کشته شدن چهار تن از بستگان نظامی تاجیک که به داعش پیوسته بود

گلمراد حلیمف حق نشر عکس YOU TUBE
Image caption گلمراد حلیمف قبل از سفر به سوریه و پیوستن به گروه "دولت اسلامی" فرمانده نیروی ویژه پلیس تاجیکستان بود

گزارشها حاکی است که چهار تن از اقوام گلمراد حلیمف، فرمانده سابق نیروی ویژه پلیس تاجیکستان که اوایل سال ۱۳۹۴ به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) پیوست، در جریان یک درگیری با نیروهای پلیس کشته شده اند.

این واقعه شب گذشته (۱۳ به ۱۴ تیر - ۴-۵ ژوئیه) در روستای "عبرتی" ناحیه "واسع" منطقه کولاب، در جنوب تاجیکستان، که منطقه‌ای هم مرز با افغانستان است، رخ داده است.

مقامهای وزارت کشور تاجیکستان از ابراز نظر در این باره خودداری کردند، ولی سایت خبرگزاری محلی "پیک" اسامی افراد کشته شده را انتشار داده و از قول منابع پلیس محلی نوشته که این افراد می‌خواستند از مرز به افغانستان عبور کنند.

براساس گزارشها از میان این افراد که هفت نفر بوده‌اند، سه نفر زنده مانده و چهار نفر دیگر در پی مقاومت با نیروهای پلیس کشته شده‌اند. یکی از کشته‌شدگان همسایه گلمراد حلیمف بوده است. یک مامور پلیس هم زخم سبک برداشته و در بیمارستان محلی در ناحیه "واسع" تحت مراقبت پزشکان است.

پنج تن از این افراد نامهای خانوادگی "حلیمف" دارند و منابع محلی آنها را از خویشاوندان گلمراد حلیمف، سرهنگ پلیسی که دو سال پیش به داعش پیوست، خوانده اند. همه این افراد ساکنان روستای "دره فانی" ناحیه ورزاب، در شمال شهر دوشنبه، زادگاه گلمراد حلیمف بوده اند.

احمد ابراهیم، سردبیر خبرگزاری "پیک" به بی بی سی گفت این اطلاع را از یک سرهنگ پلیس محلی گرفته و عکسهایی هم از افراد کشته شده در اختیار دارد. به گفته او، این افراد قصد فرار به افغانستان داشته اند، ولی پلیس مانع این کار آنها شده است.

ساکنان روستای "عِبرتی" هم در صحبت با خبرگزاری "پیک" گفته‌اند که شب گذشته صدای تیراندازی را شنیده اند.

روز قبل خبرهایی مبنی بر مسترد شدن یکی از برادرزادگان گلمراد حلیمف از روسیه به تاجیکستان منتشر شده بود.

حق نشر عکس FURAT
Image caption مقامات تاجیکستان می گویند بیش از هزار نفر از اتباع این کشور به سوریه رفته اند

در ماه فروردین گذشته بهروز، پسر گلمراد حلیمف، نیز در شرایطی نامعلوم بازداشت شد. مقامات گفتند که او در فرودگاه "هنگامی که می‌خواست به روسیه و از آنجا به سوریه" سفر کند، بازداشت شده است.

گلمراد حلیمف قبل از سفر به سوریه و پیوستن به گروه "دولت اسلامی" فرمانده نیروی ویژه پلیس تاجیکستان بود و دستکم سه بار در پایگاههایی در آمریکا و دو بار در روسیه تمرینات ویژه نظامی را پشت سر کرده است.

او در ماه فروردین ۱۳۹۴ برای مدتی ناپدید شد و پس از حدود یک ماه سر از سوریه درآورد. وی در ویدئویی که در یوتیوب منتشر شد، اعلام کرد که به داعش پیوسته و مقامات آمریکایی و تاجیک را به قتل تهدید کرد.

اواسط شهریورماه ۱۳۹۵ دولت آمریکا برای افشای مخفیگاه گلمراد حلیم‌اف سه میلیون دلار پاداش تعیین کرد. واشنگتن می گوید او یکی از اعضای کلیدی داعش است و منافع آمریکا را تهدید می کند.

حدود یک سال پیش خبرگزاری جمهوری اسلامی "ایرنا" خبر داده بود که گلمراد حلیمف پس از کشته شدن ابوعمر الشیشانی، پیکارجوی چچن تبار داعش، وزیر جنگ "دولت اسلامی" تعیین شده است.

سه ماه پیش نشریه بریتانیایی "تایمز" نوشت که گلمراد حلیمف در جریان درگیریها در شهر موصل عراق کشته شده است، ولی مقامات پلیس تاجیکستان گفتند که نمی‌توانند این خبر را تایید یا تکذیب کنند.

بیشتر بخوانید:

رحمان: جنگ تاجیکستان در یمن و سوریه و عراق تکرار می شود

پارلمان تاجیکستان مقررات ورود ضروری ماموران امنیتی به منازل را تصویب کرد

پیوستن یکی از اعضای ارشد جبهه خلق تاجیکستان به داعش

موضوعات مرتبط