تصمیم تاجیکستان و پاکستان به مبارزه مشترک با تروریسم

محمد نواز شریف (چپ) و امامعلی رحمان
Image caption محمد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان از تاجیکستان برای حمایت از پیوستن این کشور به سازمان همکاری های شانگهای قدردانی کرده است

رهبران تاجیکستان و پاکستان گفته اند که تقویت همکاریهای دفاعی و امنیتی دو کشور به رفع چالشهای موجود، بویژه در امر از میان بردن افراط گرایی و تررویسم در منطقه، کمک می کند.

در جریان دیدار رسمی محمد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، از تاجیکستان، سه سند همکاری، از جمله بیانیه مشترک رهبران دو کشور زیر عنوان "راه به سوی شریکی استراتژیک برای همبستگی منطقه ای" امضا شده است.

نخست وزیر پاکستان پس از دیدار با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، به خبرنگاران گفت: "امروز ما باز هم به اهداف مشترَکمان برای از میان بردن آفت افراط گرایی و تروریسم در منطقه تأکید کردیم. ما با خوشنودی ابراز داشتیم که همکاریهای دوجانبه دفاعی و امنیتی ما رو به گسترش است و به رفع این چالشها کمک می‌کند. می‌خواهم یادآور شوم، که نخستین نشست گروه کاری مشترَک تاجیکستان و پاکستان در زمینه مقابله با تروریسم بین‌المللی در ماه میلادی جاری (ژوئیه ۲۰۱۷) در شهر دوشنبه برگزار خواهد شد."

آقای رحمان هم ضمن سخنرانی در نزد خبرنگاران گفت که در کنار همکاریهای تجاری و سیاسی و فرهنگی بشری میان دو کشور وضعیت کنونی افغانستان هم از موضوعات محوری این ملاقات بوده است.

وی افزود: "به اعتدال آوردن وضع افغانستان و استقرار صلح و ثبات کامل در این کشور همسایه برای دولتهای ما نهایت مهم است. ما تصمیم گرفتیم که به منظور مساعدت به روند برقراری صلح و ثبات پایدار در آن (کشور) هماهنگی و همکاری دوجانبه و بسیارجانبه بیشتر و مؤثری داشته باشیم."

رئیس جمهوری تاجیکستان افزود که مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، قاچاق مواد مخدِر و جرایم دیگر فراملی که "برای امنیت هر دو کشور و تمام منطقه خطر ایجاد می‌سازند" در محور ملاقات آنها قرار داشته و هماهنگی بیشتر در "فعالیت خدمات مخصوص و دیگر ساختارهای مربوطه دو دولت تقاضای زمان دانسته شد."

روابط تجاری

حق نشر عکس MOFA
Image caption سال گذشته وزیران انرژی کشورهای کاسا در آخرین نشست خود در شهر آلماتی در مورد طرح انتقال برق از آسیای میانه به جنوب آسیا به توافق رسیده‌اند

رهبران تاجیکستان و پاکستان خواهان تهیه و امضای سریع توافقنامه‌ای ترانزیتی بین دو کشور شده اند. پاکستان به نیروی برق تاجیکستان سخت نیازمند است و تاجیکستان می‌خواهد از طریق افغانستان به بندرهای کراچی و گوادر پاکستان راه یابد. قرار است بزودی در سفارت پاکستان در تاجیکستان بخش ویژه تجاری باز شود.

اما ثبات افغانستان عاملی مهم برای گسترش همکاریهای اقتصادی تاجیکستان و پاکستان است. فعالیت گروههای تندرو در شمال افغانستان و مناطق مرزی پاکستان با این کشور که در میان اعضای آنها صدها اتباع کشورهای آسیای میانه‌ هم هستند، نگرانیهای امنیتی در منطقه را عمیقتر کرده است.

در حاشیه‌ دیدار رسمی نخست‌وزیر پاکستان از تاجیکستان همایش تاجران و بازرگانان دو کشور نیز برگزار شد. دو کشور سه سال قبل می خواستند میزان تبادل کالا را سالانه به نیم میلیارد دلار برسانند، اما سال گذشته تبادل کالا میان آنها فقط حدود ۶۰ میلیون دلار را تشکیل داده است.

این چهارمین سفر محمد نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، به تاجیکستان از تابستان سال ۲۰۱۴ به این سو است که با ۲۵ سالگی آغاز روابط دیپلماتیک میان دو کشور مصادف افتاده است. امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، نیز از پاییز ۲۰۱۵ به این سو دو سفر به پاکستان انجام داده است.

قرار است فردا (۶ ژوئیه) نخست وزیر پاکستان در دیداری سه جانبه با رئیسان جمهوری تاجیکستان و افغانستان شرکت کند. او همچنین در اجلاس کشورهای ذینفع پروژه "کاسا -۱۰۰۰" که هدف آن انتقال نیروی برق از تاجیکستان و قرقیزستان و به افغانستان و پاکستان است، خشور خواهد داشت. در این همایش محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و سورونبای جینبیکف، نخست وزیر قرقیزستان، هم شرکت می کنند.

بیشتر بخوانید:

طرح انتقال برق قرقیزستان و تاجیکستان به پاکستان به زودی اجرا می‌شود

همکاری نهادهای امنیتی تاجیکستان و پاکستان علیه تروریسم

موضوعات مرتبط