عربستان: تحریم‌ قطر ادامه می‌یابد

وزاری خارجه عربستان، مصر، امارات و بحرین امروز در قاهره دیدار کردند حق نشر عکس Reuters
Image caption وزاری خارجه عربستان، مصر، امارات و بحرین امروز در قاهره دیدار کردند

عربستان سعودی می‌گوید با پایان یافتن مهلت مقرر و پاسخ منفی قطر به درخواست‌های ریاض و متحدانش، قطع روابط و تحریم‌ها علیه این کشور ادامه خواهد یافت.

وزاری خارجه چهار کشور عربستان، مصر، امارات و بحرین روز چهارشنبه در قاهره گرد هم آمدند تا همزمان با پایان یافتن مهلت تعیین شده برای قطر به اختلافات خود با این کشور رسیدگی کنند.

آنها ضمن اظهار تاسف از پاسخ منفی دوحه به فهرست ۱۳ گانه شروط آنها، تاکید کردند که "امیدوارند قطر از میزان جدیت و اضطرار قضیه آگاه باشد."

مربع عربستان، مصر، امارات و بحرین، ماه گذشته و در اقدامی ناگهانی با متهم کردن قطر به "حمایت گسترده از تروریسم" روابط سیاسی و اقتصادی خود با این کشور را قطع کردند.

این چهار کشور عرب که ریاض سرکردگی آنها را بر عهده دارد شروط ۱۳ گانه‌ای برای قطر تعیین کرده‌اند که از جمله آنها محدود کردن روابط با ایران و تعطیل کردن شبکه الجزیره است.

قطر ضمن رد همه اتهام‌ها گفته شروطی که برایش تعیین شده "منطقی و عملی" نیستند و دوحه نمی‌تواند آنها را بپذیرد.

عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان روز چهارشنبه (۱۴ تیر) به خبرنگاران گفت گام‌های بیشتر علیه قطر در زمان مناسب و مطابق با قوانین بین‌المللی برداشته خواهد شد.

با وجود این، مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در منطقه می‌گوید، در بیانیه‌ای که این چهار کشور بعد از بررسی نامه قطر صادر کردند، جزییاتی از پاسخ این کشور اعلام نشده و اشاره‌ای هم به اقدام احتمالی این کشورها علیه قطر نشده است.

بیشتر بخوانید

آقای جبیر در پاسخ به سوالی درباره رابطه قطر با ایران و ترکیه، اتهامات قبلی خود علیه ایران را تکرار کرد و گفت این کشور "مقام اول را در حمایت از تروریسم در جهان دارد و کشوری تحت تحریم و خارج از حقوق بین‌الملل و منزوی است که اگر قطر با آن همکاری کند چیزی جز نتیجه منفی برایش به همراه نخواهد داشت... اما ترکیه موضعی بی‌طرف دارد و امیدواریم که بی طرف باقی بماند."

"ما این اقدامات را نه برای ضربه زدن به قطر که برای کمک به آن اتخاذ کرده‌ایم."

با وجود این، شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه قطر که امروز و پیش از نشست قاهره، در لندن سخن می‌گفت تصریح کرده که قطع روابط این چهار کشور با دوحه را "پرخاشجویانه و اهانت‌آمیز" تفسیر کرد و گفت کشورش به "رابطه سالم و سازنده با همسایه‌اش ایران" نیاز دارد.

وزیر خارجه قطر که امروز در موسسه چتم هاوس لندن سخنرانی کرد از لزوم هم‌زیستی قطر و ایران گفت و به میدان گازی مشترک میان دو کشور هم اشاره کرد.

او کشورهای عربستان، بحرین، امارات و مصر را به "تخاصم آشکار" علیه کشورش متهم کرد و گفت اتهاماتی که این چهار کشور برای قطع روابط دیپلماتیک و تجاری خود مطرح کرده‌اند "آشکارا برای ایجاد احساسات ضد قطری در غرب طراحی شده است".

حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر امور خارجه قطر در نطقی در لندن گفت کشورش به "رابطه سالم و سازنده با همسایه‌اش ایران" نیاز دارد