ترامپ نشست سران گروه ۲۰ را 'موفقیت‌آمیز' خواند

دونالد ترامپ حق نشر عکس AFP

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، نشست سران گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان را "بسیار موفقیت‌آمیز" خوانده است.

این سخنان آقای ترامپ پس از آن عنوان شد که در بیانیه پایانی این نشست، کشورهای عضو تصمیم آمریکا را برای خروج از پیمان تغییرات اقلیمی پاریس تایید کردند.

براساس گزارشها ۱۹ کشور دیگر این نشست در عین حال تاکید کردند که پیمان تغییرات اقلیمی پاریس غیرقابل برگشت است؛ اگرچه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی در این رابطه گفت که تایید این پیمان از سوی ترکیه اکنون با تردیدهایی روبرو است چرا که خروج آمریکا از پیمان پاریس کمکهای دریافتی مورد انتظار کشورهای درحال توسعه را در ارتباط با این پیمان و اجرای آن با خطراتی مواجه می‌کند.

اختلاف بر سر چگونگی توافق بر سر پیمان تغییرات اقلیمی پاریس صدور اعلامیه پایانی نشست گروه بیست را به بن بست کشانده بود. اما در نهایت آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در ساعات پایانی نشست گروه ۲۰ خبر داد که اقتصادهای بزرگ جهان جز آمریکا بر سر تغییرات اقلیمی و توافق پاریس به توافق رسیده‌اند. به گفته خانم مرکل تمام اعضای گروه ۲۰ به جز آمریکا توافق کرده‌اند که به تعهدات خود در پیمان تغییرات اقلیمی پاریس پایبند باشند.

حق نشر عکس EPA
Image caption خانم مرکل اعلام کرد که تمام اعضا به جز آمریکا توافق کرده‌اند که به پیمان پاریس پایبند باشند

بن‌بست مذاکرات گروه ۲۰ عملا این طور شکسته است که دیگر اعضا خروج آمریکا از پیمان پاریس را پذیرفته‌اند.

خانم مرکل گفته است هرچند از تصمیم چندی پیش دونالد ترامپ برای خروج از پیمان پاریس متاسف است، خوشحال است که دیگر اعضای گروه ۲۰ به این پیمان پایبند می‌مانند.

یک ماه پیش دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که به تعهد قبلی باراک اوباما در توافق پاریس متعهد نخواهد بود و از این پیمان کنار می‌کشد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
فیلم: درگیری معترضان و پلیس در هامبورگ در حاشیه نشست گروه ۲۰

همزمان با اجلاس رهبران گروه ۲۰ اعتراض‌های وسیعی در هامبورگ برگزار شد که در مواردی به رویارویی معترضان و پلیس انجامید.

ده‌ها هزار نفر از فعالان محیط زیست، اعضای اتحادیه‌های کارگری، فعالان حقوق زنان و گروه‌های چپگرا و آنارشیست به برای اعلام مخالفت با سیاست‌های رهبرانی چون دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، و همچنین اعتراض به نابرابری‌های اقتصادی در جهان و کوتاهی در مبارزه با تغییرات اقلیمی، در روزهای اخیر به هامبورگ رفته‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شیشه فروشگاهی که معترضان اجلاس در شب‌های گذشته شکسته‌اند