ملکه بریتانیا دستور کار دولت را اعلام کرد

ملکه الیزابت و چارلز (ولیعد بریتانیا) در مراسم آغاز به کار رسمی پارلمان حق نشر عکس PA
Image caption ملکه الیزابت و چارلز (ولیعد بریتانیا) در مراسم آغاز به کار رسمی پارلمان

الیزابت دوم، ملکه بریتانیا با حضور در جلسه مشترک پارلمان، برنامه دولت را اعلام کرده که حاوی اولویت برای مبارزه با فضاهای امن مورد استفاده تروریستی در اینترنت، حبس‌ طولانی‌تر برای مجرمان اقدامات تروریستی و بررسی مجدد برنامه‌های ضد تروریستی نهادهای کشور است.

امروز (چهارشنبه ۲۱ ژوئن/۳۱ خرداد) ملکه بریتانیا در مراسم سنتی افتتاح دوره جدید پارلمان ملکه بریتانیا شرکت کرد. در ساختار تشکلیاتی این کشور ملکه دارای نقش سیاسی نیست و سخنرانی وی در روز آغاز به کار پارلمان حاوی قرائت متنی است که دولت نوشته و در اختیار او گذاشته است.

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) از دیگر برنامه‌های دولت عنوان شد. با توجه به آغاز رسمی مذاکرات برای خروج بریتانیا از این اتحادیه براساس ماده ۵۰ معاهده لیسبون که پیشتر از سوی مقامات بریتانیا اعلام شده بود، به نظر می‌رسد که بحث‌های اصلی پارلمان جدید بریتانیا بر سر این موضوع باشد.

در سخنرانی ملکه اشاره‌ای به سفر رسمی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به بریتانیا نشد. این گونه سفرها معمولا در سخنرانی آغاز به کار پارلمان اعلام می‌شود.

پس از مراسم تحلیف آقای ترامپ، ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا در سفر به آمریکا از او و خانم ترامپ برای سفر به این کشور دعوت رسمی به عمل آورد. از زمان ریاست جمهوری دوایت آیزنهاور، رئیس جمهوری آمریکا در دهه ١٩٥٠، به استثنای یک نفر (لیندون جانسون)، تمامی رئیسان جمهوری آن کشور دست کم یک بار از بریتانیا دیدار رسمی به عمل آورده و مورد استقبال و پذیرایی ملکه این کشور قرار گرفته‌اند.

دعوت از آقای ترامپ با انتقاد گسترده‌ای در بریتانیا مواجه شد و حدود دو میلیون نفر نفر با امضای عریضه‌ای اینترنتی خطاب به پارلمان خواستار لغو سفر شدند. متعاقب آن هزاران نفر نیز با راهپیمایی در لندن با این سفر مخالفت کردند. دلیل اصلی این مخالفت‌ها سیاستهای آقای ترامپ بویژه در زمینه امور مهاجراتی بوده است.

همچنین حدود دو هفته پیش (۶ ژوئن) صادق خان، شهردار لندن، در واکنش به انتقادهای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از اظهارات خود درباره حملات اخیر لندن، خواستار لغو سفر آقای ترامپ به بریتانیا شد.

حق نشر عکس PA

آقای خان در گفتگو با یک شبکه تلویزیونی بریتانیا گفت که نظر دونالد ترامپ درباره بسیاری از موضوعات اشتباه است و افزود: "در حالی که سیاست‌های رئیس جمهوری ایالات متحده مغایر تمام ارزش‌هایی است که ما به آنها معتقدیم، فکر نمی‌کنم مناسب باشد فرش قرمز جلوی پای او پهن کنیم."

پارلمان تازه بریتانیا در حالی آغاز به کار کرده است که حزب محافظه کار این کشور در انتخابات اخیر (۸ ژوئن) نتوانست اکثریت پارلمانی را بدست آورد؛ اگرچه بزرگترین حزب در پارلمان شد و خانم می، رهبر این حزب، گفت که حزب وی، دولتی در اقلیت را تشکیل می‌دهد.

هدف خانم می از اعلام انتخابات زودتر از موعد این بود که در جریان مذاکرات برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، دست باز و اختیارات کامل داشته باشد و در واقع اجازه مصالحه‌هایی را که می‌دانست لازم خواهد بود به دست آورد؛ ولی نتیجه انتخابات درست معکوس بود؛ و حزب خانم می که اکثریت شکننده‌ای در پارلمان قبلی داشت تعدادی از کرسیهای خود را از دست داد که در عمل به مفهوم وضعیت متزلزل‌تر این حزب در پارلمان تازه است.

به گفته جیمز نوتی، خبرنگار بی بی سی، یک دولت اقلیت محکوم به "روزمره‌گی" تن درد دهد و از امروز به فردا زندگی کند و همواره نگران رأی‌ بعدی پارلمان باشد.

در مراسم رسمی افتتاح پارلمان، چارلز، ولیعهد بریتانیا ملکه را همراهی می‌کرد. به طور معمول شاهزاده فیلیپ دوک ادینبورگ، همسر ملکه، در این مراسم شرکت دارد اما گزارش شده است که وی به علت عوارض ناشی از یک بیماری قبلی در بیمارستان بستری است. فیلیب ۹۶ سال دارد.

همچنین برخلاف مراسم قبلی ملکه بریتانیا به جای استفاده از کالسکه سلطنتی با اتومبیل به کاخ پارلمان رفت. همچنین او در مراسم امروز تاج بر سر و جامه و نشان‌های سلطنتی برتن نداشت و با لباس معمولی در مراسم شرکت کرد.