هشدار اسرائیل درباره 'استقرار نظامی ایران در سوریه'

حق نشر عکس Reuters
Image caption اسرائیل بارها ابراز نگرانی کرده که سوریه در حال تبدیل شدن به یک پایگاه نظامی ایران است و این که ایران و حزب الله لبنان بتوانند در بلندی های جولان جبهه تازه ای علیه اسرائیل باز کنند

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، درباره "تلاش‌های ایران برای استقرار نظامی در سوریه" ابراز نگرانی عمیق کرده است. او همچنین هشدار داد که اسرائیل آنچه کوشش‌ ایران برای تجهیز گروه حزب‌الله لبنان با تسلیحات پیشرفته می‌داند را به دقت زیر نظر دارد.

آقای نتانیاهو یکشنبه چهارم تیر (۲۵ ژوئن) در ابتدای نشست هفتگی کابینه خود در بیت المقدس گفت اسرائیل اجازه نخواهد داد که ایران در نزدیکی جولان، واقع در شمال اسرائیل، حضور نظامی داشته باشد.

نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد هر اقدامی که لازم باشد برای جلوگیری از رسیدن تسلیحات پیشرفته به حزب الله از طریق سوریه و حضور نظامی ایران در جولان انجام خواهد داد.

او همچنین گفت: "سیاست ما واضح است. ما هیچ گونه خمپاره، موشک و آتشی از خاک سوریه را تحمل نمی‌کنیم. ما به هر حمله‌ای که به خاک و علیه شهروندانمان بشود پاسخ می‌دهیم."

ساعاتی پس از این هشدار، اسرائیل یک بار دیگر برخی مواضع ارتش سوریه را در جولان هدف قرار داد.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که این حمله در واکنش به شلیک خمپاره‌هایی از خاک سوریه به بلندی‌های جولان تحت کنترل اسرائیل انجام شده است.

اسرائیل گفت که خمپاره‌ها روز یکشنبه به ناحیه‌ای عاری از سکنه در شمال جولان اصابت کرد و زخمی یا کشته برجای نگذاشت.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهای سوری را مسوول می داند و در واکنش، "دو موضع توپخانه و یک خودروی مهمات حکومت سوریه" را هدف قرار داده است.

این در حالیست که ارتش سوریه می گوید اسرائیل در حمایت از "گروه‌های تروریستی" به مواضع نظامی این کشور حمله کرده است.

اسرائیل بخش اعظم منطقه استراتژیک جولان را در جنگ سال ۱۹۶۷ با اعراب از سوریه گرفت و بعدها آن را به خاک خود ضمیمه کرد اما جامعه بین المللی این اقدام را به رسمیت نشناخته است و جولان را رسما بخشی از خاک سوریه و یک منطقه اشغال شده می‌داند.

روز شنبه هم نیروی هوایی ارتش اسرائیل دو تانک سوریه را در نزدیکی بلندی‌های جولان هدف قرار داد.

سخنگوی ارتش گفته بود که از خاک سوریه ۱۰ خمپاره به اسرائیل شلیک شده و این حمله به تلافی شلیک خمپاره‌ها بوده است.

هفته گذشته ایران اعلام کرد که در اقدامی بی‌سابقه با شلیک شش موشک از استان‌های غربی کردستان و کرمانشاه به دیرالزور سوریه حمله کرده است.

ایران گفته بود که آن حمله هم برای انتقام از داعش انجام شده و هم هشداری به حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای "تروریست‌ها" بوده است.