آمریکا شرایط تعیین‌شده برای قطر را بسیار دشوار دانست

حق نشر عکس AFP
Image caption عربستان و متحدانش مرزهای خود را به روی قطر بسته اند

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، شروطی که عربستان سعودی و متحدانش برای قطر تعیین کرده‌اند را "بسیار دشوار" خوانده و خواهان کاهش موضع گیری‌های لفظی بین طرفین شده است.

رکس تیلرسون یکشنبه چهارم تیر (۲۵ ژوئن) در واشنگتن گفت: "هرچند برای قطر بسیار دشوار خواهد بود که برخی عناصر (شروط) را برآورده کند، عرصه‌های مهمی وجود دارد که می‌تواند مبنای گفتگوی جاری برای برطرف‌سازی (بحران) باشد."

وزیر امور خارجه آمریکا از مقامات عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر، بحرین و قطر خواست که "کنار هم بنشینند و به گفتگو ادامه بدهند."

او با تاکید بر اینکه واشنگتن و متحدانش معتقدند که هدف اصلی مبارزه با تروریسم و افراطی گیری در منطقه است، افزود: "کاهش موضع گیری‌ها به کاهش تنش کمک خواهد کرد."

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین شروط ۱۳ گانه‌ای را برای عادی سازی روابط با قطر اعلام کردند که بسته شدن شبکه تلویزیونی الجزیره، کاهش روابط با ایران و بسته شدن پایگاه نظامی ترکیه در این کشور، از جمله آنهاست.

دولت قطر این شروط را "غیر منطقی و غیرقابل اجرا" دانسته است.

روز یکشنبه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه - که در این بحران از قطر حمایت می‌کند - شروط یاد شده را "مداخله غیرقانونی" علیه تمامیت ارضی قطر اعلام کرد.

او در سخنرانی خود پس از نماز عید فطر در یکی از مساجد استانبول، گفت که کشورش پایگاه نظامی خود را در قطر نخواهد بست. رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد که درخواست خروج نیروهای کشورش از قطر "نامحترمانه" است و قطر در پاسخ به این شرط‌ها، روش مناسبی را در پیش گرفته است.

وی افزود: "ما نظر قطر را درباره شروط ۱۳ گانه تأیید و تحسین می‌کنیم. این شروط بر خلاف قوانین بین‌المللی است، چون نمی‌توان به تمامیت ارضی یک کشور حمله و در آن مداخله کرد."

در پی قطع ارتباط زمینی، هوایی و دریایی کشورهای عرب همسایه قطر با این کشور، ترکیه حدود۱۰۰ هواپیمای باری حامل مواد غذایی به این کشور ارسال کرده است.

آقای اردوغان پیشتر رفتار عربستان و متحدانش با قطر را به "حکم اعدام" تشبیه کرده و متعهد شده بود که به قطر کمک کند.

چند روز پس از قطع رابطه کشورهای عرب با قطر، پارلمان ترکیه توافقنامه ایجاد پایگاه نظامی ترکیه در قطر را تصویب کرد و بعضی منابع خبری در آن روزها اعلام کردند که ترکیه یک واحد کوچک نظامی متشکل از چند سرباز و خودرو زرهی را به قطر اعزام کرده است.

مطالب مرتبط