بمب‌افکن‌های آمریکایی بر فراز منطقه مورد ادعای چین پرواز کردند

حق نشر عکس EPA
Image caption آمریکا پرواز لانسرها بر فراز منطقه ادعایی چین را اعمال حق عبور از مناطق بین‌المللی اعلام کرده است

بمب‌افکن‌های نیروی هوایی آمریکا بر فراز منطقه ادعایی جمهوری خلق چین در دریای جنوبی چین پرواز کرده‌اند.

روز جمعه، ١٦ تیر (٧ ژوئیه) نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد که دو فروند بمب‌افکن این نیرو بر فراز منطقه ادعایی جمهوری خلق چین واقع در دریای جنوبی چین پرواز کرده‌اند و هدف از این اقدام "اعمال حق عبور آزاد از مناطق مشترک بین‌المللی" بوده است.

دو فروند هواپیمای بمب‌افکن از نوع بی-١ لانسر که در این ماموریت شرکت داشتند برای اجرای تمرین‌های آموزشی با جنگنده های نیروی هوایی ژاپن به منطقه اعزام شده بودند. این نخستین تمرین مشترک شبانه نیروی هوایی دو کشور بوده است.

+ انتقاد تند پکن از تحرک ناو آمریکایی در دریای جنوبی چین

+ آمریکا: جنگنده‌های چینی یک هواپیمای آمریکایی را در دریای شرقی چین رهگیری کردند

+ واکنش چین به موضع گیری آمریکا در مورد دریای چین جنوبی

پرواز هواپیماهای آمریکایی بر فراز منطقه مورد ادعای جمهوری خلق چین در حالی گزارش می‌شود که آزمایش موشکی اخیر کره شمالی باعث افزایش تنش در منطقه شده است. روز سه‌شنبه، ارتش کره شمالی اعلام کرد که یک فروند موشک بالستیک دوربرد را آزمایش کرده و دستگاه تبلغاتی آن کشور گفت که این موشک قادر به حمل کلاهک هسته‌ای و هدف قرار دادن خاک ایالات متحده است.

منابع نظامی آمریکا آزمایش یک فروند موشک قاره‌پیمای کره شمالی را تایید کردند و گفتند که بخشی از ایالت آلاسکا در برد این موشک قرار دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption عبور ناو آمریکایی از دریای جنوبی چین - آمریکا حاکمیت هیچ کشوری بر این منطقه را مورد قبول قرار نداده است

در واکنش به این آزمایش، آمریکا ضمن اجرای مانورهای مشترک با کره جنوبی در خاک آن کشور، از جامعه جهانی خواست تا فشار بیشتری بر کره شمالی وارد کند در حالیکه وزیر خارجه روسیه، ضمن ابراز ناخرسندی از این آزمایش موشکی، در مورد استفاده از این واقعه برای تغییر رژیم در کره شمالی هشدار داد و گفت که روسیه با "خفه کردن" اقتصاد کره شمالی هم مخالف است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تلویحا ادامه حمایت چین از کره شمالی را از عوامل مشوق آن کشور در ادامه برنامه موشکی و هسته‌ای قلمداد کرد و گفت که جمهوری خلق چین به جای وارد کردن فشار بیشتر بر کره شمالی، مبادلات تجاری خود با آن کشور را افزایش داده است. آقای ترامپ در توئیتر خود نوشت: "مبادلات چین و کره شمالی در سه ماهه اول امسال ٤٠ در صد بیشتر شده. این هم از همکاری چین با ما!"

پیشتر، مقامات آمریکایی از دولت چین خواسته‌ بودند برای وادار کردن کره شمالی به توقف برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود فشار بیشتری را بر آن کشور وارد کند. اگرچه چین به عنوان عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل، از تحریم‌های بین‌المللی علیه کره شمالی حمایت کرده، اما با توجه به انزوای کره شمالی در جهان، عملا حامی اصلی حکومت آن کشور و رابط آن با جهان خارج محسوب می‌شود.

به استثنای کره جنوبی، کره شمالی تنها با چین هم مرز است و مبادلات اقتصادی بین دو کشور منبع اصلی درآمد حکومت کره شمالی و تامین کننده هزینه‌های آن از جمله در پیشبرد برنامه‌های نظامی است. برخی ناظران معتقدند که دولت چین مایل نیست با سقوط رژیم کره شمالی، و احتمالا وحدت دو کره، یک نظام دموکراتیک دیگر در مرزهای آن کشور مستقر گردد و کره متحد بالقوه به یک قدرت عمده سیاسی و نظامی تبدیل شود.

دریای چین جنوبی یکی از پر رفت و آمدترین آب‌راه‌های جهان است و هر ساله محموله‌های تجاری به ارزش چند هزار میلیارد دلار با کشتی از این منطقه عبور می‌کند.

آب‌های این منطقه دارای منابع قابل توجه ماهیگیری است و همچنین گفته می‌شود که منابع عظیم نفت و گاز در بستر این دریا وجود دارد.

حق حاکمیت و مالکیت بر منابع این منطقه مورد اختلاف کشورهای جمهوری خلق چین، جمهوری چین (تایوان)، اندونزی، برونئی، فیلیپِن، مالزی و ویتنام است و این اختلاف هنوز حل و فصل نشده است. آمریکا مستقیما ادعایی بر این منطقه ندارد بلکه آن را حوزه آزاد بین‌المللی می داند و بر حق عبور و مرور تمامی کشورها از آن تاکید دارد.

مقامات آمریکایی گفته‌اند که اجرای تمرین‌های نظامی در این منطقه برای همگان آزاد است و مستلزم کسب مجوز از هیچ دولتی نیست.

سخنگوی وزارتخارجه چین اقدام آمریکا را "تهدیدی برای امنیت" این کشور توصیف کرده است.