عیادت رئیس جمهور آلمان از مأموران پلیس در بیمارستان

فرانک والتر استاین‌مایر حق نشر عکس Reuters

اجلاس سران کشورهای گروه بیست دیروز در هامبورگ آلمان پایان یافت، اما درگیری معترضان با پلیس هنوز ادامه دارد.

فرانک والتر اشتاین‌مایر رئیس جمهور آلمان امروز در بیمارستانی در هامبورگ از مأموران پلیسی عیادت کرد که در جریان اعتراضات به این اجلاس مجروح شده بودند.

به گزارش پلیس هامبورگ، صبح امروز یکشنبه ۹ ژوئن (۱۸ تیر) معترضان تعدادی خودرو را در خیابان‌های شهر به آتش کشیده‌اند.

این درگیری در محله شانتسن، یکی از محله‌های معروف چپ‌های رادیکال، صورت گرفته است. این محله از روز پنجشنبه که اجلاس سران گروه بیست آغاز شد تا به امروز صحنه درگیری شدید معترضان و پلیس بوده است.

پلیس هامبورگ در توئیتر گفت که تظاهرکنندگان با استفاده از ماشین‌های آب‌پاش و گاز اشک‌آور عقب رانده شده‌اند.

بر اساس آخرین آماری که پلیس هامبورگ منتشر کرده، از پنجشنبه تا به حال ۲۱۳ مأمور پلیس زخمی و ۱۴۳ نفر از معترضان دستگیر شده‌اند. آماری از تعداد معترضان مجروح منتشر نشده است.

حق نشر عکس EPA

رئیس جمهور آلمان که اولاف شولتز شهردار هامبورگ هم او را در عیادت از مأموران پلیس همراهی می کرد، از عملکرد پلیس حمایت کرد و انتقادها به این نیرو را وارد ندانست. آقای اشتاین‌مایر گفت از مشاهده چنین خشونتی در خیابان‌های آلمان که در چند سال گذشته سابقه نداشته شگفت‌زده شده است.

از پلیس هامبورگ انتقاد شده که بیش از حد از زور استفاده کرده و دستگیرشدگان را مدت طولانی در بازداشت نگه داشته است.

رئیس جمهور آلمان گفت که مأموران پلیس بی‌وقفه و بدون استراحت کافی برای برقراری امنیت تلاش کرده‌اند و بسیار خسته و فرسوده شده‌اند اما سعی کرده‌اند حق معترضان را رعایت کند.

حق نشر عکس AFP

از آنگلا مرکل صدراعظم آلمان به دلیل برگزاری اجلاس گروه بیست در مرکز شهری مثل هامبورگ انتقاد شده است؛ حتی زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان هم تلویحا به این تصمیم ایراد وارد کرده است.

اجلاس گروه بیست به طور سنتی محل شدیدترین و گسترده‌ترین تظاهرات است که گروه‌های مختلف چپ، فعالان محیط زیست و آنارشیت‌ها در اعتراض به نظام مستقر و سرمایه‌داری جهانی برگزار می‌کنند.

از این رو برخی از کشورهای میزبان معمولا این اجلاس را در جاهایی برگزار می کنند که دسترسی به آنها آسان نباشد و به این ترتیب از شدت اعتراض‌ها می‌کاهند.