نامزد ریاست اف‌بی‌آی درباره روسیه موضعی مخالف ترامپ گرفت

کریستوفر ری حق نشر عکس AFP
Image caption کریستوفر ری می‌گوید نمی‌گذارد جز حقیقت و قانون چیزی بر کارش تاثیر بگذارد

کریستوفر ری، نامزد ریاست پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، در جلسه‌ای در کمیته قضایی سنا گفت تحقیقات جاری درباره رابطه ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با روسیه را تلاش برای "تخطئه کردن" نمی‌داند.

نامزد ریاست اف‌بی‌آی این موضع را تنها چند ساعت پس از آن گرفت که آقای ترامپ گفت اتهام‌ها درباره کمک روسیه به مبارزه انتخاباتی او "بزرگترین تلاش برای تخطئه کردن در تاریخ سیاسی" است.

در روزهای اخیر فاش شده است که پسر آقای ترامپ در جریان انتخابات به امید کسب اطلاعاتی علیه هیلاری کلینتون جلسه‌ای با یک وکیل روس داشته است.

بیشتر بخوانید:

کریستوفر ری قرار است جایگزین جیمز کومی شود که آقای ترامپ دو ماه پیش اخراجش کرد.

آقای کومی پیش از این گفته بود آقای ترامپ قصد داشته با برکناری او تحقیقات اف‌بی‌آی درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا را زیر سوال ببرد.

نامزد آقای ترامپ برای ریاست اف‌بی‌آی امروز چهارشنبه ۱۲ ژوییه در جلسه سنا قول داد که بی‌‎طرفانه در جهت اجرای عدالت عمل کند. کریستوفر ری گفت اگر آقای ترامپ از او درخواستی غیرقانونی داشته باشد، از مقام خود استعفا خواهد داد.

آقای ری گفت نمی‌گذارد چیزی به جز حقیقت و قانون بر کار اف‌بی‌آی تاثیر بگذارد.

با توجه به اخراج جیمز کومی و جنجال‌های پیرامون اتهام ارتباط ستاد انتخابات دونالد ترامپ با روسیه، حساسیت زیادی نسبت به استقلال عمل کریستوفر ری از آقای ترامپ وجود دارد.

آقای ری در دوران ریاست جمهوری جورج بوش پسر به مدت چهار سال یکی از دستیاران دادستان کل آمریکا بود.

موضوعات مرتبط