جداشدن بریتانیا از اتحادیه اروپا 'یک حفره در بودجه اتحادیه ایجاد می‌کند'

گونتر اوتینگر، کمیسر بودجه اتحادیه اروپا، در یک نشست خبری در بروکسل، بلژیک - ۳۰ مه ۲۰۱۷ حق نشر عکس EPA
Image caption فقط جدایی بریتانیا نیست که مایه نگرانی مالی اتحادیه اروپاست

یکی از کمیسرهای اتحادیه اروپا هشدار داده است که با جداشدن بریتانیا از اتحادیه اروپا، این اتحادیه با کسری بودجه دست‌کم ۱۱ میلیارد یورویی مواجه خواهد شد.

این کسری بودجه، معادل حدود ۱۱.۵ میلیارد دلار، تقریبا یک‌ششم کل بودجه اتحادیه اروپاست. این اتحادیه با هزینه‌های تازه‌ای هم مواجه است که می‌تواند کسری بودجه را دو برابر این رقم کند.

گونتر اوتینگر، کمیسر بودجه اتحادیه اروپا، گفته است با این کاهش بودجه، اتحادیه اروپا یا باید هزینه‌هایش را کم کند یا که راه‌های دیگری برای تامین این پول پیدا کند.

کاهش پرداخت به کشاورزان یا وضع مالیات بر مبادله‌های مالی از گزینه‌های مطرح است.

آقای اوتینگر می‌گوید "یک کشور بزرگ که کمک‌کننده عمده‌ای بوده، دارد ما را ترک می‌کند" و معلوم است که این "عواقبی دارد".

کمیسر بودجه اتحادیه اروپا می‌گوید هر یورو از بودجه این اتحادیه باید جایی خرج شود که تاثیر مثبتی بر زندگی مردم می‌گذارد.

در پی رای مثبت مردم بریتانیا به ترک اتحادیه اروپا (برگزیت) در همه‌پرسی سال گذشته، مذاکرات برای جدایی این کشور تا ماه مارس ۲۰۱۹، یعنی کمتر از دو سال دیگر، در جریان است.

اما این فقط جدایی بریتانیا نیست که مایه نگرانی مالی اتحادیه اروپاست.

گونتر اوتینگر، کمیسیر بودجه اتحادیه اروپا، در یادداشتی که همراه کورینا کرتو، کمیسر امور منطقه‌ای روی وبسایت این اتحادیه منتشر کرده‌اند، نوشته‌اند: "در عین حال لازم است برای وظایف تازه‌ای مثلا در حوزه دفاعی و امنیت داخلی بودجه بگذاریم... که این می‌تواند کسری بودجه [ناشی از جدایی بریتانیا] را دو برابر کند."

در دوره نخست‌وزیری مارگارت تاچر در بریتانیا، این کشور با اتحادیه اروپا توافق کرد که هر سال در محاسباتی پیچیده بخش قابل‌توجهی از کمک‌های بریتانیا به اتحادیه، به این کشور بازگردانده شود.

آدام فلمینگ، خبرنگار بی‌بی‌سی در حوزه اروپا، می‌گوید با جدایی بریتانیا این محاسبات هرساله رفع می‌شود و روند تدوین بودجه اتحادیه اروپا ساده‌تر می‌شود.

به گفته این خبرنگار بی‌بی‌سی، حالا دیگر مقام‌های اتحادیه اروپا صرفا با دولت‌های عضو و پارلمان اروپا رای‌زنی می‌کنند.

آنها امیدوار اند پی‌آمدهای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تا پایان امسال معلوم شده باشد و تا میانه سال آینده هم پیش‌نویس بودجه اتحادیه اروپا برای سال ۲۰۲۰ به بعد آماده شده باشد.