چین از پزشکان خارجی برای معالجه منتقد سیاسی دولت دعوت کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption لیو شیائوبو به دلیل تبلیغ دموکراسی و پایان حکومت تک حزبی به حبس محکوم شده است

چین از پزشکان خارجی دعوت کرده است برای شرکت در روند معالجه یک فعال سیاسی منتقد حکومت چین به این کشور بروند.

روز چهارشنبه، ١٤ تیر (٥ ژوئین)، دفتر حقوقی فرمانداری شهر شنیانگ در شمال شرق چین در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مقامات بیمارستان محلی از متخصصان سرطان از آمریکا، آلمان و سایر کشورهای خارجی دعوت می کند تا برای مشارکت در روند درمان لیو شیائوبو به چین سفر کنند. در این اطلاعیه آمده است که این دعوت به درخواست خانواده لیو صورت گرفته است.

لیو شیائوبو، شصت و یک ساله، نویسنده، منتقد ادبی و فعال سیاسی چینی است که به دلیل تبلیغ دموکراسی و فعالیت برای گسترش آزادی سیاسی در جمهوری خلق چین پس از چند بار بازداشت، سرانجام در سال ٢٠٠٩ به اتهام "تبلیغ به براندازی" محاکمه و به یازده سال حبس محکوم شد. وی خواستار پایان یافتن به انحصار قدرت توسط حزب کمونیست و استقرار نظام کثرت‌گرا در چین بوده است.

+ برنده صلح نوبل در چین به دلیل ابتلا به سرطان از زندان آزاد شد

+ فعال مدافع حقوق بشر در چین به حبس محکوم شد

چند ماه پیش خانواده لیو اعلام کرد که شیائوبو به بیماری سرطان کبد مبتلا شده است و سرانجام مقامات دولتی با آزادی او برای درمان در خارج از زندان موافقت کردند. مقامات چینی تاکید داشته‌اند که او از پیشرفته‌ترین امکانات درمانی برخوردار است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات اعتراضی در برابر سفارت چین در اسلو - ادامه بازداشت لیو اعتراضاتی را در سراسر جهان در پی داشته است

مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان دولت چین را به شدت مورد انتقاد قرار داده و گفته‌اند که مقامات چینی به موقع به نیاز لیو شیائوبو برای درمان توجه نکردند و درمان تخصصی را تا شدت گرفتن بیماری و به مخاطره افتادن جان او به تعویق انداختند. آنان همچنین نسبت به کارآیی شیوه درمانی این فعال سیاسی در چین ابراز تردید کرده‌اند.

در سال ٢٠١٠، کمیته صلح نوبل به دلیل "فعالیت مسالمت‌آمیز" آقای لیو برای پیشبرد آزادی سیاسی و دفاع از حقوق بشر در چین، جایزه صلح نوبل را به او اعطا کرد و از آنجا که وی زندانی بود و اجازه خروج از چین و شرکت در مراسم دریافت جایزه در اسلو، پایتخت نروژ را نیافت، این مراسم در برابر یک صندلی خارج برگزار شد.

تصمیم دولت برای دعوت از متخصصان خارجی پس از ورود شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین به آلمان در روز گذشته اعلام شده است. آقای شی به دعوت رسمی دولت آلمان به این کشور سفر کرده و قرار است روز جمعه در نشست سران کشورهای گروه ٢٠ شرکت کند.

پاتریک پون، پژوهشگر امور چین در سازمان عفو بین‌الملل گفته است که ظاهرا فشار جهانی بر دولت چین باعث دعوت از متخصصان خارجی شده است. اقای پون افزوده است که خانواده لیو، به خصوص لیو شیا، همسرش که شاعر نیز هست، تاکید دارند که مایلند او به خارج اعزام شود. نزدیکان این فعال سیاسی چینی نگران آن هستند که ممکن است او تا چند ماهی بیشتر زنده نباشد و انتظار دارند دولت چین در این مدت کوتاه، امکان آن را به لیو ژیائوبو بدهد تا به شکلی که مایل است زندگی کند.

سخنگوی دولت آلمان نیز گفته است که دولت این کشور امیدوار است لیو شیائوبو "از بهترین امکانات درمانی که خواستار آن است" برخوردار شود.

دفتر حقوقی فرمانداری شنیانگ در اطلاعیه خود گفته است که بیماری سرطان کبد لیو شیائوبو به اندام‌های دیگر هم سرایت کرده اما او از "پیشرفته ترین شیوه درمانی" برخوردار است.

خبرنگارانی که برای مصاحبه با آقای لیو یا خانواده‌اش به بیمارستان محل بستری شدن او مراجعه کرده‌اند گفته‌اند که تعدادی مامور پلیس در داخل بیمارستان دیده می‌شوند و مقامات هرگونه تماس رسانه‌ای با بیمار را ممنوع کرده‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption دعوت از متخصصان خارجی همزمان با سفر شی به آلمان اعلام شده است