نخست وزیر عراق رسما شکست داعش در موصل را اعلام کرد

Photograph posted by Iraqi prime minister's office showing Haider al-Abadi (centre) waving a national flag after declaring victory in the battle for Mosul (10 June 2017) حق نشر عکس Twitter/@IraqiPMO
Image caption آقای عبادی پرچم عراق را به اهتزاز درآورد

حیدر عبادی نخست وزیر عراق رسما پیروزی نیروهای عراقی در شهر موصل علیه گروه "دولت اسلامی" (داعش) را اعلام کرده است.

آقای عبادی پس از اعلام "فروپاشی دولت تروریستی مبتنی بر دروغ داعش" پرچم عراق را در کنار سربازان عراقی به اهتزاز درآورد.

پیشتر درگیری هایی در بخش کوچکی از شهر کهن موصل که ده ها جنگجوی داعش در آن سنگر گرفته اند گزارش شد.

نبرد موصل تقریبا ۹ ماه طول کشید و باعث ویرانی گسترده شهر، مرگ هزاران غیرنظامی و آوارگی بیش از ۹۲۰ هزار نفر دیگر شد.

فرماندهان ائتلاف تحت رهبری آمریکا که با ارائه پشتیبانی هوایی و زمینی در این عملیات شرکت داشت می گویند که نبرد شهری در موصل از زمان جنگ جهانی دوم بی سابقه بوده است.

آقای عبادی در مرکز فرماندهی عملیات ضدداعش گفت: "من از اینجا پایان و شکست و فروپاشی دولت تروریستی مبتنی بر دروغ و تروریسم که تروریست های داعش از موصل اعلام کردند را اعلام می کنم."

اما آقای عبادی اخطار داد که چالش های دیگری پیش روست.

"ما ماموریت دیگری پیش رو داریم یعنی ایجاد ثبات و سازندگی و پاکسازی هسته های داعش. و این نیازمند تلاشی امنیتی و اطلاعاتی و همبستگی ای است که امکان جنگیدن با داعش را به ما داد."

حق نشر عکس AFP
Image caption ائتلاف تحت رهبری آمریکا گفت نیروهای عراقی ضربه سختی به داعش وارد کرده اند

ائتلاف تحت رهبری آمریکا اعلام کرد که هرچند برخی قسمت های شهر کهن باید از مواد منفجره و جنگجویان احتمالی داعش پاکسازی شود، نیروهای امنیتی عراق موصل را "با تسلط در اختیار دارند."

ژنرال استفان تانزند از فرماندهان ارشد آمریکایی در عراق این "پیروزی تاریخی علیه یک دشمن بی رحم و شرور" را به نیروهای امنیتی عراق تبریک گفت.

او گفت: "اشتباه نکنید: این پیروزی به تنهایی داعش را حذف نمی کند و هنوز نبرد سختی پیش روست. اما گرفتن یکی از دو پایتخت این گروه و یکی از کانون های به اصطلاح خلافت آن ضربه ای جدی به این گروه است."

آقای عبادی روز یکشنبه به موصل رفت اما مجبور شد اعلام رسمی پیروزی را به دلیل مقاومت های پراکنده در شهر کهن در کرانه غربی رود دجله عقب بیاندازد.

افسران عراقی بر این باورند که فقط چند ده پیکارجوی داعش هنوز با همسران و فرزندان خود آنجا هستند و از آنها به عنوان "سپر انسانی استفاده می کنند."

پیشتر در روز دوشنبه صدای انفجارها و رگبارهایی از این ناحیه بلند شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان ملل می گوید که پنج هزار خانه فقط در شهر کهن آسیب دیده و ۴۹۰ خانه ویران شده است

بیشتر بخوانید: