پسر ترامپ ایمیل‌های مربوط به روسیه را منتشر کرد

Donald Trump Jr talks with reporters on the South Lawn of the White House April 17, 2017 in Washington, DC حق نشر عکس Getty Images
Image caption به او گفته شده بود این اطلاعات بخشی از تلاش دولت روسیه برای کمک به دونالد ترامپ در انتخابات است

دونالد ترامپ جونیور، پسر رئیس جمهوری آمریکا، مجموعه ایمیل‌هایی را منتشر کرده که نشان می‌دهد او به دریافت اطلاعات "حساس" درباره هیلاری کلینتون از یک شهروند روسیه علاقه‌مند بوده است.

بر این اساس راب گلدستون، فرسنتده این ای‌میل ها به او پیشنهاد ارائه اطلاعاتی "حساس" درباره هیلاری کلینتون، رقیب دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را داده و نوشته پیشنهاد این اطلاعات "بخشی از حمایت روسیه و دولت این کشور از آقای ترامپ است."

ترامپ جونیور در پاسخ آقای گلدستون نوشته است :" اگر اطلاعات همین است که می‌گویی من خیلی مشتاقم."

این رشته ای‌میل به ملاقاتی با یک وکیل روس در نیویورک منجر شد.

بیشتر بخوانید: چهار خط "انفجاری" در ای میل های ترامپ جونیور

به نظر می‌رسد این اولین مدرک مستندی باشد که ثابت می‌کند اطرافیان آقای ترامپ با توقع دریافت اطلاعات حساس از مقام‌های روس در جلسه‌ای شرکت کردند.

در حال حاضر مقام‌های آمریکایی در حال تحقیق درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا هستند.

این ایمیل‌ها به حدود پنج ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی آقای ترامپ باز می‌گردد.

موضوع دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا و اتهام تبانی تیم انتخاباتی آقای ترامپ با افراد یا نهادهایی در روسیه، در روزهای اخیر و با انتشار گزارش دیدار دونالد ترامپ جونیور با یک وکیل روس به نام ناتالیا وسلنیتسکایا بیش از پیش خبرساز شده است.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه‌ای کوتاه از پسر خود حمایت کرده و با تشکر از "شفافیت" فرزندش گفته او فردی درست است.

در یکی از ایمیل‌هایی که دونالد ترامپ جونیور منتشر کرده، نویسنده نامه به او گفته که دادستانی سلطنتی روسیه (که وجود خارجی ندارد) پیشنهاد کرده که اسناد و اطلاعاتی رسمی را در اختیار تیم انتخاباتی آقای ترامپ بگذارد که می‌تواند گواهی بر مجرم بودن هیلاری کلینتون و مجرمانه بودن کارهایی باشد که او در ارتباط با روسیه انجام داده است.

در این ایمیل خطاب به پسر آقای ترامپ نوشته شده است که این اطلاعات برای پدرش "بسیار مفید" خواهد بود.

این رشته ای‌میل‌ها همچنین به جرد کوشنر، داماد آقای ترامپ و پاول منافورت مدیر سابق کارزار انتخاباتی او فرستاده شده بود.

هر سه نفر بعدهابا ناتالیا وسلنیتسکایا وکیل روس در برج ترامپ در نیویورک ملاقات کردند.

بیشتر بخوانید:

آقای ترامپ از زمان انتخاب به عنوان رئیس جمهور آمریکا با این اتهام روبرو بوده که ستاد انتخاباتی‌اش با دولت روسیه مرتبط بوده و دولت روسیه با مداخله در انتخابات به نفع آقای ترامپ عمل کرده است.

هم او و هم روسیه به دفعات این اتهام را رد کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جارد کوشنر داماد ترامپ هم در آن دیدار حاضر بود

در ماه می وزارت دادگستری آمریکا رابرت مولر رییس سابق اف‌بی‌آی را به عنوان محقق ویژه برای بررسی دخالت احتمالی روسیه در انتخابات تعیین کرد. این روزنامه کمی بعد گزارش داد که ترامپ جونیور پیشنهاد دریافت اطلاعاتی مخرب علیه هیلاری کلینتون را دریافت کرده است. اما پیش از انکه محتوای این ای‌میل‌ها را منتشر کند پسر آقای ترامپ خود شخصا این ای‌میل‌ها را منتشر کرد.

ترامپ جونیور پیشتر اذعان کرده بود خانم وسلنیتسکا را دیده اما این وکیل روس هیچ اطلاعات معنی داری نداشته است.

اولین بار روزنامه نیویورک تایمز روز شنبه هشتم ژوییه اعلام کرد که روز 9 ژوئن 2016 ملاقاتی میان خانم وسلنیتسکایا و تیم ترامپ در نیویورک انجام شده است

دونالد ترامپ جونیور می‌گوید که خانم وسلنیتسکایا در دیدار با او "هیچ اطلاعات بدردبخوری" علیه خانم کلینتون ارائه نداد و او در میانه دیدار متوجه شد که هدف واقعی این وکیل از دیدار با او گفت و گو در مورد موضوعی دیگر بوده است.

پسر آقای ترامپ روز یکشنبه در اطلاعیه‌ای گفته بود که از او خواسته شد با کسی ملاقات کند که "می‌گفتند اطلاعاتش برای کارزار انتخاباتی مفید است."

او در این اطلاعیه نوشت: "قبل از ملاقات اسم او را به من نگفته بودند. من از جرد [کوشنر] و پل [منافورت] خواستم که آنها هم با من بیایند، اما چیزی در مورد ماهیت ملاقات به آنها نگفتم."

در این اطلاعیه آمده: "بعد از سلام و احوالپرسی، آن خانم گفت که اطلاعاتی در اختیار دارد که افردای مرتبط با روسیه به کمیته ملی حزب دموکرات کمک مالی و از خانم کلینتون حمایت می‌کنند... حرف‌هایش مبهم و دوپهلو بود. هیچ جزئیات یا شواهدی در تأیید ادعایش ارائه نمی‌کرد. خیلی زود معلوم شد که اطلاعات بدردبخوری ندارد".

خانم وسلنیتسکایا که گفته می‌شود با دولت روسیه مرتبط است می‌گوید هیچ‌گاه دارای اطلاعاتی نبوده که به ضرر خانم کلینتون باشد. او روز شنبه گفته بود که در ملاقات با نزدیکان آقای ترامپ هیچ صحبتی در مورد انتخابات ریاست جمهوری مطرح نشده و او هیچ وقت به نمایندگی از دولت روسیه کاری انجام نداده و هرگز از این موضوعات با نمایندگان دولت روسیه حرفی نزده است.