روسیه 'برای اخراج دیپلمات‌های آمریکایی آماده می‌شود'

ترامپ و اوباما در اجلاس گروه ٢٠ حق نشر عکس AFP
Image caption گفته شده پوتین انتظار داشت تا قبل از ملاقات با ترامپ دستور اوباما لغو شده باشد اما این انتظار برآورده نشد

روسیه آماده می‌شود تا تعدادی از دیپلمات‌های آمریکایی را از آن کشور اخراج و دارایی‌های سفارت ایالات متحده در آن کشور را توقیف کند.

رسانه‌های خبری روسیه امروز سه‌شنبه ٢٠ تیر (١٠ ژوئیه) گزارش کردند که دولت این کشور در نظر دارد به تلافی اقدام دولت آمریکا در اواخر سال گذشته میلادی، ۳۰ تن از کارکنان سفارت ایالات متحده در روسیه را اخراج کند.

روزنامه روسی ایزوستیا به نقل از "منابع آگاه در وزارت خارجه" نوشته است که علاوه بر اخراج سی تن از دیپلمات‌های آمریکایی، یک اقامتگاه متعلق به سفارت آمریکا و یک انبار متعلق به سفارت را نیز خواهد بست.

+ پسر ترامپ از دیدار با وکیل روس دفاع کرد

+ اوباما روسیه را به اتهام حمله سایبری انتخاباتی تحریم کرد

+ اوباما: به پوتین در مورد دخالت در انتخابات آمریکا هشدار داده بودم

براساس این گزارش، تصمیم به اخراج دیپلمات‌های آمریکایی و تعطیلی اماکن متعلق به سفارت آن کشور در روسیه به تلافی اقدام باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا اتخاذ شده است که دراواخر ماه دسامبر سال گذشته و کوتاه مدتی پیش از پایان دوره ریاست جمهوری خود، سی و پنج دیپلمات روسی را از آمریکا اخراج کرد و دو مکان متعلق به سفارت آن کشور در ایالات متحده را بست.

حق نشر عکس @realDonaldTrump
Image caption ترامپ واکنش پوتین به تصمیم اوباما را ستوده بود

دستور آقای اوباما همچنین شامل تحریم سرویس امنیت فدرال روسیه (اف اس بی)، سازمان اطلاعات ارتش روسیه (جی آر یو)، رئیس و سه معاون سازمان اطلاعات ارتش روسیه، سه شرکت کامپیوتری و یک موسسه روسی فعال در زمینه "هک کردن" نیز بود.

دلیل اقدام دولت آمریکا مداخله روسیه در روند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا عنوان شد و وزارت خارجه ایالات متحده گفت که کارمندان اخراج شده سفارت روسیه در زمینه گردآوری غیر مجاز اطلاعات در آمریکا فعالیت داشتند.

در آن زمان، دولت روسیه ضمن ابراز تاسف از تصمیم آقای اوباما، گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، پیشنهاد وزیر خارجه برای اقدام متقابل را نپذیرفته و به جای "ایجاد مشکل برای کارکنان سفارت آمریکا و سرگردان کردن فرزندانشان در آستانه سال نو" از آنان دعوت کرده است برای مشاهده تزئینات درخت کریسمس به کاخ کرملین، مقر رئیس جمهوری روسیه بروند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ورودی سفارت آمریکا در مسکو - به نوشته رسانه‌های روسی دولت آن کشور آماده اقدام تلافی‌جویانه علیه کارکنان سفارت می‌شود

موضعگیری آقای پوتین با استقبال دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا مواجه شد که در توئیتر خود ضمن تمجید از رئیس جمهوری روسیه، نوشت "همیشه می‌دانستم که او خیلی هوشمند است."

احتمالا مقامات روسی انتظار داشتند با آغاز به کار دولت جدید آمریکا، تصمیم دولت قبلی لغو شود، اما این انتظار برآورده نشده است. چندی پیش، برخی منابع خبری گزارش کردند که به دستور دونالد ترامپ، بازگشت دیپلمات‌ها و رفع توقیف از اماکن متعلق به سفارت روسیه در آمریکا مورد بررسی قرار گرفته و مقامات روسی انتظار دارند تا قبل از دیدار رئیسان جمهوری دو کشور در حاشیه اجلاس سران و رهبران کشورهای گروه ٢٠ در هامبورگ، آلمان این دستور اجرا شود. هفته گذشته آقایان ترامپ و پوتین در اجلاس سران گروه ٢٠ شرکت و با یکدیگر گفتگو کردند، اما تصمیم دولت باراک اوباما همچنان برجا مانده است.

در حالیکه موضوع تاثیرگذاری روسیه بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و ارتباط برخی اطرافیان دونالد ترامپ با مقامات روسی همچنان خبرساز است، این نظر مطرح شده که لغو دستور آقای اوباما در این زمینه می‌تواند به ضعف رئیس جمهوری جدید یا حتی ارتباط قبلی او با روسیه تعبیر شود.

پیشتر گزارش شده بود که احتمال دارد دولت روسیه محدودیت‌هایی برای اقامتگاه سفیر آمریکا در مسکو و فعالیت مدرسه انگلیسی-آمریکایی در سن پیترزبورگ ایجاد کند، اما روزنامه ایزوستیا نوشته است که تصمیم دولت روسیه شامل این دو مکان نخواهد شد.

به نوشته ایزوستیا، قرار است سرگئی ریابکف، معاون وزارت خارجه روسیه، و توماس شانون، دستیار وزیر خارجه ایالات متحده در تلاش برای "مصالحه" در این زمینه با یکدیگر ملاقات کنند و درصورتی که این گفتگوها به نتیجه نرسد، ولادیمیر پوتین پیشنهاد وزیر خارجه برای اقدام تلافی‌جویانه علیه آمریکا را تصویب خواهد کرد.‌