ترامپ به کره‌شمالی: صبر استراتژیک ما به سر آمد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
در ابتدای دیدار آقایان ترامپ و مون در کاخ‌سفید برای لحظاتی ازدحام خبرنگاران "دردسرساز" شد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که روز جمعه میزبان جائه-این مون، رئیس جمهوری کره‌جنوبی در کاخ‌سفید بود گفته "صبر استراتژیک" واشنگتن به سر آمده و پیونگ یانگ بهتر است خیلی زود راه جدیدی را در پیش بگیرد.

آقای ترامپ که پس از دیدار با رئیس جمهوری جدید کره جنوبی در باغ رز کاخ‌سفید برابر خبرنگاران حاضر شده بود تاکید کرد کره‌شمالی باید منتظر یک "پاسخ جدی‌" باشد.

همزمان رئیس جمهوری کره‌جنوبی هم ضمن تاکید بر همکاری‌های امنیتی و نظامی با آمریکا گفته باید برای بازگرداندن کره شمالی به میز مذاکرات تلاش کرد.

آقای مون همچنین از تلاش سئول برای تقویت توان دفاعی خود خبر داده است.

آن طور که رهبر کره‌جنوبی گفته "بحران کره‌شمالی" در راس گفتگوهای او با دونالد ترامپ قرار داشته و هر دو طرف عقیده داشتند که "فقط امنیت پایدار و قوی می‌تواند زمینه‌ساز صلح در شرق آسیا" شود.

حق نشر عکس Alex Wong
Image caption دونالد ترامپ با همتای کره جنوبی خود جائه-این مون در کاخ سفید دیدار کرد

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه از جزئیات اقدام‌های احتمالی آمریکا پس از "به سر آمدن صبر استراتژیک" سخنی به میان نیاورد اما تاکید کرد واشنگتن با ژاپن و کره‌جنوبی و دیگر متحدانش در پی اتخاذ یک رشته اقدام های دیپلماتیک، امنیتی و اقتصادی است تا از هم پیمانانش در برابر ارعاب کره شمالی فاظت کند.

این اظهارات تنها یک روز پس از آن اعلام می‌شود که وزارت دارایی آمریکا تحریم‌هایی را علیه یک بانک چینی و چند شرکت و بازرگان این کشور به اتهام فراهم کردن زمینه تجارت و انتقال پول به کره شمالی، اعلام کرد.

اقدامی که با واکنش تند پکن روبرو شده است و وزارت خارجه چین آن را "تصمیمی نادرستی" خوانده که باید "متوقف" شود تا به همکاری های میان آمریکا و چین آسیب نزند.

آقای ترامپ اوایل ماه ژوئن در توییتی نوشته بود که ضمن تشکر از رئیس‌جمهوری چین و دولتش، پکن نتوانسته در مهار کره‌شمالی موفق شود.

حق نشر عکس Twitter/Donald Trump