مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی در واکنش به آزمایش موشکی کره شمالی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی شامل پرتاب موشک‌های ساخت کره جنوبی هم بود

در واکنش به آزمایش موشکی اخیر کره شمالی، آمریکا و کره جنوبی تمرین‌های نظامی مشترک اجرا کرده‌اند.

روز چهارشنبه، ١٤ تیر (٥ ژوئیه)، وزارت دفاع کره جنوبی با اعلام برگزاری تمرین‌های مشترک نظامی شامل واحدهای موشکی ارتش و نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور، گفت که اجرای این تمرین‌ها "نشانه عدم تحمل اقدامات تحریک آمیز کره شمالی است." فرماندهی نیروهای آمریکایی مستقر در کره جنوبی هم گفته است که هدف از این تمرین‌ها نشان دادن آمادگی کامل رزمی برای مقابله با "اقدامات بی‌ثبات ساز و غیرقانونی حکومت کره شمالی است."

در جریان این تمرین‌ها، آمادگی شبکه موشکی تاکتیکی کره جنوبی مورد آزمایش عملیاتی قرار گرفت و یک فروند موشک هیونمو ٢ ساخت این کشور هم به سوی هدف فرضی واقع در آب‌های ساحلی کره جنوبی شلیک شد.

+ آمریکا: موشک آزمایش شده کره‌شمالی قاره‌پیما بود

+ آزمایش موشکی کره شمالی در آستانه روز استقلال آمریکا

روز گذشته، کره شمالی اعلام کرد که یک فروند موشک بالستیک قاره‌پیما را آزمایش کرده است. رسانه‌های کره شمالی، که همگی در کنترل دولت قرار دارند، گفتند که این موشک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای جهت هدف قرار دادن خاک ایالات متحده است.

مقامات آمریکایی پرتاب موفقیت آمیز این موشک را تایید کرده‌اند و منابع خبری به نقل از کارشناسان آمریکایی گفته‌اند که این موشک می‌تواند به نقاطی در ایالت الاسکا برسد هرچند بخش عمده خاک آمریکا هنوز در تیررس آن قرار ندارد.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، آزمایش موشکی کره شمالی را که در تعارض با قطعنامه‌های مصوب شورای امنیت صورت گرفت محکوم کرده و خواستار "واکنش مشترک جهانی" نسبت به آن شده است. شورای امنیت سازمان ملل کره شمالی را به خاطر ادامه برنامه‌های هسته‌ای و موشکی هدف تحریم بین‌المللی قرار داده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption ترامپ و رئیس جمهوری کره جنوبی - آزمایش موشکی کره شمالی تنها چند روز پس از هشدار ترامپ انجام شد

دستگاه‌های تبلیغاتی کره شمالی گفته‌اند که آزمایش این موشک "هدیه‌ای به متجاوزان آمریکایی" برای روز استقلال - جشن ملی - ایالات متحده بوده است. این آزمایش چند روز پس از آن صورت گرفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی هشدار داد که ایالات متحده شکیبایی خود در برابر کره شمالی را به تدریج از دست می‌دهد.

به گفته ناظران، آزمایش موشکی کره شمالی دولت آمریکا را در موقعیت دشواری قرار داده است. با وجود افزایش خطری که از سوی کره شمالی متوجه کره جنوبی - متحد مهم آمریکا در منطقه - و حتی خاک آمریکا شده، دولت آمریکا گزینه‌های عملی چندانی برای مقابله موثر با آن در اختیار ندارد. دست زدن به اقدام نظامی به احتمال زیاد باعث بروز جنگ و خسارت گسترده به کره جنوبی می‌شود و علاوه بر آن، مخالفت روسیه و چین را به همراه دارد. و ادامه وضعیت کنونی نیز به منزله افزایش تهدید علنی از سوی کره شمالی است.

حق نشر عکس EPA
Image caption وزارت دفاع کره جنوبی تصاویری از فعالیت نظامی آن کشور را منتشر کرده است

روز گذشته چین و روسیه پیشنهاد کردند که کره شمالی انجام آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای را به حالت تعلیق درآورد و در مقابل، آمریکا و کره جنوبی نیز از انجام تمرین‌های مشترک نظامی گسترده خودداری ورزند. کره شمالی این تمرین‌ها را به منزله آمادگی برای اشغال خاک آن کشور تلقی می‌کند و گفته است که برنامه‌های موشکی و هسته‌ای خود را به منظور مقابله با چنین خطری ادامه می‌دهد.

در جریان جنگ کره (ژوئن ١٩٥٠ تا ژوئیه ١٩٥٣) ایالات متحده در راس یک ائتلاف بین‌المللی در حمایت از کره جنوبی وارد جنگ با کره شمالی شد در حالیکه کره شمالی از حمایت و کمک نظامی روسیه و چین برخوردار بود. درگیری نظامی در این جنگ با امضای توافقنامه "ترک مخاصمه" پایان یافت اما هنوز آمریکا و کره جنوبی معاهده صلح با کره شمالی امضا نکرده‌اند و بین دو طرف رسما وضعیت جنگ برجاست. ایالات متحده به منظور دفاع از کره جنوبی در برابر حمله احتمالی کره شمالی، حضور گسترده نظامی خود در آن کشور را حفظ کرده است.

کره شمالی این وضعیت را برای خود خطرناک دانسته و خواستار امضای معاهده صلح، شناسایی کامل این کشور از سوی آمریکا و تعهد ایالات متحده و کره جنوبی به خودداری از اقدام نظامی علیه آن کشور شده است. کره شمالی همچنین انتظار دارد از کمک‌های بشردوستانه کره جنوبی و آمریکا به خصوص در زمینه مواد غذایی و سوخت برخوردار شود.

از آنجا که دولت کره شمالی بخش عمده امکانات اقتصادی را به فعالیت نظامی اختصاص داده و همچنین به دلیل تحریم بین‌المللی، اقتصاد این کشور در شرایط وخیمی به سر می‌برد و گزارش‌هایی از قحطی و گرسنگی مردم منتشر شده است. ایالات متحده کمک‌های خود به کره شمالی را در واکنش به از سرگیری برنامه‌های هسته‌ای و موشکی آن کشور عملا قطع کرده است. مقامات آمریکایی در توجیه تصمیم خود گفته‌اند که این احتمال وجود دارد که کمک خارجی از جمله کمک‌های بشردوستانه به جای مردم کره شمالی، در اختیار نظامیان قرار گیرد.