تیلرسون در ترکیه؛ سوریه و قطر محور مذاکرات

رکس تیلرسون حق نشر عکس AFP

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، به ترکیه رفته است تا با مقامات عالی این کشور از جمله رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور، دیدار و گفتگو کند.

گزارش شده است که بحث درباره تحولات در سوریه محور اصلی مذاکرات آقای تیلرسون با مقامات ترکیه است.

سفر وزیر امور خارجه آمریکا به ترکیه ساعاتی پس از اجرای آتش بس مورد حمایت روسیه و آمریکا در مناطقی از سوریه صورت گرفته است.

از صبح دیروز (یکشنبه ۹ ژوئیه/ ۱۸ تیر) در جنوب غرب سوریه آتش بسی به اجرا گذاشته شده است. این توافق برای برقراری "مناطق عاری از درگیری" در این منطقه از سوریه است. گزارش‌های اولیه از منطقه حاکی از آن بوده است که ظاهرا آتش‌بس رعایت ‌شده و ناظران محلی گفته‌اند که هیچ حمله هوایی و یا درگیری صورت نگرفته است.

توافق مورد نظر تازه‌ترین تلاش جامعه بین المللی برای برقراری صلح در جنگ شش ساله در سوریه بشمار می‌رود.

توافق آتش بس با میانجیگری آمریکا، روسیه و اردن بین نیروهای دولتی وگروه‌های شورشی بدست آمده است.

مشخص نیست که آیا استرداد فتح الله گولن، از رهبران مخالفان ترکیه که اکنون در آمریکا بسر می‌برد، در این دیدارها مورد بحث قرار گیرد. ترکیه آقای گولن را مسئول پشت صحنه کودتای نافرجام سال گذشته میلادی در ترکیه می‌خواند.

سفر به کویت

آقای تیلرسون قرار است پس از ترکیه به کویت برود تا در خصوص تحولات قطر با مقامات کویتی دیدار کند.

کویت در موضوع اختلاف عربستان و جند کشور دیکر با قطر نقش میانجی را بازی می کند.

پنجم ژوئن، ۱۵ خرداد، چهار کشور عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر روابط خود را با قطر قطع کردند.

این کشورهای عربی قطر را متهم کردند که از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند. اتهامی که قطر به شدت رد می‌کند.

کشورهای خلیج فارس مرزهای هوایی و آبی و زمینی خود را بر روی قطر بستند تا دوحه برای واردات، مخصوصا مواد غذایی با بحران مواجه شود.

کشورهای متحد عربستان ۱۳ شرط برای قطر تعیین کردند تا در صورت اجرای آنها، محاصره اقتصادی این کشور شکسته شود. کاهش سطح روابط با ایران یکی از این شرط ها بود. قطر تمام شروط عربستان را رد کرده است.

چهار کشور عربی هم با انتشار بیانیه‌ای جدید اعلام کرده‌اند که در واکنش به پاسخ منفی دوحه به تقاضاهای ۱۳ گانه آنها، تحریم‌های جدیدی علیه این کشور اعمال می کنند.

در آن بیانیه گفته شده بود که مخالفت دوحه با تقاضاهای آنها موید این حقیقت است که دوحه بنا دارد به "حمایت خود از تروریسم" ادامه دهد.

اتهامی که دولت قطر آن را رد کرده و می‌گوید تقاضاهای این چهار کشور عربی "نه منطقی و نه عملی" است.