مهاجم مسجد شمال لندن به 'اقدام تروریستی' متهم شد

Image caption دارن اوزبورن رسما به ارتکاب عملیات تروریستی متهم شده است

مهاجم مسجد مسلمانان لندن رسما به ارتکاب عملیات تروریستی و قتل متهم شده است.

روز جمعه، ٢ تیر (٢٣ ژوئن)، پلیس لندن اعلام کرد که دارن اوزبورن، ٤٧ ساله را در ارتباط با حمله به گروهی از شهروندان در نزدیکی یک مرکز مسلمانان در منطقه فینزبوری پارک، شمال لندن، به دست زدن به عملیات تروریستی، قتل و قصد ارتکاب قتل متهم کرده است.

در اطلاعیه پلیس به نقل از "دفتر خدمات دادستانی" آمده است که "روند پیگرد کیفری علیه آقای اوزبورن به جریان افتاده و او مانند هر متهم دیگری حق دارد از محاکمه منصفانه برخوردار شود." پلیس از رسانه‌های خبری و کاربران شبکه‌های اجتماعی خواسته است در انتشار یا پخش اطلاعات و اخبار در مورد این پرونده به نحوی عمل نکنند که به روند رسیدگی منصفانه آسیبی برسد.

+ حمله با خودرو به گروهی مسلمان در شمال لندن

+ نخست وزیر بریتانیا: حمله لندن حمله به مسلمانان بود

کوتاه مدتی پس از نیمه شب ١٩ ژوئن، دارن اوزبورن که رانندگی یک ون را برعهده داشت، این خودرو را به داخل پیاده‌رو نزدیک ساختمان موسسه رفاه مسلمانان راند و چند نفر را زیر گرفت. این موسسه در نزدیکی مسجد فینزبوری پارک در شمال لندن واقع است.

افراد حاضر در محل که اکثر آنان به تازگی از اجرای مراسم دینی در این محل خارج شده بودند، راننده خودرو را دستگیر کردند و به ماموران پلیس تحویل دادند.

حق نشر عکس AFP
Image caption فرد متهم با استفاده از یک ون کرایه‌ای مسلمانان را هدف قرار داد

در این حادثه، یک مرد ٥١ ساله جان خود را از دست داد و دست کم ده نفر دیگر زخمی شدند که وضع برخی از آنان وخیم گزارش شد. فرد مقتول در ده سالگی از بنگلادش به بریتانیا آمده بود.

کوتاه مدتی پس از این حادثه، شورای مسلمانان لندن اعلام کرد که اطمینان دارد اقدام راننده ون عمدی بوده و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز آن را اقدامی تروریستی توصیف کرد.

دارن اوزبورن ساکن کاردیف، مرکز منطقه ویلز در غرب بریتانیا بود و به گفته پلیس، با ون کرایه‌ای از این شهر عازم لندن شده بود. به گفته حاضران در محل حمله، این فرد پس از پیاده شدن از خودرو، شعارهایی علیه مسلمانان داد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ولیعهد بریتانیا نیز از محل واقعه دیدن کرد

با انتشار این حادثه، شماری از مردم برای ابراز همبستگی با مسلمانان از پیاده‌رو محل حادثه دیدن کردند و دسته‌های گل قرار دادند. روز چهارشنبه، چارلز، ولیعهد بریتانیا هم ضمن بازدید از محل این حمله، از سوی ملکه بریتانیا با آسیب دیدگان ابراز همدردی کرد.

این حمله ده روز پس از آن روی داد که سه مرد مهاجم یک ون را به داخل پیاده‌رو یکی از پل های رودخانه تیمز در لندن راندند و سپس، با چاقو به جمعیت نزدیک این محل حمله کردند. در این حادثه پنج نفر کشته و تعدادی زخمی شدند و مهاجمان، که مسلمان بودند، با شلیک گلوله پلیس از پای درآمدند. گروه دولت اسلامی - داعش - مسئولیت این حمله را برعهده گرفت.

در آستانه آغاز ماه رمضان سال جاری، داعش از پیروان خود خواسته بود تا اگر قادر به پیوستن به نیروهای آن در عراق و سوریه نیستند، به هر وسلیه ممکن عملیاتی را علیه کشورهای شرکت کننده در جنگ علیه این گروه در عراق و سوریه انجام دهند.