرزند و ساکن کاردیف پایتخت ولز بوده است.

این حادثه در ساعت‌های اولیه بامداد در یکی از محل های معروف تجمع مسلمانان اتفاق افتاد که یک مسجد و یک خیریه مسلمانان در آنجا واقع است.

مردمی که پس از سحری و نیایش صبح از مسجد بیرون می آمدند متوجه شدند که مردی احتمالا دچار مشکل قلبی شده و روی زمین افتاده است. در حالی که دیگران سعی داشتند به او کمک کنند ناگهان یک خودروی ون وارد پیاده‌رو شد و به سمت جمعیت رفت. فرد بیمار درگذشته است اما روشن نیست علت مرگ او برخورد با وانت بوده یا بیماری خودش.

در این حمله ده نفر زخمی شده‌اند که حالی برخی از آنها وخیم است. به گفته پلیس لندن تمام قربانیان مسلمان بوده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption محل حادثه

راننده سپس از وانت خارج شد و پا به فرار گذاشت اما مردمی که در خیابان بودند او را دستگیر کردند و سپس تحویل پلیس دادند. گزارش شده که او فریاد می‌زده "من می‌خواهم همه مسلمانان را بکشم."

پلیس لندن در بیانیه خود از خودداری‌ای که مردم خشمگین در قبال مهاجم نشان دادند تشکر کرد.

حق نشر عکس PA

این چهارمین حمله در سه ماه گذشته است که دولت بریتانیا آن را تروریستی خوانده است.

منطقه‌ای که این اتفاق در آن افتاده یکی از مناطق لندن است که تنوع فرهنگی و قومیتی غنی دارد.

این محله همچنین حوزه نمایندگی است که از ۳۴ سال پیش جرمی کوربین رهبر حزب کارگر نماینده آن در پارلمان بریتانیا است. آقای کوربین پس از حادثه در این محل حاضر شد و این حمله "وحشتناک" را حمله به تمامی مردم توصیف کرد.

شورای مسلمانان بریتانیا این حادثه را "خشونت‌بارترین نمایش" اسلام‌ستیزی تاکنون دانست و از دولت خواست "به صورت اضطراری امنیت مساجد را تقویت کند."

کرسیدا دیک فرمانده پلیس لندن این حمله را "حمله آشکار" به مسلمانان خواند و گفت پلیس حضور بیشتری در این محله خواهد داشت بخصوص در اطراف اماکن مذهبی.

موضوعات مرتبط