پسر ترامپ از دیدار با وکیل روس دفاع کرد

Donald Trump Jr, January 31, 2017 حق نشر عکس Reuters

پسر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از گزارش رسانه های آمریکایی در مورد دیداری با یک وکیل روس که گفته می شود برای دریافت اطلاعاتی منفی علیه هیلاری کلینتون برگزار شده بود انتقاد کرده است.

دونالد ترامپ جونیور این مساله را که بیانیه های ضد و نقیضی درباره ملاقات سال پیش با وکیل روس منتشر کرده را رد کرد.

او همچنین گفت که دریافت اطلاعات منفی درباره یک رقیب سیاسی کاری عادی است. منتقدان گفته اند که دریافت چنین اطلاعاتی از شهروند کشوری که رقیب آمریکا به حساب می آید و مظنون به هک کامپیوترهای حزب دمکرات بود عجیب و سوال برانگیز است.

جنجال بر سر آن دیدار عصر دوشنبه با گزارش تازه نیویورک تایمز شدیدتر شد. این روزنامه گزارش داد که دونالد ترامپ جونیور قبل از آن ملاقات ای میلی دریافت کرده بود دایر بر اینکه اطلاعاتی که قرار است درباره خانم کلینتون دریافت کند بخشی از طرح دولت روسیه برای کمک به کمپین پدرش است.

براساس این گزارش آن ای میل را راب گلدستون، متخصص روابط عمومی، که برای انجام آن دیدار میان وکیل روس و پسر ترامپ وساطت کرده بود، فرستاد.

جارد کوشنر، داماد آقای ترامپ، و پال مانافورت مدیر وقت ستاد مبارزات انتخاباتی او هم در آن ملاقات با وکیل روس به نام ناتالیا وسلنیتسکایا حضور داشتند.

دونالد ترامپ جونیور پافشاری می کند که در آن نشست هیچ "اطلاعات موثری" در مورد خانم کلینتون، نامزد حزب دمکرات، ارائه نشد.

او روز دوشنبه در توییتی طعنه آمیز نوشت: "ظاهرا من اولین کسی در یک کمپین انتخاباتی هستم که برای شنیدن اطلاعاتی درباره رقیب در ملاقاتی شرکت می کند."

او سپس در توییت دیگری نوشت: "در بیانیه های من تناقضی نبود... من فقط در واکنش به سوالات بیشتر جزییات بیشتری ارائه کردم."

پس از آنکه یک عضو جمهوری خواه کمیته اطلاعاتی سنا گفت باید در این مورد با دونالد جونیور مصاحبه شود او نوشت "خوشحال خواهم شد برای ارائه اطلاعاتی که دارم با کمیته همکاری کنم."

کاخ سفید می گوید دیدار پسر آقای ترامپ با وکیل روس به هیچ وجه نامناسب نبوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جارد کوشنر هم در دیدار با وکیل روس شرکت داشت

آن ملاقات روز ۹ ژوئن ۲۰۱۶ در برج ترامپ در نیویورک انجام شد که فقط دو هفته پس از کسب نامزدی حزب جمهوری خواه توسط آقای ترامپ بود.

دونالد ترامپ جونیور ابتدا به نیویورک تایمز گفته بود که دیدار انجام شده اما نگفته بود که آیا به کمپین ریاست جمهوری مربوط بوده یا نه.

با این حال نیویورک تایمز روز یکشنبه به نقل از او نوشت که پس از آن با ملاقات با وکیل روس موافقت کرده بود که قول ارائه اطلاعاتی درباره خانم کلینتون به او داده شد.

او می گوید که اطلاعات ارزشمندی از این وکیل روس در مورد خانم کلینتون دریافت نکرد.

موکلان خانم وسلنیتسکایا شامل شرکت ها و افرادی است که گفته می شود به کرملین نزدیک هستند. او همچنین در کمپین علیه وضع تحریم هایی از سوی کنگره بر روسیه شرکت داشته است.

کرملین روز دوشنبه گفت که این وکیل را نمی شناسد.

رینس پریبوس رئیس دفتر کاخ سفید گفت که این ملاقات "علیرغم بزرگنمایی چیزی نبوده است."

نیویورک تایمز نوشت که دونالد ترامپ جونیور در ماه مارس به این روزنامه گفته بود که با هیچ شهروند روس برای بحث درباره انتخابات دیدار نکرده است.

ادعا می شود که در جریان انتخابات هکرهای روس اطلاعات مرتبط با کمپین خانم کلینتون را دزدیده و به موسسه افشاگر ویکی لیکس دادند تا آنها را منتشر و کفه ترازوی انتخابات را به نفع آقای ترامپ سنگین کنند.

کمیته های کنگره و یک دادستان ویژه که از سوی وزارت دادگستری منصوب شده مشغول تحقیق درباره احتمال تبانی کمپین ترامپ با روسیه علیه خانم کلینتون هستند.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دیدار در برج ترامپ انجام شد