رئیس دفتر ملاحظات اخلاقی دولت ترامپ استعفا می‌دهد

والتر شوئب می‌گوید پیش از علنی کردن تصمیم خود در نامه‌ای به دونالد ترامپ از استعفایش سخن به میان آورده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption والتر شوئب می‌گوید پیش از علنی کردن تصمیم خود در نامه‌ای به دونالد ترامپ از استعفایش سخن به میان آورده است

والتر شوئب، رئیس دفتر ملاحظات اخلاقی دولت آمریکا گفته در پی اختلاف با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، استعفا خواهد داد و تا دو هفته دیگر از مقامش کنار می‌رود.

این دفتر که نهادی مستقل در بدنه دولت آمریکاست دیدبان مقام‌های دولتی در ارتباط با رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای و پیشگیری از بروز تضاد میان منافع شخصی آنها با وظایف دولتی‌شان است.

آقای شوئب، روز پنجشنبه (ششم ژوئیه - ۱۵ تیر) اعلام کرده حدود دو هفته دیگر (۱۹ ژوئیه) از مقامش کنار خواهد رفت.

او در توییتی که امروز منتشر کرده آورده: "در خلال کارکردن با دولت فعلی دریافتم که معیارهای فعلی اخلاق کاری نیاز به بازبینی و بهبود دارد."

کاخ‌سفید در واکنش به این تصمیم آقای شوئب ضمن "تشکر از زحمات او" اعلام کرده دونالد ترامپ به زودی رئیس جدید این دفتر را نامزد خواهد کرد.

آقای شوئب در سال ۲۰۱۳ برای یک دوره پنج ساله به ریاست این دفتر انتخاب شده بود.

او در بیانیه‌ای که منتشر کرده نوشته بعد از ترک سمت دولتی خود به یک نهاد غیردولتی حقوقی فعال در زمینه بهبود قوانین و قواعد مالی خواهد پیوست؛ در کسوت مدیر ارشد دفتر اصول اخلاق حرفه‌ای.

آن طور که والتر شوئب می‌گوید او پیش از علنی کردن تصمیم خود، در نامه‌ای به دونالد ترامپ از تصمیمش برای استعفاء و دلایلش نوشته است.

با وجود این که او مستقیما به آقای ترامپ اشاره نکرده اما آورده: "موجب رجحان و افتخار بنده بود که با همکارانی کار کنم که برای حفاظت از اصول و التزام به قانون اساسی تلاش می‌کنند و اصول اخلاق حرفه‌ای را بر منافع شخصی ارجح می‌دانند."

حق نشر عکس Twitter/WalterShaub
Image caption والتر شوئب امروز با توییتی از تصمیمش برای کناره‌گیری خبر داد: "افتخار خدمت به مردم آمریکا در دفتر اخلاقی دولت را در دوران سه رئیس‌جمهوری داشته‌ام؛ جرج دبلیو. بوش، باراک اوباما و دونالد ترامپ. در خلال همکاری با دولت فعلی دریافتم که هنجارهای اصول و اخلاق حرفه‌ای ما نیاز به بازبینی و ارتقاء دارد...."

نخستین انتقاد علنی آقای شوئب از دونالد ترامپ به پیش از آغاز ریاست او بر کاخ‌سفید باز می‌گردد؛ هنگامی که آقای ترامپ از تصمیم خود برای واگذاری اختیار اموال و بنگاه‌های اقتصادی‌اش به پسرانش در دوران ریاست جمهوری خبر داد.

او در ماه ژانویه و پیش از مراسم تحلیف گفته بود تصمیم به واگذاری اختیارات آقای ترامپ به پسرانش، برطرف‌کننده تضاد منافع (رئیس جمهوری) نیست و با هنجارهای رعایت شده از سوی روسای جمهوری ۴۰ سال گذشته آمریکا هم مطابقت ندارد.

"همه روسای جمهوری در عصر مدرن، با دقت و جدیت به مبرا کردن خود از منافع تجاری و مالی توجه می‌کنند." اشاره آقای شوئب به پیشنهاد فروش کامل دارایی‌های آقای ترامپ و سپردن آن به یک صندوق امانات مستقل تا پایان دوران ریاست جمهوری‌اش بود، که پس از پیروزی آقای ترامپ در انتخابات نوامبر گذشته از سوی کارشناسان حقوقی مطرح شد.

آن طور که گزارش شده دفتر اخلاقی دولت آمریکا علاوه بر تنش با آقای ترامپ، برای تایید بسیاری از اعضای کابینه او که افراد متمول و میلیاردرهای سرشناسی هستند، دچار مشکل شده بوده است.

تبلیغ کالاهای دختر ترامپ

در ماه فوریه، آقای شوئب و دفتر تحت ریاست او به کاخ‌سفید هشدار داده بود که در مورد مشاور ارشد آقای ترامپ، کلیان کانوی، باید تحقیقاتی صورت گیرد؛ خانم کانوی بعد از این که چند فروشگاه زنجیره‌ای فروش محصولات ایونکا ترامپ، دختر رئیس‌جمهوری را متوقف کردند در شبکه فاکس نیوز، مردم آمریکا را دعوت به خرید کالاهای تولیدی شرکت ایوانکا کرده بود؛ موضوعی که با توجه به اصل ممنوعیت تبلیغ کالا از سوی کارمندان کاخ‌سفید مناقات داشت.

با وجود تنش میان دفتر اخلاقی دولت آمریکا و دونالد ترامپ، آقای شوئب تایید کرده که برای کناره‌گیری از مقامش از سوی کاخ‌سفید تحت فشار قرار نگرفته است اما گفته: "دیگر معلوم شده بود که حضور من فایده‌ای نخواهد داشت."

دونالد ترامپ اکنون قادر خواهد بود که نامزد خود برای ریاست جدید این دفتر برگزیند و برای تایید به سنا معرفی کند.