رئیس‌جمهور چین برای شرکت در مراسم سالگرد تحویل هنگ کنگ وارد این شهر شد

شی‌ جینپینگ و همسرش پنگ لیووان حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES
Image caption آقای شی برای دیداری سه روزه با همسرش پنگ لیووان وارد فرودگاه اصلی چک لاپک کو شد

شی‌ جین پینگ، رئیس‌جمهور چین، وارد هنگ کنگ شده است تا در مراسم بیستمین سالگرد باز گرداندن این منطقه از بریتانیا به چین شرکت کند.

دیدار بسیار نمادین آقای شی از هنگ کنگ که نخستین سفر او به منطقه پس از رسیدن به قدرت در سال ۲۰۱۲ است در فضای تنش روز افزون سیاسی انجام می‌شود.

جشن های رسمی برنامه‌ریزی شده است؛ اما همزمان اعتراض های گسترده‌ای توسط گروه های طرفدار دموکراسی و طرفدار پکن در نظر گرفته شده است.

چندین فعال شناخته شده در آستانه ورود آقای شی دستگیر شده‌اند.

گروهی که یوشو وانگ، یک رهبر دانشجویی شامل آن است در محل مجسمه ای که نماد تحویل هنگ کنگ به چین است به نشان اعتراض تجمع کرده است. مجسمه طلایی گل بوهینیا نماد هنگ کنگ است که چین به این شهر بندری تقدیم کرده است.

آقای شی برای دیداری سه روزه با همسرش پنگ لیووان وارد فرودگاه اصلی چک لاپک کو شد. گروهی با رژه و کودکان پرچم به دست از آنها استقبال کردند.

او در سخنرانی کوتاهی گفت هنگ کنگ "همیشه در قلب من است".

حق نشر عکس Getty Images
Image caption برخی از خیابان های هنگ کنگ با پرچم های چین و هنگ کنگ تزیین یافته بود

وی افزود دولت مرکزی پکن "همیشه پشتیبان قوی هنگ کنگ بوده" و "همچنان همواره از توسعه اقتصادی و بهبود زندگی مردم هنگ کنگ حمایت خواهد کرد".

او همچنین گفت پکن می خواهد با بخش‌های مختلف جامعه هنگ کنگ برای ادامه یافتن سیر غیرمعمول این شهر در ۲۰ سال گذشته همکاری داشته باشد و تضمین کند که فرمول "یک کشور، دو نظام" باثبات ادامه خواهد یافت.

این شهر در سال ۱۹۹۷ از حکومت بریتانیا به چین تحویل داده شد.

پکن متعهد شده بود که با اداره این شهر طبق فرمول "یک کشور، دو نظام" نظام حقوقی، دموکراسی محدود چند حزبی و آزادی های حقوقی مثل آزادی اجتماعات و آزادی بیان را حفظ خواهد کرد.

اما نفوذ رو به رشد چین این نگرانی را ایجاد کرد که ممکن است دولت مرکزی سنت های دموکراسی در هنگ کنگ را تضعیف کند.

فعالان حقوق بشر سالها است برای آزادی های بیشتر در هنگ کنگ مبارزه می کنند.

زمانی که هو جینتائو، رئیس جمهور سابق، در سال ۲۰۱۲برای جشن ۱۵ سگرد تحویل هنگ کنگ وارد این شهر شد صدها هزار نفر علیه آنچه نفوذ پکن بر اصلاحات سیاسی در هنگ کنگ خوانده می شد اعتراض کردند.

تنش ها در ماه سپتامبر ۲۰۱۴ به اعتراضات گسترده در مرکز شهر منجر شد و معترضین خواستار دموکراسی کامل و استعفای لئونگ چون یینگ، رئیس اجرایی هنگ کنگ شدند.

بیشتر بخوانید:

درخواست راهپیمایی هواداران دموکراسی در هنگ کنگ رد شد

مقام ارشد دولتی چین 'در میان تدابیر وسیع امنیتی' وارد هنگ‌کنگ شد

پایه‌گذاران 'اشغال مرکزی' هنگ‌کنگ خود را به پلیس تسلیم می‌کنند

سفر رئیس‌جمهوری چین به هنگ کنگ

موضوعات مرتبط