مقام محلی لندن به خاطر آتش سوزی برج گرنفل استعفا داد

حق نشر عکس PA
Image caption استعفای هولگیت به عنوان نشانه‌ای از مسئولیت‌پذیری مسئولان در قبال آتش‌سوزی گرنفل با استقبال منتقدان مواجه شده است

نیکلاس هولگیت، رئیس اجرایی شورای محلی ناحیه کنزینگتون و چلسی در لندن از سمت خود استعفا داده و گفته است که این تصمیم را در ارتباط با آتش‌سوزی هفته گذشته در یک برج مسکونی در این ناحیه اتخاذ کرده است.

آقای هولگیت در بیانیه‌ای ضمن اعلام استعفای خود گفته که این تصمیم به خواست رئیس شورای محلی اتخاذ شده و افزوده است که سجاد جاوید، وزیر مسئول امور شوراهای محلی در دولت بریتانیا "به رئیس شورا گفته بود باید خواستار کناره‌گیری من شود."

هفته گذشته برج مسکونی بیست و چهار طبقه گرنقل در غرب لندن آتش گرفت و تا کنون کشته شدن نزدیک به هشتاد تن و زخمی شدن بیش از هفتاد نفر دیگر در این حادثه تایید شده است. این برج شامل واحدهای مسکونی سازمانی برای افراد و خانواده‌های کم درآمد بود و به شورای محلی کنزینگتون و چلسی تعلق داشت.

+ در مورد وضعیت ایمنی برج گرنفل هشدار داده شده بود

+ گسترش اعتراض‌ها به نحوه رسیدگی به آتش‌سوزی لندن

در پی این آتش‌سوزی، نهادهای مختلف شورای محلی کنزینگتون و چلسی هدف انتقاد شدید قرار گرفتند. هدف این انتقادها عملکرد شورای محلی یا نیروهای امدادرسانی در جریان آتش‌سوزی و پس از آن نبود. انتقاد اصلی به کم‌توجهی ادارات محلی به شرایط عمومی ساختمان پس از نوسازی سال‌های اخیر و به خصوص نقص در امکانات مقابله با آتش‌سوزی ساختمان وارد شده است. کم کاری شورای محل در تامین گسترده‌تر "مسکن اجتماعی" یعنی واحدهای مسکونی برای استفاده خانواده‌های کم درآمد نیز در انتقاد از شورای محلی دخیل بوده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption تظاهرات اعتراضی همراه با تسریع در تحقیقات در مورد علل بروز آتش‌سوزی گرنفل ادامه داشته است

حتی دولت بریتانیا نیز از انتقاد ساکنان محلی برکنار نمانده است. روز گذشته و همزمان با گشایش دوره جدید پارلمان، گروهی از معترضان در برابر ساختمان پارلمان دست به اعتراض زدند و خواستار تسریع تحقیقات در مورد علل بروز آتش‌سوزی و تلفات سنگین آن و مجازات مقصران شدند. اکثر کرسی‌های شورای محلی کنزینگتون و چلسی در اختیار حزب حاکم محافظه کار است.

آقای هولگیت، که مسئول امور اداری و اجرایی شورا بوده، در بیانیه خود، ضمن پذیرفتن لزوم بازنگری در سیاست شورای محلی در زمینه تهیه مسکن برای افراد کم درآمد و توجه به ایمنی واحدهای سازمانی در آینده، گفته است که "اولویت اصلی در حال حاضر برآوردن نیازهای خانواده‌های آسیب دیده از این آتش سوزی است." وی افزوده است که "با وجود اشتیاق فراوانی که به ادامه خدمت و رهبری اجرایی شورا در این شرایط و مواجه با چالش‌های موجود داشتم، تصمیم گرفته‌ام به محض اینکه شورا جانشینی برای من بیابد از سمت خود کناره‌گیری کنم."

روز گذشته ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز به صف منتقدان پیوست. خانم می در سخنانی در پارلمان گفت که رویکرد کلی نسبت به وضعیت برج گرنفل و نحوه رسیدگی به شرایط آسیب‌دیدگان رضایتبخش نبوده و افزود: "نهادها و مسئولان دولتی و محلی در کمک به کسانی که بیش از همه نیازمند کمک بودند هم موفق عمل نکرده‌اند." در همانحال، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر - حزب اصلی مخالف در پارلمان - گفته است که کناره‌گیری مقامات اجرایی کافی نیست بلکه لازم است مقامات سیاسی هم مسئولیت قبول کنند.

رئیس شورای محلی کنزینگتون گفته است که استعفانامه نیکلاس هولگیت را با "تاسف" پذیرفته اما تاکید کرده است که با توجه به وضعیتی که پیش آمده، شورای محلی خود را ملزم می‌داند رویکرد و نگرش جدیدی نسبت به سیاست‌های خود در زمینه مسکن اتخاذ کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption ترزا می هم به منتقدان نهادهای مسئول پیوسته است

به گزارش رسانه‌های محلی، شماری از ساکنان این برج از استعفای مدیر اجرایی شورا استقبال کرده و آن را به عنوان نشانه‌ای از قبول مسئولیت از سوی مقامات محلی لازم دانسته‌اند.

مقاماد دولتی گفته‌اند که پلیس لندن مشغول رسیدگی به موضوع پیشگیری از آتش‌سوزی در گرنفل است و در صورت اثبات کوتاهی مسئولان، پیگرد کیفری به جریان خواهد افتاد.

شهر لندن یا لندن بزرگ دارای ٣٢ ناحیه یا قصبه (به اضافه محدود مرکزی شهر) است که هرکدام از این ناحیه‌ها شورا، شهردار و تشکیلات اجرایی محلی خود را دارد. جمعیت قصبه‌های لندن بین ١٥٠ هزار تا ۳۶۰ هزار نفر است و تعداد اعضای شوراهای محلی در حدی است که ساکنان محل بتوانند برای حل مشکلات خود به آسانی به آنان دسترسی داشته باشند.

جمعیت ناحیه کنزینگتون و چلسی، که از مناطق مرفه لندن است، به حدود ١٥٠ نفر می‌رسد و شورای محلی آن ٥٠ عضو دارد. چهل عضو این شورا در حال حاضر از حزب محافظه‌کار و بقیه از دو حزب کارگر و لیبرال دموکرات هستند.

علاوه بر شوراهای ناحیه، در لندن تشکیلات دیگری متشکل از "مجلس لندن" و شهردار انتخابی شهر نیز وجود دارد که مسئول نهادهایی است که حوزه عملکرد آنها شامل تمامی لندن می‌شود.