رویارویی جنگنده روسیه با هواپیمای شناسایی آمریکا در دریای بالتیک

حق نشر عکس Getty Images
Image caption هواپیمای شناسایی RC-135 آمریکا تقریبا به اندازه یک هواپیمای تجاری غیرنظامی است

آمریکا می گویند روز دوشنبه بر فراز دریای بالتیک یک جنگنده روسی تا یک و نیم متری بال یک هواپیمای شناسایی ایالات متحده به آن نزدیک شده است.

مقامات آمریکایی گفته اند این رویارویی به دلیل "سرعت بالا و کنترل ضعیف هواپیما" توسط خلبان روسی "ناامن" بوده است.

در مقابل، روسیه گفته است هواپیمای آمریکایی به شیوه‌ای "تحریک آمیز" به جنگنده روسی نزدیک شد.

همزمان، رسانه‌های خبری در روسیه می گویند جنگنده‌های ناتو "با ایجاد صدای مهیب" برای هواپیمای حامل وزیر دفاع روسیه مزاحمت ایجاد کردند.

طبق گزارش خبرگزاری دولتی تاس جنگنده F-۱۶ توسط یک جت نظامی روسی سو-۲۷ بر فراز بالتیک تعقیب شد. این خبرگزاری گفته است که گزارش مربوط به این ماجرا را از خبرنگار خود در داخل هواپیمای روسی دریافت کرده است.

خبرگزاری تاس گفته است این حادثه زمانی روی داد که هواپیمای حامل سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در راه سفر به استان کالینینگراد بر فرازآب‌های بین المللی پرواز می‌کرد، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرده است.

روز دوشنبه روسیه هشدار داد که هواپیماهای نظامی آمریکایی در سوریه را "هدف‌های مشروع" تلقی می‌کند و آنها را پیگیری راداری خواهد کرد.

اظهارات مقامات روسیه در واکنش به سرنگونی یک بمب‌افکن نیروی هوایی سوریه توسط یک جنگنده آمریکایی در روز یکشنبه ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) در نزدیکی شهر رقه مطرح شد. این جنگنده نیروی هوایی سوریه شورشیان متفق با آمریکارا هدف قرار داده بود.

سرنگونی یک پهباد ساخت ایران توسط نیرو های آمریکایی در سوریه در روز سه‌شنبه تنش موجود میان واشنگتن و مسکو را افزایش داد. روسیه و ایران متحدان اصلی دولت سوریه در جنگ داخلی آن کشور هستند.

مقامات ایالات متحده به خبرگزاری سی‌ان‌ان گفته‌اند از اول ژوئن سال جاری بیش از ۳۰ رویارویی بین هواپیماها و کشتی‌های آمریکایی و روسی در دریای بالتیک اتفاق افتاده است.

مقامات آمریکایی می‌گویند اکثریت این حوادث "ایمن" نبوده‌اند.

اینگونه رویارویی‌ها بین روسیه و ایالات متحده و هم‌پیمانانش پس از بحران اوکراین و تشدید جنگ در سوریه شدت گرفته است. در سوریه این دو ابرقدرت مواضع متضادی دارند.

بیشتر بخوانید:

آمریکا 'یک پهپاد ساخت ایران' را در سوریه زد

هشدار روسیه به آمریکا: هر هواپیمایی در منطقه عملیاتی ما در سوریه هدف تلقی خواهد شد

آمریکا از سرنگون کردن یک هواپیمای جنگی سوریه خبر داد

انتقاد آمریکا از نزدیک‌شدن یک سوخو روسیه به ناو آمریکایی

روسیه از شیوه برخورد با هواپیمای شناسایی آمریکا دفاع کرد

رویارویی 'جزئی' جنگنده‌های آمریکا و روسیه در حوالی شبه‌جزیره کره