افزایش تمهیدات امنیتی آمریکا برای سفرهای هوایی؛ بدون گسترش منع لپ‌تاپ

ثامر دخيل بوراشد، چهره معروف عربی در شبکه‌های اجتماعی، در حال سپردن لپ‌تاپ‌اش در داخل چمدان بعد از مقررات جدید آمریکا، در فرودگاه کویت حق نشر عکس AFP
Image caption فرودگاه کویت یکی از فرودگاه‌هایی است که شامل منع ورود لپ‌تاپ به کابین هواپیما شده است.

آمریکا تمهیدات امنیتی تازه‌ای برای پروازهای راهی این کشور وضع کرده است. در این مقررات جدید، بازرسی‌ها در فرودگاه‌های ۱۰۵ کشور افزایش پیدا کرده اما منع ورود لپ‌تاپ به کابین هواپیما گسترده‌تر نشده است.

سه ماه پیش از این، در ماه مارس، ایالات متحده در مقررات جدیدی اعلام کرد برای پروازهایی که از هشت کشور با جمعیت اغلب مسلمان عازم آمریکا بودند، ورود لپ‌تاپ به کابین هواپیما ممنوع شد.

مقام‌های آمریکایی گفتند این تمهیدات از بیم آن بوده است که بمب‌های جاسازی‌شده در لپ‌تاپ‌ها بدون این‌که در بازرسی‌های امنیتی گیر بیفتند، با این شیوه وارد کابین هواپیما شوند.

شرکت‌های هواپیمایی و کسانی که برای کارشان زیاد سفر هوایی بین‌المللی می‌روند نگران بودند این منع ورود لپ‌تاپ به فرودگاه‌های دیگری هم گسترش پیدا کند.

اما در تمهیدات امنیتی تازه‌اعلام‌شده خبری از آن منع لپ‌تاپ نیست؛ بلکه بازرسی‌ها در فرودگاه‌های ۱۰۵ کشور افزایش یافته است.

دولت آمریکا به شرکت‌های هواپیمایی که به ایالات متحده پرواز دارند، ۱۲۰ روز مهلت داده است که مقررات جدید را رعایت کنند وگرنه ممکن است آمریکا ورود هر گونه لوازم الکترونیکی مسافران به کابین هواپیما را ممنوع کند.

برای شرکت‌هایی که مقررات جدید را رعایت نکنند حتی ممکن است آمریکا مانع پرواز هواپیماهایشان به این کشور شود.

جان کلی، وزیر امنیت داخلی آمریکا، روز چهارشنبه با اعلام این تمهیدات جدید گفت: "اشتباه نکنید. دشمنان ما به طور پیوسته دارند روی شیوه‌های جدیدی برای پنهان‌کردن وسیله‌های انفجاری، استخدام نفوذی، و هواپیماربایی کار می‌کنند."

او هم‌چنین گفت که آمریکا نمی‌تواند با هر تهدید امنیتی جداجدا روبه‌رو شود بلکه با وضع مقررات، "کار را برای تروریست‌ها سخت‌تر می‌کند".

ایالات متحده می‌گوید ممکن است مقررات دیگری هم وضع کند ولی فعلا این تمهیدات از این قرار اند:

  • بازرسی بیشتر کل مسافران
  • بررسی بیشتر لوازم الکترونیکی مسافران
  • گسترش تشریفات امنیتی اطراف هواپیماها و مناطقی که مسافران حضور دارند
  • استفاده بیشتر از سگ‌ها برای بازرسی

مقررات جدید که همین‌قدر مبهم و کلی اعلام شده‌اند، شامل ۲۸۰ فرودگاه، ۱۸۰ شرکت هواپیمایی، به‌طور متوسط ۲۱۰۰ پرواز با ۳۲۵ هزار مسافر در روز می‌شوند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دولت آمریکا به شرکت‌های هواپیمایی که به ایالات متحده پرواز دارند، ۱۲۰ روز مهلت داده است که مقررات جدید را رعایت کنند.

مقام‌های وزارت امنیت داخلی آمریکا می‌گویند با رعایت مقررات جدید، حتی شاید منع ورود لپ‌تاپ به کابین هم لغو شود.

در حال حاضر در هشت کشور با جمعیت اغلب مسلمان، اردن، امارات متحده عربی، ترکیه، عربستان سعودی، قطر، مراکش، مصر، هیچ وسیله‌ای بزرگ‌تر از گوشی تلفن همراه اجازه ندارد وارد کابین هواپیماهایی شود که راهی آمریکا هستند.

بعد از آن بریتانیا هم برای پروازهایی که از شش کشور می‌آیند، مقررات مشابهی گذاشت.

برخی کارشناسان ایمنی هوایی هشدار داده‌اند که با این مقررات جدید، خطر آتش‌گرفتن باتری‌های لیتیومی دستگاه‌های الکترونیکی که در چمدان‌ها در قسمت بار گذاشته شده‌اند بیشتر می‌شود.