آمریکا، بریتانیا و کویت خواستار حل و فصل سریع اختلاف قطر و همسایگانش شدند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تیلرسون و محمد بن عبدالرحمن وزیران خارجه آمریکا و قطر - تیلرسون خواستار حل و فصل سریع و مسالمت‌آمیز اختلافات شده است

آمریکا، بریتانیا و کویت خواستار حل و فصل سریع اختلاف بین قطر و چند کشور دیگر منطقه از طریق گفتگو شدند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، و مارک سدویل، مشاور امنیت ملی در دفتر نخست وزیر بریتانیا که در تلاش برای اختلاف بین قطر با چند کشور عرب دیگر منطقه به کویت سفر کرده‌اند ادامه بحران کنونی را به زیان کشورهای منطقه توصیف کردند. آنان ضمن حمایت از تلاش کویت برای حل این بحران، از طرف‌های اختلاف خواستند از طریق مذاکره، هر چه زودتر راهی برای حل اختلافات خود بیابند.

پیشتر بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا نیز در کویت از طرف‌های اختلاف درخواست کرده بود با گفتگوهای سازنده، به این بحران پایان دهند.

در اختلاف بین کشورهای عرب منطقه، کویت نقش میایجی را برعهده گرفته است.

+ قطع روابط دیپلماتیک عربستان و چند کشور عربی با قطر

+ وزارت‌خارجه آمریکا: انگیزه تحریم قطر مبهم است

+ قطر شرایط عربستان را 'غیر منطقی' خواند

اوایل ماه ژوئن، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر اعلام کردند که روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کرده و آن کشور را تحت تحریم اقتصادی قرار داده‌اند و از سرگیری روابط و لغو تحریم را به "قطع حمایت قطر" از تروریسم مشروط کردند. چند کشور دیگر نیز به تبعیت از اقدام این کشورها، روابط خود با قطر را قطع کردند یا سطح آن را کاهش دادند.

کشورهای تحریم کننده بعدا شرایط خود برای از سرگیری روابط با قطر را اعلام کردند که علاوه بر قطع حمایت از "گروه‌های تروریستی"، شامل تعطیلی شبکه خبررسانی الجزیره و کاهش دامنه روابط با ایران بوده است. مقامات قطری این شرایط را غیرقابل قبول خواندند در حالیکه کشورهای طرف اختلاف گفته بودند که این شرایط قابل مصالحه نیست.

حق نشر عکس AFP
Image caption از راست به چپ - وزیران خارجه بحرین، مصر، امارات و عربستان در نشست خبری مشترک. این کشورها از قطر خواسته‌اند سیاست خارجی خود را تغییر دهد تا تحریم‌های کنونی لغو شود

دولت قطر با رد اتهاماتی که کشورهای طرف اختلاف وارد کرده‌اند گفته است که هدف آنها جلوگیری از استقلال عمل قطر در سیاست خارجی خود است.

مقامات وزارت خارجه آمریکا گفته‌اند که وزیر خارجه این کشور با رهبران کویت، قطر و عربستان سعودی دیدار و گفتگو خواهد کرد. دولت آمریکا نگران آن است که این اختلاف به سیاست آن کشور در زمینه مقابله با تروریسم و جلوگیری از نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه آسیب برساند. در اختلاف موجود در منطقه، ایران در کنار ترکیه برای کاهش فشار ناشی از تحریم اقتصادی بر قطر به آن کشور کمک‌هایی کرده‌اند.

پایگاه نظامی عدید در قطر بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه است و در عملیات هوایی ایالات متحده و ائتلاف تحت رهبری آن علیه گروه دولت اسلامی - داعش - در عراق و سوریه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پادشاه عربستان و امیر کویت - کویت نقش میانجی برای حل اختلاف را برعهده گرفته است

پس از اعلام تصمیم کشورهای تحریم کننده قطر، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفت که در جریان شرکت در نشست گروهی از رهبران منطقه در عربستان سعودی، کشورهای شرکت کننده گفته بودند که قطر یکی از مراکز حمایت از تروریسم است و تلویحا از وارد کردن فشار برای تغییر سیاست دولت این کشور حمایت کرده بود. با شدت گرفتن این بحران، مقامات وزارت خارجه آمریکا موضع معتدل‌تری اتخاذ کرده و حل و فصل این بحران را در اولویت قرار داده‌اند.

کشورهای تحریم کننده قطر گفته‌اند که اشخاص و موسساتی در این کشور به تامین مالی و حمایت از گروه‌هایی مانند اخوان المسلمین و جنبش حماس مبادرت می‌کنند و دولت قطر اقدامی در این زمینه به عمل نمی‌آورد. آنان همچنین از روابط نسبتا نزدیکتر قطر با جمهوری اسلامی ایران ناراضی هستند.

حکومت روحانیون شیعه در ایران و حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان سعودی در مورد شماری از مسایل منطقه به خصوص بحران سیاسی بحرین، جنگ داخلی سوریه، جنگ یمن، سیاست داخلی لبنان و موقعیت پیروان مذاهب مختلف در عراق اختلاف نظر دارند و از طرف‌های متعارض در این اختلافات حمایت می‌کنند.

قطر، عربستان سعودی، کویت، بحرین، عمان و امارات متحده عربی اعضای شورای همکاری خلیج فارس هستند که به منظور هماهنگی در سیاست خارجی و دفاعی و گسترش همکاری اقتصادی بین کشورهای عضو تشکیل شده است.