قطر پاسخ درخواست‌های عربستان را به کویت تحویل داد

وزرای خارجه کویت و قطر حق نشر عکس AFP PHOTO / HO / EMIRI DIWAN
Image caption وزیر خارجه کویت (راست) در مراسم استقبال از همتای قطری‌اش

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر، که ساعاتی پیش وارد کویت شد، نامه امیر قطر را به امیر کویت تحویل داده است.

بنا بر گزارش‌ها این نامه حاوی پاسخ قطر به خواسته‌های عربستان سعودی و متحدانش است. هنوز از جزئیات این نامه گزارشی منتشر نشده است.

کویت در مناقشه میان عربستان و قطر نقش میانجی را بازی می‌کند.

اوایل بامداد امروز دوشنبه ۳ ژوئیه (۱۲ تیر) و به دنبال فرارسیدن ضرب الاجل ۱۰ روزه عربستان سعودی و متحدانش به قطر برای پذیرفتن شرایط آنها برای عادی سازی روابط، خبرگزاری عربستان گزارش کرد که این کشورها به درخواست کویت برای تمدید این مهلت به مدت دو روز دیگر موافقت کرده‌اند.

قطر پیشتر مخالفت خود را با شرط های سیزده گانه این کشورها اعلام کرده بود. دولت قطر شرایط ارائه شده از سوی عربستان و سه کشور دیگر برای لغو تحریم‌ها را غیر منطقی خوانده است.

درباره بحران قطر بیشتر بخوانید:

حدود سه هفته پیش، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر همراه با مالدیو و دولت یمن به رهبری عبد ربه منصور با متهم کردن دولت قطر به "حمایت از ترویسم" روابط سیاسی خود را با آن کشور قطع کردند. این کشورها همچنین قطر را هدف تحریم اقتصادی قرار دادند. دولت موریتانی نیز رابطه خود با قطر را قطع کرده و اردن سطح روابط را کاهش داده است.

عربستان و چند کشور دیگر عرب در پی قطع روابط با قطر به این کشور هشدار دادند که برای عادی‌سازی روابط و لغو تحریم‌هایشان باید با ۱۳ شرط از جمله توقف حمایت از اخوان المسلمین، تعطیلی شبکه الجزیره، کاهش سطح روابط با ایران و تعطیلی پایگاه نظامی ترکیه در خاک این کشور موافقت کند.

قطر گفته است که مواردی که مطرح شده‌، ربطی به "مقابله با تروریسم" ندارد و هدف این درخواست‌ها، محدود کردن حاکمیت این کشور است.

وزارت امور خارجه آمریکا روز گذشته از طرفین مناقشه خواست با خویشتنداری به مذاکرات دیپلماتیک فرصت دهند.

امارات پیش‌تر هشدار داده بود در صورت مخالفت قطر با شرط های عربستان و متحدانش، تحریم های این کشور افزایش خواهد یافت.