قاتل راجیو گاندی خواست با مرگ خودخواسته او موافقت شود

راجیو گاندی
Image caption قاتلان راجیو گاندی هنوز در زندان هستند

یکی از کسانی که به جرم ترور نخست وزیر اسبق هند به حبس محکوم شده از مقامات هندی خواسته است با مرگ خودخواسته او موافقت کنند.

رابرت پایاس، شهروند سریلانکایی، که دوره حبس ابد را در زندانی در ایالت تامیل نادو در هند سپری می‌کند، با ارسال عریضه‌ای برای سروزیر ایالتی تقاضا کرده است تا "از روی شفقت و ترحم" اجازه کشتن او را صادر کند. او خواسته بعد از مرگ، جسدش تحویل خانواده اش شود.

آقای پایاس در عریضه خود گفته که سپری کردن تمامی عمرش در زندان بدون امید به آزادی به معنی "سفری بی‌نتیجه و بی پایان است" و او دیگر تحمل ادامه آن را ندارد.

روز ۱۱ ژوئن سال جاری، این زندانی وارد بیست و هفتمین سال دوره حبس ابد خود شد در حالیکه در هند معمولا محکومان به حبس ابد پس از ۱۴ تا ۲۰ سال، مشمول عفو می‌شوند.

+ هفت نفری که در قتل راجیو گاندی دست داشتند، از زندان آزاد می‌شوند

+ دیوان عالی هند اجازه آزادی افرادی را که در قتل راجیو گاندی دست داشتند، نداد

در سال ۲۰۱۴، دولت محلی تامیل نادو با بخشودگی هفت محکوم قتل گاندی موافقت کرد و این تصمیم برای تایید در اختیار دولت مرکزی قرار گرفت اما دیوان عالی هند این مصوبه را دارای ایرادات قانونی دانست و دستور رسیدگی به آن را داد. مقامات ایالتی گفته‌اند که مقامات دولت مرکزی هنوز تصمیم خود در این مورد را اعلام نکرده‌اند و دولت ایالتی نیز نمی‌تواند در پرونده‌هایی دخالت کند که هنوز نزد نهادهای فدرال مفتوح است.

راجیو گاندی که از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۹ نخست وزیر هند بود، در سال ۱۹۹۱ هنگامی که در مقام رئیس حزب کنگره برای شرکت در یک همایش انتخاباتی به نفع یکی از نامزدهای حزبی به یکی از روستاهای ایالت تامیل نادو سفر کرده بود در انفجار انتحاری یک زن کشته شد. ترور راجیو گاندی با موضعگیری او در مورد درگیری بین جدایی‌طلبان تامیل و دولت مرکزی سریلانکا و اعزام صلحبانان هندی به آن کشور ارتباط داشته است.

در ارتباط با این ترور، هفت نفر که از اعضای گروه ببرهای تامیل سریلانکا بودند در هند محاکمه و به اعدام محکوم شدند که احکام اعدام‌شدگان نیز به درخواست خانواده گاندی به زندان تبدیل شد.

ایندیرا گاندی، مادر راجیو نیز در سال ۱۹۸۴ هنگام سفر به ایالت اریسا به دست سیک های افراطی ترور شده بود.