پسر فرمانده تاجیک که به داعش پیوسته بود به ۱۰ سال زندان محکوم شد

گلمراد حلیمف حق نشر عکس YOU TUBE
Image caption گلمراد حلیمف پدر بهروز که دو سال پیش به داعش پیوسته بود قبلا از فرماندهان نظامی تاجیکستان بود که در روسیه و آمریکا آموزش دیده است

دادگاهی در تاجیکستان پسر گلمراد حلیمف، فرمانده سابق نیروی ویژه پلیس این کشور را که دو سال پیش به گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) در سوریه و عراق پیوست، به ۱۰ سال زندان محکوم کرده است.

بهروز گلمراد، ۱۸ ساله، پسر بزرگ آقای حلیمف که سه ماه قبل در شرایطی مشکوک بازداشت شده بود، در "آمادگی و تلاش برای ارتکاب جنایت" و "زرخریدی (مزدوری)" برای داعش مجرم شناخته شده است.

محاکمه او در دادگاه شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، پشت درهای بسته صورت گرفته و حکم دادگاه علیه او تقریبا دو هفته پیش صادر شده و اکنون رسانه‌ای شده است. با گذشت ۱۰ روز از زمان صدور حکم دادگاه پیوندان بهروز گلمراد درخواست استیناف یا تجدید نظر نکرده اند و به این ترتیب، حکم دادگاه به حالت اجرا درآمده است.

مسئولان این دادگاه شهر دوشنبه از دادن اطلاع در این باره خودداری کردند، اما پیوندان بهروز گلمراد ضمن تایید این خبر گفتند که به خاطر نداشتن پول نتوانسته‌اند حتی وکیل مدافعی برای او بگیرند.

برخی از خبرگزاریها در استناد به منابع دادگاهی نوشته اند که بهروز گلمراد از طریق اینترنت با دوستان و آشنایان پدرش تماس گرفته و می‌خواسته است به کمک آنها خود را به سوریه یا عراق برساند. اما مادر او نسبت به حکم دادگاه ابراز نارضایتی کرده و گفته است که پسرش در دادگاه گفته که هیج ارتباطی با پدر خود نداشته است.

بهروز حلیمف اواخر فروردین ماه گذشته بازداشت شد. مقامات بعدا اعلام کردند که او ضمن سفر به روسیه در فرودگاه شهر دوشنبه بازداشت شده است.

در همین حال، وزارت کشور تاجیکستان خبرهای مبنی بر کشته شدن چهار تن از پیوندان گلمراد حلیمف را تایید کرد. عمرجان امامعلی، سخنگوی وزارت کشور، در صحبت با بی بی سی این خبر را تایید نمود، ولی از ارائه جزئیات آن خودداری کرد.

Image caption خانه خانواده گلمراد حلیمف در منطقه ای روستایی است

روز چهارشنبه خبرگزاری محلی "پیک" در منطقه کولاب، در جنوب تاجیکستان، خبر داد که چهار تن از پیوندان آقای حلیمف "در جریان یک درگیری" با نیروهای پلیس محلی در ناحیه "واسع" کشته و سه تن دیگر بازداشت شده اند.

در این واقعه یک مامور پلیس هم زخم سبک چاقو برداشته و تحت مراقبت پزشکان محلی قرار گرفته است. پزشکان گفته اند که حالت او خوب است و جراحت جان او را تهدید نمی کند.

در حالی که مقامات پلیس تاجیکستان از ارائه اطلاع دقیق در این مورد خودداری می کنند، برخی از کاربران شبکه های اجتماعی در وقوع درگیری میان پیوندان آقای حلیمف و نیروهای پلیس ابراز تردید کرده و می گویند این افراد احتمالا بدون هیچ مقاومتی با نیروهای پلیس کشته شده اند.

منابع پلیس محلی در منطقه کولاب گفنته اند که این افراد می خواستند از مرز تاجیکستان به افغانستان بروند، هرچند به گفته پیوندانشان، این افراد چندی پیش "برای پیدا کردن کار به ناحیه حصار" در غرب شهر دوشنبه رفته بودند.

گفته می شود والدان گلمراد حلیمف زادگان ناحیه "واسع" هستند و شمار زیادی از اقوامش در آنجا به سر می‌برند.

سرنوشت خود آقای حلیمف که در بهار سال ۱۳۹۴ به داعش پیوسته و با انتشار ویدئویی مقامهای آمریکایی و تاجیک را به کشتن تهدید کرد، و حمیرا میروا، زن دومش که با چهار فرزندش بعدا به سوریه رفته و به او پیوست، هم اکنون ناروشن است.

اواخر فروردین گذشته نشریه "تایمز" نوشت که او در جریان حملات هوایی در شهر موصل کشته شده است، اما هیج منبع دیگری این خبر را تایید نکرده است. مقامات پلیس تاجیک هم گفتند که نمی توانند این خبر را تایید کنند.

اواسط شهریورماه ۱۳۹۵ دولت آمریکا برای افشای مخفیگاه گلمراد حلیم‌اف سه میلیون دلار پاداش تعیین کرده بود. واشنگتن می گوید او یکی از اعضای کلیدی داعش است و منافع آمریکا را تهدید می کند.

حدود یک سال پیش خبرگزاری جمهوری اسلامی "ایرنا" خبر داده بود که گلمراد حلیمف پس از کشته شدن ابوعمر الشیشانی، پیکارجوی چچن تبار داعش، وزیر جنگ "دولت اسلامی" تعیین شده است.

بیشتر بخوانید:

کشته شدن چهار تن از بستگان نظامی تاجیک که به داعش پیوسته بود

محکومیت هشت شهروند تاجیک به زندان به جرم پیوستن به داعش

موضوعات مرتبط