قفل مذاکرات گروه ۲۰ بر سر تغییرات اقلیمی 'شکسته شد'

مرکل حق نشر عکس EPA
Image caption خانم مرکل اعلام کرد که تمام اعضا به جز آمریکا توافق کرده‌اند که به پیمان پاریس پایبند باشند

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در ساعات پایانی نشست گروه ۲۰ خبر داده که اقتصادهای بزرگ جهان جز آمریکا بر سر تغییرات اقلیمی و توافق پاریس به توافق رسیده‌اند.

اختلاف بر سر چگونگی توافق بر سر پیمان تغییرات اقلیمی پاریس صدور اعلامیه پایانی نشست گروه بیست را به بن بست کشانده بود.

خانم مرکل دقایقی پیش اعلام کرد که تمام اعضای گروه ۲۰ به جز آمریکا توافق کرده‌اند که به تعهدات خود در پیمان تغییرات اقلیمی پاریس پایبند باشند.

اما امیر پایور، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در محل اجلاس می‌گوید آنچه خانم مرکل اعلام کرده، نشانی از یک اجماع کلی ندارد.

اجلاس گروه ۲۰: مذاکرات 'دشوار' با آمریکا بر سر تغییرات اقلیمی

پلیس آلمان و معترضان به گروه ۲۰ درگیر شدند

ترامپ خروج آمریکا از معاهده اقلیمی پاریس را اعلام کرد

یک ماه پیش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که به تعهد قبلی باراک اوباما در توافق پاریس متعهد نخواهد بود و از این پیمان کنار می‌کشد.

علاوه بر تغییرات اقلیمی، موضوع تجارت جهانی هم از نکات کلیدی اعلامیه پایانی است که ظاهرا اعضا بر سر آن به توافق رسیده‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
فیلم: درگیری معترضان و پلیس در هامبورگ در حاشیه نشست گروه ۲۰

همزمان با اجلاس رهبران گروه ۲۰ اعتراض‌های وسیعی در هامبورگ برگزار شد که در مواردی به رویارویی معترضان و پلیس انجامید.

ده‌ها هزار نفر از فعالان محیط زیست، اعضای اتحادیه‌های کارگری، فعالان حقوق زنان و گروه‌های چپگرا و آنارشیست به برای اعلام مخالفت با سیاست‌های رهبرانی چون دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، و همچنین اعتراض به نابرابری‌های اقتصادی در جهان و کوتاهی در مبارزه با تغییرات اقلیمی، در روزهای اخیر به هامبورگ رفته‌اند.


تحلیل؛ آیا باز هم ترامپ برنده شد؟

امیر پایور، خبرنگار بی‌بی‌سی در هامبورگ

آنچه آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و گروه بیست به عنوان یک توافق سعى مى کند به افکار عمومى بفروشد، نشان چندانى از یک اجماع ندارد.

دونالد ترامپ رئیس جمهورى آمریکا بر مواضع خود مبنى بر خروج از توافق اقلیمى پاریس ایستاده و در موضوع تجارت خارجى هم در مواردى آمریکا را استثنا کرده است. آقاى ترامپ مى تواند در حالى به خانه برگردد که مى گوید باز برنده شده است.

با آنکه بیست اقتصاد بزرگ جهان به کنار گذاشتن سیاستهاى درونگرایانه تجارى تعهد داده اند، آمریکا همانطور که مى خواست تعرفه واردات فولاد را مستثنا کرده است.

خانم مرکل باید سه ماه دیگر در انتخابات سراسرى آلمان شرکت کند. صدراعظم آلمان دوست داشت نشستى که میزبان آنست را یک پیروزى معرفى کند ولى معلوم نیست همه ناظران چنین برداشتى داشته باشند.

به جاى پیمانهاى تجارى چندجانبه و سازمانى، حالا با ظهور سیاستهاى حمایتى، دور، دور پیمانهاى تجارى دوجانبه است. گواه آنهم اعلام تاریخ اجراى آزمایشى پیمان تجارى اتحادیه اروپا و کانادا در حاشیه اجلاس گروه بیست است. آقاى ترامپ هم به نخست وزیر بریتانیا بعد از خروج از اتحادیه اروپا وعده یک پیمان تجارى "خیلى، خیلى سریع" را داد. چیزى که گفتنش از عمل خیلى، خیلى آسانتر است.


حق نشر عکس Reuters
Image caption از راست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، دونالد توسک رئیس شورای اتحادیه اروپا و آنگلا مرکل میزبان اجلاس و صدراعظم آلمان

خانم مرکل گفته است هرچند از تصمیم چندی پیش دونالد ترامپ برای خروج از پیمان پاریس متاسف است، خوشحال است که دیگر اعضای گروه ۲۰ به این پیمان پایبند می‌مانند.

بن‌بست مذاکرات گروه ۲۰ عملا این طور شکسته است که دیگر اعضا خروج آمریکا از پیمان پاریس را پذیرفته‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شیشه فروشگاهی که معترضان اجلاس در شب‌های گذشته شکسته‌اند