ترامپ بازگویی پسرش از ملاقات با وکیل روسی را 'شفاف و معصومانه' خواند

حق نشر عکس EPA
Image caption دونالد ترامپ پدر عملکرد دونالد ترامپ پسر در ماجرای تماس با وکیل دعاوی روسی را بار دیگر ستوده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بازگویی پسرش از ملاقات با یک وکیل حقوقی روسی را "بی‌پرده، شفاف و معصومانه" توصیف کرده است.

روز گذشته دونالد ترامپ پسر، فرزند رئیس جمهوری آمریکا، در یک مصاحبه تلویزیونی متن چند ایمیل را منتشر کرد که نشان می‌داد در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری، مشتاقانه با ملاقات با یک زن روسی به نام ناتالی وسلنیتسکایا موافقت کرده است. این زن گفته بود از وکلای دولت روسیه است و اطلاعاتی زیانبار علیه هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات و رقیب انتخاباتی آقای ترامپ در اختیار دارد.

منتقدان رئیس جمهوری گفته‌اند که ملاقات پسر او با یک کارمند دولت روسیه می‌تواند به تمایل به کسب حمایت رسمی روسیه از انتخاب پدرش تعبیر شود.

+ پسر ترامپ ایمیل‌های مربوط به روسیه را منتشر کرد

+ ترامپ 'از ملاقات پسرش با وکیل روس خبر نداشت'

ساعاتی بعد، دونالد ترامپ پسر در مصاحبه با خبرگزاری فاکس نیوز گفت که "در نگاهی به گذشته، در این مورد احتمالا به شکل دیگری عمل می‌کردم."

حق نشر عکس @realDonaldTrump
Image caption ترامپ بار دیگر از نحوه برخورد پسرش با ماجرای ارتباط با وکیل روسی دفاع کرده است

رئیس جمهوری آمریکا در مطلبی در توییتر خود عملکرد پسرش در مورد این ملاقات را ستود و گفت که او نشان داده است که "آدم حسابی" است و بار دیگر نحوه پوشش رسانه‌ای و تحقیقات نهادهای مختلف پیرامون ارتباط مبارزات انتخاباتی خود با روسیه را محکوم کرد.

صبح چهارشنبه، رئیس جمهوری در مطلب دیگری در توییتر خود بار دیگر نسبت به مصاحبه‌های قبلی پسرش در این زمینه واکنش نشان داد و در مورد نحوه برخورد او با این ماجرا نوشت: "شب گذشته پسرم دونالد خیلی عملکرد خوبی داشت. بی‌پرده، شفاف و معصومانه." او بار دیگر پیگیری ماجرای ارتباط روسیه با مبارزات انتخاباتی خود را محکوم دانسته و افزوده است: "این بزرگترین تلاش برای پاپوش‌دوزی در تاریخ سیاسی است. غم انگیز است!"

ایمیل‌هایی که دونالد ترامپ پسر منتشر کرده محکم‌ترین شواهدی است که تا کنون در مورد ارتباط تشکیلات انتخاباتی پدرش با روسیه به دست آمده و نشان می‌دهد که چگونه برخی دست اندرکاران این تشکیلات از دریافت کمک از دولت روسیه رویگردان نبودند. از آغاز دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، نقش روسیه در مبارزات انتخاباتی او به شکل موضوعی بحث برانگیز بر دولت او سایه انداخته و علاوه بر انعکاس گسترده رسانه‌ای، موضوع تحقیقات در وزارت دادگستری و کنگره آمریکا بوده است.

مکاتبات دونالد ترامپ پسر حاوی شواهدی از عمل غیرقانونی و رفتار مجرمانه نیست اما کارشناسان حقوقی گفته‌اند که اگر تحقیقات جاری نشان دهد که او به انجام یک اقدام غیرقانونی کمک کرده، ممکن است به عنوان "معاون جرم" با مشکلاتی روبرو شود. هک شدن شبکه کامپیوتری حزب دموکرات احتمالا توسط روسیه یا زیر پا گذاشتن قوانین مربوط به دریافت "هدیه" از دولت‌های و نهادهای خارجی برای کمک به صندوق انتخاباتی از جمله "مشکلاتی" است که می‌تواند در این زمینه مطرح شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption تماس دونالد ترامپ پسر با ناتالی وسلنیتسکایا، وکیل روسی، جدیدترین برگ در ماجرای ارتباط روسیه با مبارزات انتخاباتی است