فاجعه استادیوم هیلزبورو - پلیس رسما متهم شد

هیلزبورو حق نشر عکس PA
Image caption تصاویر تعدادی از قربانیان هیلزبورو - دادستانی کیفری بریتانیا ماموران پلیس محلی را مسئول دانسته است

شش مامور پلیس بریتانیا در ارتباط با کشته شدن ٩٦ تن در استادیوم فوتبال هیلزبورو در شهر لیورپول رسما تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.

روز چهارشنبه، ٧ تیر (٢٨ ژوئن)، دادستانی کیفری بریتانیا رسما این شش نفر را به ارتکاب جرایم مختلف متهم کرد و پرونده آنها را برای محاکمه و صدور رای به دادگاه کیفری ارسال داشت.

روز ۱۵ آوریل سال ١٩٨٩، قرار بود تیم فوتبال لیورپول در نیمه‌نهایی جام حذفی با تیم باشگاه ناتینگهام فارست در استادیوم "هیلزبورو"، ورزشگاه اختصاصی تیمِ شفیلد‌ ونزدی، بازی کند. همانطور که در بازی‌های داخلی بریتانیا متداول است، هوادران دو تیم از هم جدا شدند و قرار شد طرفداران تیم لیورپول از سکو‌های غربی ورزشگاه ناظر مسابقه باشند اما قبل از آغاز مسابقه، ازدحام جمعیت باعث کشته شدن شماری از تماشاگران شد.

+ هیات تحقیق فاجعه هیلزبورو: پلیس کوتاهی کرد

با وجود اینکه مقامات پلیس محلی بی‌نظمی تماشاگران را مسئول این حادثه قلمداد کرده بودند، سال گذشته یک هیئت تحقیق قضایی که با پیگیری مستمر و به درخواست بازماندگان قربانیان تشکیل شده بود رای داد که بی‌کفایتی پلیس در نظم دادن به نحوه ورود تماشاچیان به ورزشگاه عامل اصلی این فاجعه بود. هیئت تحقیق قضایی اختیاراتی جهت به جریان انداختن روند رسیدگی قضایی نداشت اما گزارش نهایی آن زمینه لازم برای تشکیل پرونده کیفری علیه متهمان را به مقامات دادستانی داد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption داکنفیلد از متهمان پرونده در زمان وقوع حادثه فرمانده عملیات حفاظت و ایمنی استادیوم بود

در رای نهایی هیئت تحقیق آمده بود که اگرچه کشته شدن این افراد ناشی از ازدحام و فشار جمعیت طرفداران یکی از تیم‌های بازی کننده در استادیوم بوده، اما جمعیت حاضر در استادیوم، از جمله قربانیان این واقعه، مسئول نیستند بلکه کوتاهی ماموران پلیس در انجام وظیفه به مرگ این افراد منجر شده است.

دادستانی براساس رای هیئت تحقیق دستور پیگرد قانونی ماموران پلیس را صادر کرده است.

از جمله متهمان این پرونده سر نورمن بتیسون، رئیس پلیس منطقه یورکشایر غربی است که به چهار مورد کوتاهی در انجام وظیفه متهم شده است. اتهام دیوید داکنفیلد، از افسران ارشد پلیس منطقه و فرمانده واحد پلیس انتظامات مسابقه، ٩٥ فقره ارتکاب قتل غیرعمد در نتیجه سهل انگاری و قصور در انجام وظیفه است. نورمن بتیسون گفته است که خود را بی‌تقصیر می‌داند و در جریان محاکمه خواهد کوشید این موضوع را به اثبات برساند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption یکی از بستگان قربانیان و همسرش هنگام خروج از جلسه ایراد اتهام - تلاش بازماندگان به ایراد اتهام علیه مقامات پلیس منجر شد

رئیس بخش جرایم ویژه دادستانی گفته است که آقای داکنفیلد نه تنها اقدامات معمول برای ایمنی تماشاگران را نادیده گرفت بلکه در روز حادثه، به وظایف خود به شکلی که انتظار می‌رفته عمل نکرد و در نتیجه، مسئول قتل غیرعمد یک یک کسانی است که در این حادثه جان خود را از دست دادند.

چهار مامور پلیس دیگر نیز به اتهام نادیده گرفتن مسئولیت و پنهان کردن واقعیات به منظور اخلال در روند رسیدگی قضایی منصفانه تحت پیگرد قرار خواهند گرفت.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا که هنگام آغاز تحقیقات وزیر کشور بود، از پیگیری خانواده های قربانیان که برای روشن شدن حقیقت تلاش کرده بودند قدردانتی کرده و گفته است که متهمان تحت پیگرد قضایی خواهند گرفت.

حادثه هیلزبورو پر تلفات‌ترین حادثه در تاریخ ورزش بریتانیا بوده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption جمعی از خانواده‌های قربانیان و شعار: حقیقت و عدالت - پیگیری خانواده‌های قربانیان سرانجام به اعلام بی‌گناهی آنان و متهم شدن ماموران پلیس منجر شد

موضوعات مرتبط