آمریکا واردات گوشت از برزیل را متوقف کرد

برزیل بزرگ‌ترین صادرکننده گوشت گاو است و ایران هم از آن واردات فراوانی دارد. حق نشر عکس Reuters
Image caption برزیل بزرگ‌ترین صادرکننده گوشت گاو است و ایران هم از آن واردات فراوانی دارد

آمریکا بابت 'نگرانی‌های مکرر درباره سلامت محصولات گوشتی برزیل که برای بازار آمریکا تولید می‌شوند'، واردات گوشت از این کشور را متوقف کرده است.

در ماه مارس، سه ماه پیش، پس از آن‌که پلیس برزیل گفت بازرسان بهداشت در برزیل رشوه می‌گیرند تا گوشت ناسالم را تایید کنند، چندین کشور واردات محصولات گوشتی از آن کشور را متوقف کردند.

آن‌زمان ایالات متحده وارداتش را متوقف نکرد و در عوض همه محموله‌های گوشت برزیلی را به دقت زیر بررسی گرفت.

حالا آمریکا می‌گوید بخش قابل‌توجهی از گوشت ارسالی از برزیل در آزمایش‌های بهداشتی رد شده است.

وزارت کشاورزی ایالات متحده گفته در سه ماه گذشته ۱۱ درصد از محصولات گوشتی تازه وارداتی از برزیل، در آزمایش‌ها رد شده‌اند در حالی که این عدد برای گوشتی که آمریکا از نقاط دیگر جهان وارد می‌کند، فقط یک درصد است.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند بابت ملاحظات بهداشتی، جلوی ورود ۸۹۰ تن گوشت برزیلی را گرفته‌اند.

برزیل با فروش سالانه ۱۲ میلیارد دلار، بزرگ‌ترین صادرکننده گوشت دام و طیور است.

این کشور عمدتا به چین، اتحادیه اروپا و ایالات متحده صادر می‌کند.

ایران هم حجم قابل‌توجهی گوشت از برزیل وارد می‌کند که در سال‌های گذشته تا یک‌چهارم کل گوشت وارداتی ایران، از برزیل بوده است.

محمود حجتی، وزیر کشاورزی ایران، گفته است واردات گوشت از برزیل مشکلی ندارد چون "کشتارگاه‌هایی که [در برزیل] این مشکلات را داشتند، جزو کشتارگاه‌هایی نیستند که برای ایران کار می‌کنند."

صادرات گوشت برزیل پس از تحقیقات پلیس فدرال این کشور به شدت سقوط کرد.

بعد از دو سال تحقیقات، پلیس برزیل در شش ایالت در بامداد روز ۱۷ مارس عملیات ویژه‌ای کرد که در آن بیش از ۱۰۰۰ مامور را به حدود ۲۰۰ محل فرستاد.

بازپرس‌های پلیس، برخی از مدیران کشتارگاه‌های برزیل را متهم کردند که برای دریافت تاییدیه دولتی برای محصولاتشان، به بازرس‌های بهداشت و مقام‌های سیاسی رشوه داده‌اند.

آنها ۳۰ شرکت را متهم کردند که رویه غیربهداشتی دارند. از جمله بین آنها شرکت جی‌بی‌اس، بزرگ‌ترین صادرکننده گوشت گاو در جهان، و بی آر اف، بزرگ‌ترین تولیدکننده گوشت طیور در جهان.

حق نشر عکس EPA
Image caption شرکت جی‌بی‌اس، بزرگ‌ترین صادرکننده گوشت گاو در جهان، از جمله شرکت‌هایی است که پلیس برزیل گفته غیربهداشتی اند