ائتلاف ضد داعش بی‌توجهی به امنیت غیرنظامیان در موصل را تکذیب کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption روپرت جونز در شرق موصل - معاون فرماندهی ائتلاف اتهام سهل‌انگاری در حفاظت از غیرنظامیان در جنگ موصل را رد کرده است

ائتلاف بین‌المللی ضد داعش اتهام بی‌توجهی به ایمنی غیرنظامیان در جریان جنگ موصل را رد کرده است.

سرلشگر روپرت جونز، معاون فرماندهی کل ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در عراق و سوریه در مصاحبه با بی‌بی‌سی، بخش هایی از گزارش اخیر سازمان عفو بین‌الملل درباره تلفات سنگین غیرنظامی در عملیات مقابله با داعش در غرب موصل را نادرست توصیف کرده است.

روز گذشته، عفو بین‌الملل گزارشی را در مورد جنگ موصل منتشر کرد که در آن، هر دو طرف درگیری مسئول شرایط ناگوار و تلفات سنگین غیرنظامیان معرفی شده بودند. در این گزارش آمده بود که گروه دولت اسلامی - داعش - عمدا غیرنظامیان را در معرض خطر قرار می داد، نیروهای دولتی عراق به خاطر استفاده از اسلحه غیردقیق و هدفگیری نادرست باعث آسیب و کشته شدن غیرنظامیان می شدند و نیروهای ائتلاف بین المللی نیز همیشه تسلیحات متناسب با ایمنی غیرنظامیان را به کار نمی‌گرفتند.

+ داعش و نیروهای دولتی عراق به نقض قوانین جنگ متهم شدند

+ سازمان ملل: هنوز ۳۰۰۰ غیرنظامی در موصل گرفتار داعش هستند

+ ایران: تسلیحات مورد نیاز نیروهای عراقی را تأمین کردیم

+ نخست‌وزیر عراق: موصل آزاد شد

روپرت جونز، که عالیرتبه ترین نظامی بریتانیایی عضو فرماندهی نیروهای ائتلاف است، اتهام دقت ناکافی به منظور جلوگیری از آسیب به غیرنظامیان در عملیات غرب موصل را نادرست دانسته و گفته است که هم نیروهای عراقی و هم ائتلاف بین‌المللی در این عملیات به موضوع حداکثر حفاظت ممکن از غیرنظامیان بیشترین توجه را داشتند. وی افزوده است که در عین حال، جنگ موصل حاوی عملیاتی بسیار پیچیده بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در جنگ منتهی به باز پس گیری موصل غیرنظامیان در شرایط بسیار دشواری قرار داشتند

ژنرال جونز گفته است که از زمان پایان جنگ دوم جهانی، هرگز عملیاتی چنین دشوار در مناطق شهری به اجرا در نیامده بود با اینهمه نیروهای ائتلاف "دقیق‌ترین و پیشرفته‌‌‌ترین تجهیزات و شیوه‌های هدفگیری" را به کار گرفتند تا حتی‌الامکان مانع از آسیب جانبی به غیرنظامیان شوند. ژنرال جونز در عین حال افزوده است که "متاسفانه باید گفت که عملا ناممکن است که بتوان شهری مانند موصل را بدون هیچگونه آسیب جانبی از تصرف یک نیروی نظامی خارج کرد."

وی گزارش عفو بین‌الملل را "غیرمسئولانه و ساده‌نگرانه" توصیف کرده است.

معاون فرماندهی کل ائتلاف ضد داعش در این مصاحبه از دولت عراق درخواست کرد در پی پس گرفتن موصل، دست حمایت و دوستی به سوی کسانی دراز کند که احساس می‌کنند از امکانات اقتصادی و اجتماعی محروم مانده و از فرآیند سیاسی و اداره امور کشورشان کنار گذاشته شده‌اند. پس از پیشروی سریع داعش در عراق در سه سال پیش، برخی از ناظران دولت وقت عراق را، که تحت تسلط گروه‌های شیعه قرار داشت، متهم کردند که به خاطر فساد گسترده، تمرکز قدرت و امکانات در دست شیعیان و نادیده گرفتن حقوق اقلیت سنی، باعث نارضایی عمیق در جامعه شده و زمینه نفوذ و رشد داعش را فراهم کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نوع اسلحه به کار گرفته شده توسط نیروهای عراقی در موصل از جمله عوامل بروز تلفات غیرنظامی معرفی شده است.

روپرت جونز گفته است که شکست در موصل "ضربه‌ای هولناک" به گروه دولت اسلامی وارد کرد اما افزوده است که جنگ علیه این گروه به هیچوجه پایان نیافته است. وی گفته است که در حالیکه "روند نابودی گروه دولت اسلامی ادامه دارد" جامعه جهانی باید از خود شکیبایی و تفاهم نشان دهد.

عفو بین‌الملل در گزارش خود داعش را به نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی و ارتکاب عمدی جرائم جنگی متهم کرده است. در مورد نیروهای دولتی عراق و متحدان آن، عفو بین‌الملل عدم توجه کافی به مقررات ناظر بر حفاظت از جمعیت غیرنظامی در عملیات جنگی را مورد انتقاد قرار داده و گفته است که این سوی جنگ هم قوانین بشردوستانه را رعایت نکرده و حتی ممکن است مرتکب جرائم جنگی شده باشد.

عفو بین‌الملل از دولت عراق و دولت‌های عضو ائتلاف بین‌المللی خواسته تا درباره این گزارش تحقیقات مستقلی انجام دهند.

گزارش عفو بین‌الملل و واکنش فرماندهی نیروهای ائتلاف به آن در حالی منتشر شده که هنوز چند هزار غیرنظامی همچنان در مناطق تحت تسلط داعش در موصل گرفتار هستند و بخش‌هایی از خاک سوریه، از جمله مناطق شهری در اختیار این گروه است و برای نیروهای ائتلاف بین‌المللی، هدف نظامی محسوب می‌شود. منابع مدافع حقوق بشر ابراز امیدواری کرده‌اند که گزارش انتقادی عفو بین‌الملل باعث شود در ادامه جنگ علیه داعش، ائتلاف بین‌المللی و سایر نیروهای درگیر علیه این گروه به وضعیت غیرنظامیان در مناطق جنگی توجه بیشتری داشته باشند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جونز گفته است که در عملیات موصل تجهیزات پیشرفته و مجهز به هدفگیری دقیق به کار رفت تا خسارات و تلفات غیرنظامی کاهش یابد