کارمند سابق دولت آمریکا 'اطلاعات فوق‌محرمانه به جاسوس چین داده بود'

Chinese and US flag - file photo حق نشر عکس Getty Images

دولت آمریکا یک کارمند سابق را متهم کرده که مدارک فوق‌محرمانه به یک مامور چینی داده است. طبق قانون فدرال، او ممکن است به حبس ابد محکوم شود.

طبق شواهدی که وزارت دادگستری ایالات متحده به دادگاه داده است، گفته شده که کوین مالوری، ۶۰ ساله، از ایالت ویرجینیا، در ماه مارس و آوریل سال جاری به شانگهای سفر کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته است که این مرد هم‌چنین حاضر نشده ۱۶ هزار و ۵۰۰ دلار پول نقد که همراهش داشته، در فرودگاه شیکاگو به ماموران مرزی اعلام کند.

او زبان ماندارین چینی بلد است.

طبق قوانین فدرال ضد جاسوسی در آمریکا، ممکن است این شهروند آمریکا به حبس ابد محکوم شود.

اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا، تایید کرده است که این فرد تاییدیه امنیتی سطح بالا داشته است.

روزنامه واشنگتن‌پست از قول دو مقام دولتی آمریکا نوشته است که سی‌آی‌ای، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، کوین مالوری را استخدام کرده بوده، ولی این اطلاعات در دادگاه ارائه نشده است.

در یک "مصاحبه داوطلبانه" که او در ماه مه با ماموران اف‌بی‌آی داشت، گفت فردی که در شانگهای ملاقات کرده به او گفته است که برای یک اندیش‌کده چینی، آکادمی علوم اجتماعی شانگهای کار می‌کند.

این‌طور که وزارت دادگستری در پرونده آورده، اف‌بی‌آی دست‌کم از سال ۲۰۱۴ معتقد بوده است جاسوس‌های چینی از این اندیشکده به عنوان پوششی برای فعالیت‌هایشان استفاده می‌کنند.

دانا بوئنته، دستیار وزیر دادگستری در امور امنیت ملی، گفته است "این اتهام‌ها باید برای هر کس که بخواهد با افشای اطلاعات طبقه‌بندی‌شده، اعتماد عمومی را نقض کند و بر سر امنیت ملی سازش کند" درس عبرتی شود.

دولت دونالد ترامپ و خود رئیس‌جمهور آمریکا در هفته‌های اخیر بارها از درز اطلاعات دولت به رسانه‌ها گله کرده‌اند.

سه هفته پیش هم دولت آمریکا، یک کارمند قراردادی سازمان امنیت ملی را به درز دادن اطلاعات سری به رسانه‌ها متهم کرده بود. گفته می‌شود که این سند حاوی جزئیات تلاش نهادهای اطلاعاتی روسیه برای نفوذ به سیستم رأی‌گیری در آمریکا بوده است.

موضوعات مرتبط