میهمانی در هتل ترامپ برای حمایت از او، 'ابهام اخلاقی' ایجاد کرد

ترامپ حق نشر عکس EPA
Image caption ترامپ پیشتر از عزم خود برای شرکت در مبارزات انتخاباتی سال ٢٠٢٠ سخن گفته است

برگزاری یک میهمانی شام جهت گردآوری کمک مالی برای مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ برای دوره دوم ریاست جمهوری با انتقادهایی مواجه شده است. این میهمانی در یکی از هتل‌های مجموعه ترامپ برگزار شد.

این میهمانی شامگاه گذشته در واشنگتن برگزار شد و هرکدام از حاضران دست کم سی هزار دلار برای شرکت در آن پرداخته بود. پول جمع آوری شده از این محل در اختیار حزب جمهوریخواه قرار می‌گیرد تا از آن برای تامین هزینه مبارزات انتخاباتی نامزدهای حزب، به خصوص در انتخابات دوره بعدی ریاست جمهوری استفاده شود.

روز پنجشنبه، ٨ تیر (٢٩ ژوئن) برخی کارشناسان و رسانه‌های خبری به نقل از کارشناسان حقوقی سئوالاتی را در مورد جنبه های "اخلاقی" برگزاری این میهمانی در هتل بین‌المللی ترامپ، متعلق به رئیس جمهوری مطرح کردند.

از جمله ریچارد پینتر، مشاور حقوقی در دولت جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، گفته است که احتمال سودبری مالی رئیس جمهوری از این میهمانی می‌تواند مصداق "تضاد منافع" باشد که قابل قبول نیست.

به گفته منتقدان، معمولا رئیسان جمهوری آمریکا دقت دارند در تصمیم گیری‌های مرتبط با موقعیت دولتی خود به نحوی عمل کنند که هیچگونه شائبه سودبری شخصی از این موقعیت بروز نکند. گفته شده از آنجا که احتمالا هتل ترامپ اینترنشنال از برگزاری این میهمانی چه از لحاظ مالی چه از نظر تبلیغاتی نفع برده و دست کم بخشی از سود این هتل به رئیس جمهوری تعلق می‌گیرد، لازم بود میهمانی در محل دیگری برگزار شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption برگزاری میهمانی جمع‌آوری اعانه در هتل متعلق به ترامپ "ابهاماتی" را در پی داشته است

دوره ریاست جمهوری در آمریکا چهار سال است و یک نفر می‌تواند حداکثر برای دو دوره متوالی به این سمت انتخاب شود. دونالد ترامپ دوره ریاست جمهوری خود را شش ماه پیش آغاز کرد اما مقامات دولتی از تصمیم او برای نامزدی در انتخابات دوره بعدی ریاست جمهوری سخن گفته‌اند. آقای ترامپ هم در مواردی به اجرای برنامه‌های خود طی هشت سال آینده اشاره کرده است.

انتخابات دوره بعدی ریاست جمهوری در ماه نوامبر سال ٢٠٢٠ برگزار خواهد شد و رئیس جمهوری منتخب کار خود را از اول سال ٢٠٢١ آغاز خواهد کرد.

تلاش رئیسان جمهوری آمریکا در زمینه جمع‌آوری کمک مالی برای مبارزات انتخاباتی احزاب از جمله از طریق برگزاری مراسم مختلف جنبه‌ای رایج از صحنه سیاسی آمریکا است اما در مورد میهمانی شام شب گذشته، این انتقاد مطرح است که کسانی که در این ضیافت شرکت داشتند نه تنها به صندوق انتخاباتی، بلکه به ثروت شخصی او نیز کمک کردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ضیافت شام رئیس جمهوری با تظاهرات مخالفان سیاست‌های او همراه بود

احتمال بروز تضاد بین منافع سیاسی و تجاری آقای ترامپ موضوع چند مورد پیگیری حقوقی نیز بوده است. اخیرا گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا از حزب دموکرات با تسلیم شکایتی به دادگاه، خواستار رسیدگی به احتمال تخلف او از قوانین و ضوابط مربوط به امور مالی رئیس جمهوری شدند. به گفته آنان، ارز خارجی که آقای ترامپ از طریق هتل‌ها، زمین‌های گلف و سایر فعالیت‌های تجاری موسسات متعلق به خود در خارج به دست می‌آورد ممکن است با محدودیت‌های مندرج در قانون اساسی آمریکا تعارض داشته باشد. قانون اساسی آمریکا محل عایدی رئیس جمهوری را به حقوق دولتی منحصر و محدود کرده است.

همچنین، مقامات دادستانی در ایالت مریلند و شهر واشنگتن خواستار رسیدگی قضایی به این موضوع شده‌اند که آیا هتل‌های متعلق به دونالد ترامپ در داخل آمریکا به خاطر ارتباط با نام او از امتیاز تبلیغاتی نسبت به رقبای خود برخوردار نشده‌اند و آیا این وضعیت مغایر قوانین سختگیرانه آمریکا در حمایت از رقابت آزاد و جلوگیری از خطر انحصارگرایی نیست؟

شب گذشته هنگام ورود آقای ترامپ و همسرش برای شرکت در ضیافت شام، گروهی از مخالفان او در نزدیکی این محل اجتماعی کرده بودند و علیه سیاست‌های او شعار می‌دادند.