ترامپ 'از ملاقات پسرش با وکیل روس خبر نداشت'

President Trump and son Donald Trump Junior embrace حق نشر عکس Getty Images

پسر بزرگ دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته است که درباره ملاقات با یک وکیل روس که گفته بود اطلاعاتی علیه رقیب او هیلاری کلینتون در انتخابات دارد چیزی به پدرش نگفته بود.

دونالد ترامپ جونیور در مصاحبه ای با شبکه فاکس نیوز گفته است که آن ملاقات "چیز مهمی نبود" اما باید طور دیگری با آن برخورد می کرد.

او روز سه شنبه ای میل هایی را منتشر کرد که نشان می دهد تابستان گذشته از ملاقات با این وکیل روس که ادعا می شد به کرملین مرتبط است و اطلاعاتی زیانبار علیه هیلاری کلینتون دارد استقبال کرده بود.

بیشتر بخوانید: پسر ترامپ ایمیل‌های مربوط به روسیه را منتشر کرد

دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در این چند ماهی که از شروع آن می گذرد به شدت تحت الشعاع ادعاهایی بوده که می گوید دولت روسیه برای کمک به پیروزی او دست به تخریب هیلاری کلینتون زد.

او همواره هرگونه تبانی کمپین خود با روسیه را رد کرده است. اما این موضوع تحقیقات اف بی آی است.

او در پاسخ به این سوال شان هانیتی از شبکه فاکس نیوز دایر بر این که آیا درباره آن دیدار چیزی به پدرش گفته بود گفت: "نه. این اصلا چیزی نبود. چیزی برای گفتن وجود نداشت."

"منظورم این است که حتی این موضوع یادم نمی آمد تا اینکه رسانه ها شروع به تحقیق درباره آن کردند. در عمل چیزی بیش از ۲۰ دقیقه اتلاف وقت نبود. حیف وقت بود."

او همچنین گفت حالا که به گذشته نگاه می کند "کمی متفاوت" از این با موضوع برخورد می کرد، اما از اقداماتش دفاع کرد.

او گفت: "این به پیش از هیاهو در مورد روسیه برمی گردد، پیش از آنکه در رسانه ها بزرگش کنند. برای من این فقط تحقیق درباره حریف بود، فکر کردم شاید شواهد ملموسی درباره همه چیزهایی که شنیده بودم (درباره کلینتون) داشته باشند."

اما او افزود که آن دیدار به جایی نرسید. با این حال منتقدان می گویند با توجه به انکارهای قبلی پسر آقای ترامپ حتی در مورد دیدار با چنین شخصی نمی توان به روایت او اعتماد کرد.

آقای ترامپ در بیانیه کوتاهی که پس از بالا گرفتن این ماجرا منتشر کرد، پسرش را "یک فرد خیلی لایق" توصیف کرد و از اینکه عملکردی "شفاف" داشته ستایش کرد.

سناتور لیندزی گراهام که جمهوری خواه است گفته که این ای میل ها "خیلی نگران کننده است."

آدام شیف عضو ارشد دمکرات در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان کنگره هم گفته می خواهد که ترامپ جونیور و همه شرکت کنندگان در آن ملاقات در برابر کمیته شهادت دهند.

انتشار ای میل ها در واکنش به گزارش های نیویورک تایمز

سوم ژوئن ۲۰۱۶ راب گلدستون، کارگزار روابط عمومی صنعت موسیقی، به ترامپ جونیور پیشنهاد ارائه اطلاعاتی "حساس" درباره هیلاری کلینتون داده و نوشته بود پیشنهاد این اطلاعات "بخشی از حمایت روسیه و دولت این کشور از آقای ترامپ است."

ترامپ جونیور در پاسخ آقای گلدستون نوشت: " اگر اطلاعات همین است که می‌گویی من خیلی مشتاقم."

این رشته ای‌میل ها به ملاقاتی با ناتالیا وسلنیتسکایا، وکیل روس در نیویورک، منجر شد.

بیشتر بخوانید: چهار خط "انفجاری" در ای میل های ترامپ جونیور

به نظر می‌رسد این اولین مدرک مستندی باشد که ثابت می‌کند اطرافیان آقای ترامپ با توقع دریافت اطلاعات حساس از مقام‌های روس در جلسه‌ای شرکت کردند.

در یکی از ایمیل‌هایی که دونالد ترامپ جونیور منتشر کرده، نویسنده نامه به او گفته که دادستانی روسیه پیشنهاد کرده که اسناد و اطلاعاتی رسمی را در اختیار تیم انتخاباتی آقای ترامپ بگذارد که می‌تواند گواهی بر مجرم بودن هیلاری کلینتون و مجرمانه بودن کارهایی باشد که او در ارتباط با روسیه انجام داده است.

در این ایمیل خطاب به پسر آقای ترامپ نوشته شده است که این اطلاعات برای پدرش "بسیار مفید" خواهد بود.

این رشته ای‌میل‌ها همچنین به جرد کوشنر، داماد آقای ترامپ و پاول منافورت مدیر سابق کارزار انتخاباتی او فرستاده شده بود.

هر سه نفر شش روز بعد - ۹ ژوئن - با ناتالیا وسلنیتسکایا وکیل روس در برج ترامپ در نیویورک ملاقات کردند.

خانم وسلنیتسکایا که گفته می‌شود با دولت روسیه مرتبط است می‌گوید هیچ‌گاه دارای اطلاعاتی نبوده که به ضرر خانم کلینتون باشد. او روز شنبه گفته بود که در ملاقات با نزدیکان آقای ترامپ هیچ صحبتی در مورد انتخابات ریاست جمهوری مطرح نشده و او هیچ وقت به نمایندگی از دولت روسیه کاری انجام نداده و هرگز از این موضوعات با نمایندگان دولت روسیه حرفی نزده است.

اما او بخشی از کمپین در آمریکا علیه وضع تحریم های تازه کنگره بر روسیه بوده است.

بیشتر بخوانید: